Procesná chyba zastavila budovanie golfového areálu, verejnosť i aktivisti to privítali.
TRENČÍN. Územné rozhodnutie o umiestnení stavby golfového areálu sa nateraz ruší, rozhodol o tom Okresný úrad v Trenčíne. Minulý rok plánovaný dlhodobý prenájom pozemkov Hoss Corpu na zelenej lúke (sídlisko Noviny) pri Váhu sprevádzali protesty aktivistov, rybárov, ale i Trenčanov. Poslanci však „požičanie“ napriek tomu začiatkom februára schválili. Teraz investícia musí počkať.
Výrub drevín
„Na základe zistení rozhodnutie nie je v súlade so zákonom,“ píše sa v rozhodnutí Okresného úradu Trenčín.
Problémom je súhlas na výrub drevín, ktoré mesto vydalo koncom minulého roka. Rozhodnutie však podľa Okresného úradu nebolo právoplatné. „Prípad golfového ihriska ukazuje, že mesto vychádza v ústrety súkromnému investorovi až za hranu zákona a na úkor verejných záujmov,“ reaguje trenčiansky aktivista Noro Brázda.
Podľa neho v rámci územného konania sa stavebný úrad najskôr nezákonne snažil vylúčiť legitímnych účastníkov z územného konania. „Keď to nevyšlo, ignoroval podané námietky a potom napriek upozorneniu vydal nezákonné územné rozhodnutie,“ dopĺňa Brázda.
„Mesto pripomienky úradu mieni a musí rešpektovať, nakoľko právny názor druhostupňového orgánu je pre nás záväzný,“ tvrdí Ján Forgáč, vedúci Útvaru stavebného životného prostredia, dopravy a investícií MsÚ Trenčín.
Hovorí, že aj keď je určite možné a aj žiaduce existujúce stromy do športových areálov rozumne zapracovať, otázna je podľa neho pre tento konkrétny prípad golfového areálu miera ich zachovania.
„Je to najmä otázka pre špecialistu projektanta. Treba ale povedať, že veľká časť porastov v tomto území bude zachovaná.“ Brázda však poukazuje na to, že v rozhodnutí sa spomína aj to, že okresný úrad sa ďalšími námietkami nezaoberal. „Keďže už pri prvej zistil, že mesto nepostupovalo v súlade so zákonom.“ Forgáč v opakovanom konaní plánuje námietky účastníkov konania nanovo zrozumiteľne a určito vyhodnotiť, aby opätovne nedošlo k nesprávnemu výkladu.
Námietky voči stavbe
Námietok bolo v minulosti voči zámeru viacero. Aktivisti sa obávali aj stretu s golfovými loptičkami, okrem toho, areál je v zóne trenčianskeho letiska. Letecký úrad v Bratislave však s využívaním územia súhlasil a pridal niekoľko požiadaviek. Okrem iného aj to, že „v prípade, že výstavbou dôjde k negatívnej zmene vo vzťahu k leteckej prevádzke, stavebník je povinný prijať opatrenia,“ píše sa v stanovisku leteckého úradu z 18. septembra. Ďalším problémom je aj to, že územie sa nachádza v ochrannom ornitologickom pásme, preto letecký úrad zakázal vykonávať činnosti, či stavať stavby, ktoré by spôsobili zvýšený výskyt vtáctva.
Podľa Vladimíra Špánika zo Združenia občanov miest a obcí sa až príliš často stáva to, čo sa udialo teraz v Trenčíne. Problémom je laxný vzťah k zákonom a tolerancia pochybení na stavebných úradoch. „Ťažko je potom nediviť sa, že slovo korupcia je prvé, čo nám v takýchto prípadoch napadne,“ hovorí Špánik.
Vidia (ne)výhody
Nepriaznivá nálada medzi Trenčanmi voči budovaniu areálu stále trvá. Tridsaťročný Peter tu žije celé roky, a preto ho investícia hnevá. „Ľudia tu chcú pokoj a nie zábavu pre bohatých,“ reaguje. Pridáva sa aj dôchodkyňa Marta. „Mladí budú mať radosť z detského ihriska, ale inak žiadne výhody nevidím.“
Autor: Magdaléna Švančarková