Nezáujem o to, ako deti trávia čas, môže viesť k následkom, ktoré by si žiaden rodič neprial.
TRENČÍN. Polícia varuje rodičov pred nástrahami nekontrolovaného pohybu ich detí. Ak deti nevedia, čo s časom, veľakrát ho trávia za počítačom. Navštevujú stránky s nevhodným obsahom, zdieľajú o sebe rôzne informácie a zverejňujú osobné fotografie a videá.
„Osobné údaje a fotografie, neraz s intímnym obsahom, môžu ľahko skončiť aj v rukách cudzích osôb. Deti sa stávajú tak nechtiac zdrojom detskej pornografie,“ varuje hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.
Obeťami sa môžu deti stať nielen doma, ale aj na ulici. Mravnostná a tiež násilná kriminalita predstavujú podľa hovorcu najčastejšie formy trestnej činnosti páchanej na deťoch. Stretnúť sa môžu rovnako aj s majetkovou kriminalitou.
„Hrozia im najmä vreckové krádeže, v tých horších prípadoch lúpežné prepadnutia.“
Krádeže a vydieranie
Často sa krádeží dopúšťajú samotné deti. Vlani detské krádeže predstavovali približne 7,5 percenta z celkového počtu tohto druhu kriminality. „Páchateľmi sú najmä mladiství vo veku od 14 do 18 rokov. Prevažne išlo o rôzne formy krádeže. Po majetkovej kriminalite nasledovala násilná, ktorej sa mládež minulý rok dopustila v 543 skutkoch, čo predstavuje 9 percent všetkých prípadov násilnej trestnej činnosti. Páchateľmi boli opäť najmä mladiství. Išlo o prípady ublíženia na zdraví, lúpeže, aj vydierania,“ hovorí Slivka.
Ako doplnil, ďalším problémom sú pre deti prvé skúsenosti s drogou, cigaretami, či alkoholom. „Počas prázdninových týždňov má Záchranná zdravotná služba viac výjazdov k deťom do 18 rokov, ktoré sú intoxikované alkoholom či drogami. Neplatí to len v letných mesiacoch, ale aj v čase jarných prázdnin,“ povedal hovorca Záchrannej zdravotnej služby Boris Chmel. Za posledné tri roky z pohľadu počtu prípadov intoxikácií detí je práve tento február najhorší.
Neopodstatnené volania
Niektoré deti stále nepochopili, že tiesňová linka má slúžiť na pomoc a často aj záchranu života.
„Najmä počas prázdnin sa deti tiesňovým volaním na operačné stredisko zabávajú a skúšajú, či je linka funkčná. V takýchto prípadoch môžeme hovoriť o sezónnom výskyte. Ide predovšetkým o popoludňajšie hodiny, víkendy a prázdniny. Deti si pritom neuvedomujú, že tieto hovory sú nahrávané a v čase ich volania zo zábavy môže naozaj niekto potrebovať záchrannú zdravotnú službu,“ upozorňuje Chmel.
Ako upozorňuje Slivka, deti sú ľahko zraniteľné a potrebujú pomocnú ruku skôr, ako nastanú problémy.
„Rodičia by sa preto o svoje deti mali neustále zaujímať, predovšetkým ako trávia čas, s kým sa stretávajú. Mali by poznať ich kamarátov a svoje deti počúvať.“
Autor: az