Menší počet včelích rodín v kraji sprevádza aj klesajúci záujem o včelárstvo. Najmenšie hospodárske zvieratá sú však nevyhnutné aj pre život ľudí.
TRENČÍN. Včelárske remeslo v trenčianskom regióne môže byť v budúcnosti ohrozené. Varujú pred tým odborníci. Podľa nich ubúda včelích rodín a znižuje sa aj počet včelárov. „Chýbajú mladší nadšenci, ktorí by nahradili staršie generácie,“ povedal Milan Janco, predseda Slovenského zväzu včelárov v Trenčianskom kraji. Podľa neho sa včelie farmy v trenčianskom regióne nerozširujú. „V celoslovenskom meradle má jeden včelár priemerne 250 až 300 včelích rodín, v Trenčíne a okolí to je len okolo 150,“ vysvetlil Janco.
Ohrozené včely
Úbytok včiel ovplyvňujú samotní ľudia. Včely ohrozujú napríklad splodiny, ktoré padajú z komínov, no najviac im škodia chemické postreky,“ povedal Janco. Podľa neho to spôsobujú aj niektorí poľnohospodári, ktorí ošetrujú plodiny proti škodcom aj cez deň, napriek tomu, že zákon to povoľuje len v raňajších či večerných hodinách. „Včely lietajú počas dňa a keď dostanú priamy zásah, je koniec.“
Včely pri tom nie sú užitočné len tým, že nás zásobujú medom, voskom či materskou kašičkou.
„To je len malá časť. Ich úžitok spočíva hlavne z opeľovania všetkých hospodárskych plodín, ako sú napríklad rôzne druhy ovocia,“ vysvetlil Janco. Istú nádej v tomto roku však majú včely vďaka teplej zime. Niektorí skúsení včelári si túto sezónu veľmi pochvaľujú a úbytok včiel tak nepociťujú. Počasie si pochvaľujú aj medovinári. „Tento rok bol pre nás priaznivejší ako minulý, keď bolo chladno až do apríla. Včely toto obdobie už lietajú ako na jar,“ povedal Milan Krivý, ktorý už dlhé roky vyrába svetoznámu Trenčiansku medovinu.
Pokračovanie tradície
Podľa neho je možné riešiť aj situáciu s rozširovaním včelárskeho remesla medzi mladšími ročníkmi.
„Oboznamujeme mladých ľudí s týmto remeslom na včelárskych výstavách, kde získajú aj odborné poznatky a vidia na vlastné oči včelárske produkty,“ dodal Krivý.
Medovinár si pamätá aj najväčší úbytok včelárov takmer pred štvrťstoročím. Po roku 1989 sa nevedeli včelári prispôsobiť novým ekonomickým podmienkam. Po revolúcii začali podnikať menšie neseriózne firmy a včelári prišli často aj o med i peniaze,“ dodal Krivý.
V súčasnosti sa však v Trenčíne stále darí aj menším včelárom, ktorí svoju záľubu rozvíjajú na svojich záhradách a dvoroch. U miestnych ľudí sú obľúbení. „Môj sused chová včely a vždy sa teším na jeho med. Vytvoril si k nim vzťah a učí tomuto remeslu aj svojich vnukov,“ povedala Lenka Korytárová.