NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Nejasnosti okolo zmiznutých náhrobných kameňov zo židovského cintorína zlikvidovaného v 70. rokoch minulého storočia sme priblížili v našich novinách už pred týždňom.
Krátko po publikovaní článku sme vďaka tipu nášho čitateľa objavili stopu, ktorá nás priviedla k zaujímavému nálezu. V hlbokých a ťažko dostupných sihotiach neďaleko koryta Váhu sme našli náhrobné kamene s hebrejskými a nemeckými nápismi. To, čo sme našli, odporuje akýmkoľvek princípom úcty k zosnulým a ich posmrtnej pamiatke.
Starý židovský cintorín zrovnali so zemou
V zarovnávanej zemine sa v areáli, kde dnes stojí Park Dominika Štubňu - Zámostského, objavovali vyčnievajúce kosti pochovaných, školáci si domov brali lebky dávno zosnulých ľudí a vzácne náhrobné kamene staré stovky rokov boli zničené alebo zmizli nevedno kam.
Už v minulom čísle sme riešili záhadu osudov tisícov náhrobných kameňov. Priniesli sme vám aj informáciu, podľa ktorej niektoré z nich rozrezali na dlažobné kocky a uložili pri výstavbe chodníka v blízkosti rímskokatolíckeho kostola.
Na výrobu dlažobných kociek však využili iba zlomok náhrobných kameňov zo žuly či mramoru. Po obrovskom množstve kameňov akoby sa zľahla zem.
Niektoré zachránili historici v novomestskom Podjavorinskom múzeu, niekoľko z nich ostalo v ohradenom areáli patriacom Židovskej náboženskej obci.
„Ďalšie vzácne kamene dávno rozkradli, nič sa nezachránilo,“ povedal na margo osudu najvzácnejších kameňov Pavol Mešťan, riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave. My sme sa preto pokúsili zistiť smutný osud ďalších kameňov, ktoré zmizli zo dňa na deň.
Starý cintorín
FOTO: MARTIN ŠIMOVEC
Našli sme niektoré náhrobné kamene
Po prečítaní článku v minulom čísle našich novín sa nám ozvala čitateľka, ktorá nám dala kontakt na svojho manžela. „To, čo pred pár týždňami na potulkách prírodou spozoroval môj muž, vás v súvislosti so starým židovským cintorínom bude určite zaujímať,“ povedala. Jej manžel má v priestoroch medzi korytom Váhu a vážskym kanálom v záhradkárskej oblasti chatku a často z nej vychádza na prechádzky do blízkeho okolia i k brehom Váhu. Sú to miesta, ktoré pripomínajú džungľu.
Stretli sme sa na dohovorenom mieste a s mačetou v rukách sa začali presekávať terénom, ktorý miestami vyzeral ako prales. Na konci našej objaviteľskej výpravy bolo presne to, čo sme túžili nájsť. Náhrobné kamene zo starého židovského cintorína.
Náhrobné kamene v divokej prírode
V divokom poraste pri Váhu sme vo dvojici objavili aj ďalšie židovské náhrobné kamene, ktoré sem niekto v 70. rokoch minulého storočia vyhádzal. „Náhrobné kamene som po prvýkrát zaregistroval počas turistiky iba pred pár týždňami,“ povedal záhradkár. V tejto oblasti vznikla pred desiatkami rokov čierna skládka panelov a betónových odrezkov. V ich blízkosti sa nachádzali aj náhrobné kamene popísané hebrejským písmom i latinkou.
„Keď som odhrabal väčšiu plochu z kameňov, hneď som zazrel hebrejčinu. Bolo mi okamžite jasné, že sú to náhrobné kamene zo zrušeného židovského cintorína,“ dodal.
Náhrobné kamene manželov Löwingerovcov
Množstvo panelov, ktoré sa v divočine v blízkosti Váhu nachádza, pravdepodobne pod svojou ťarchou pochovalo aj náhrobné kamene.
Napriek tomu sa nám podarilo objaviť niekoľko ďalších náhrobníkov, na ktorých sa dali identifikovať aj mená zosnulých. Potomkovia manželov Löwingerovcov by z miesta, kde skončili náhrobné kamene ich predkov, boli určite šokovaní. „Hier ruhet Herr Leopold Löwinger,“ je napísané latinkou v nemčine na zničenom náhrobnom kameni ležiacom v bahne. Hneď na najbližšom zvalenom kameni je podobný zablatený text. „Hier ruhet Johanna Löwinger, geboren Weisz,“ píše sa na zachovalom náhrobnom kameni jeho manželky. Nielen manželov Löwingerovcov postihol takýto nehumánny postup po ich smrti.
Náhrobné kamene manželov Löwingerovcov sa dali identifikovať.
FOTO: MARTIN ŠIMOVEC
Ich pozostatky ležia dnes už pre potomkov na neznámom mieste bývalého cintorína, ktorý je zrovnaný so zemou. Zničené náhrobné kamene skončili niekoľko kilometrov od ich pôvodného miesta, kde sa kedysi týčili nad hrobom manželom Löwingerovcov.
Na väčšine náhrobníkov sú hebrejské nápisy
Hneď v okolí týchto dvoch náhrobných kameňov s ľahko identifikovateľnými nápismi sa nachádzajú vyhodené aj ďalšie kamene zo zrušeného cintorína.
Texty na nich sú vo väčšine prípadov vytesané do pieskovcového materiálu, ale aj kameňov z tvrdších materiálov, v hebrejčine. Kamenné náhrobníky sú po desiatkach rokov zničené. Museli sme ich aspoň čiastočne očistiť lopatou i mačetou od nánosov hliny, bahna, machu i popadaných konárov.
Na niektorých skončili aj veľké úlomky z vyhodených panelov a ich častí. Žalostný pohľad na rozlámané náhrobné kamene v tvare striešky a obdĺžnikov, na náhrobníky s ozdobnými ornamentami i zaujímavými valcami pozdĺž nich, je len tragickou spomienkou na 70. roky, keď ich sem vyhodili.