Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Bager niesol v lyžici kostru človeka

Ani vzácne tristoročné náhrobné kamene a protesty potomkov a blízkych nezabránili v 60. a 70. rokoch minulého storočia zlikvidovať rozsiahly židovský i kresťanský cintorín.

Na starom židovskom cintoríne boli tisíce hrobovNa starom židovskom cintoríne boli tisíce hrobov (Zdroj: ARCHÍV PODJAVORINSKÉHO MÚZEA)

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Tisíce hrobov zrovnaných so zemou, zničené náhrobné kamene staré stovky rokov, zo zeme vyčnievajúce kosti i lebky mŕtvych a navždy znesvätené miesta posledného odpočinku zosnulých spoluobčanov nielen židovského pôvodu. Starý židovský cintorín zrušili definitívne v 70. rokoch minulého storočia nehumánnym spôsobom, ktorý potomkovia zosnulých iba ťažko znášali. Dnes v jeho časti stojí Park Dominika Štubňu – Zámostského i nové bytovky.

V ohradených miestach patriacich Židovskej náboženskej obci je pod ochranou jediný zachovaný hrob rabína Dávida Deutscha.

Nepomohli ani protesty

Mnohí z príslušníkov mladej generácie dnes netušia, že počas prechádzok parkom sa pod ich krokmi skrývajú pozostatky dávno zosnulých. Pritom pre židovskú komunitu je zrušenie a zničenie cintorína obrovským hriechom.

Podľa židovskej tradície je neprípustné rušiť pokoj zosnulých. Do zeme boli uložení navždy a patria zemi. „Židia sa vtedy márne snažili protestovať, aby cintorín nezrušili. Nechápali, ako sa môže zlikvidovať cintorín,“ hovorí Zuzana Janegová-Porubčanová, spoluautorka novomestskej monografie.

Starý cintorín, ktorý mal židovskú, ale i katolícku a evanjelickú časť, mal rozlohu 20tisíc metrov štvorcových. Po desiatich tisícoch hrobov dnes už nie je ani stopy. Zopár starých židovských náhrobných kameňov sa zachovalo v ohradenej časti, niekoľko pieskovcových kusov skončilo v Podjavorinskom múzeu. Osud tisícov ostatných je dodnes záhadou.

Honosné náhrobné kamene zo švédskej žuly

Najstaršie náhrobné kamene v najväčšej - židovskej časti pochádzali z roku 1700. Na mnohých bol symbol kmeňa Levitov či Dávidova hviezda. Novšie honosné kamene boli zo švédskej žuly i vzácneho mramoru.

„Ženy a muži ležali zmiešane. Nápisy na kameňoch boli hebrejské, len na novších boli aj nemecké. Tvar a veľkosť kameňov boli pomerne rovnaké,“ pokračovala Porubčanová. Podľa jej slov už v 60. rokoch minulého storočia začal cintorín ustupovať rozmáhajúcej sa výstavbe bytoviek i jednopodlažného obchodu. „Kopcovitý terén dodával cintorínu velebu a krásu. Dojímavo pôsobila jemná a krásne vypracovaná ornamentika náhrobkov v rôznych farbách a tvaroch. Nezvyklý bol aj poriadok a zachovalosť.“

Keď sa cintorín dostával do vnútra rozrastajúceho sa mesta, rozhodlo sa v 70. rokoch mesto cintorín zrušiť.

Z povrchu cintorína trčali kosti

Spomienky pamätníkov poukazujú na nehumánne zrušenie cintorína. Bývalí žiaci zo základnej školy v blízkosti zrušeného židovského cintorína sa počas jeho likvidácie, keď nepracovali ťažké stroje, sem chodievali hrávať.

„Kamene boli pri rušení cintorína pováľané hlava-nehlava. Mnohé už boli poroztĺkané a popraskané na niekoľko kusov. Zažívali sme vtedy pocit tajomna a úzkosti, keď sme to sledovali. Nádherné úlomky z honosných kameňov sme si niekedy aj zobrali,“ spomína Novomešťan.

Niektorí zo žiakov neváhali hľadať v priestoroch likvidovaného cintorína aj kostrové pozostatky. Po zásahoch buldozérom pri zrovnávaní zeme nebol problém kosti či lebku nájsť priamo na rozhrnutom povrchu.

„Veľmi sme sa tam báli. Starší spolužiak si zo starého cintorína priniesol zachovanú celú lebku. Vyvaril ju a položil doma na skriňu. Kostí sme tam našli veľa. Niektorí aj hrabali v zemi,“ dodal Novomešťan.

Na lyžici bagra bola zaseknutá kostra

Židovskej komunite nepomohlo ani poukazovanie na fakt, že sa so židovskou časťou cintorína likvidujú i miesta, kde boli pochovávaní v ďalších častiach cintorína katolíci a evanjelici.

Masívne zrušenie rozľahlej plochy židovského cintorína po rokoch 1972-1973 bolo spojené s mnohými tragickými pohľadmi.

„K mojim najstrašnejším spomienkam patrí pohľad na bager pracujúci na cintoríne v týchto rokoch. Z jeho lyžice trčala zaseknutá celá kostra človeka bez lebky. Tento obraz patrí k mojim najhorším snom, dodnes to vidím,“ povedal Pavol Mešťan, riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave.

Ako ďalej povedal, spôsob likvidácie cintorína bol neľudský, nechutný a hrozný. Podľa ďalších pamätníkov sa na blízkom sídlisku objavilo aj zopár chlapcov, ktorí mali na špagátoch okolo krku priviazané lebky.

Poslednými bojovníkmi za zachovanie starého židovského cintorína bola lekárka Irena Baumová a Artur Marmorstein, otec Pavla Mešťana. Po smrti Baumovej v máji v roku 1970 sa o pár rokov spustila mašinéria smerujúca k definitívnej likvidácii cintorína.

„Doktorka Baumová za života viackrát vyslovila prianie, že chce ležať na starom cintoríne. O jeho zachovanie bojovala po vojne celé roky. Lekárku pochoval rabín z Galanty, rozlúčkovú reč mal v nemčine,“ vyjadril sa pred troma rokmi pre miestnu tlač lekár Henrich Lifka.

„ Po úmrtí Novomešťanky Baumovej už nemali organizácie snažiace sa o zrovnanie cintorína so zemou žiadneho odporcu. Telesné pozostatky Ireny Baumovej exhumovali a preniesli na nový cintorín a začali s odstraňovaním tisícok starých náhrobných kameňov z cintorína.

„Krásne kamene sa rozrezali na väčšie kusy a niektoré odrezky boli použité na vydláždenie chodníka pri novomestskom katolíckom kostole,“ tvrdí žena, ktorá bývala v susedstve cintorína.

starynahrobnykamenbrectan.jpg

Zopár náhrobných kameňov ostalo v ohradenej časti

FOTO: MARTIN ŠIMOVEC

Na dlažobnej kocke je hebrejské písmeno

Pri detailnom skontrolovaní kockami vydláždeného chodníka smerujúceho k námestiu sa aj nám podarilo objaviť tmavú kocku s hebrejským písmenom Šin.

Možné využitie niektorých rozrezaných náhrobných kameňov na výstavbu chodníka potvrdila vo svojej práci aj Zuzana Porubčanová.

„Židovské náhrobné kamene z tvrdých materiálov boli rozsekané na kocky a spolu s ostatnými žulovými kockami na tento účel určenými poslúžili na vydláždenie chodníka. Dôkazom sú nielen niektoré kocky, ktorých povrch je až podozrivo dokonale hladký, ale i kocky, na ktorých sú latinkou vytesané písmenká. Ďalej je tam kocka s hebrejskými písmenami i ornamentom,“ povedala Porubčanová.

Viaceré kocky s písmenkami a ornamentmi, ktoré pred rokmi nafotila Porubčanová na chodníku v blízkosti rímskokatolíckeho kostola dnes už okrem nami nájdenej výnimky nenájdete. Mohli byť už dávnejšie vymenené alebo otočené. Tých hladkých a kvalitne vybrúsených je tam však veľké množstvo dodnes.

Kocky, ktoré mohli byť nasekané z kameňov už v 70. rokoch, tak paradoxne ostali jednou z posledných dochovaných častí náhrobných kameňov. Riaditeľa Múzea židovskej kultúry použitie kameňov v podobe niektorých dlažobných kociek poburuje aj po dlhých rokoch.

„Je to pre mňa strašne smutné, že sa po týchto kameňoch stúpalo. Je to neuveriteľne dehonestujúce. Ďalšie kamene boli dávno rozkradnuté, nič sa nezachránilo. Rôzne vzácne žulové kamene boli ukradnuté už aj z nového židovského cintorína,“ hnevá sa Pavol Mešťan.

Podľa jeho slov bolo zreteľné, že ide o hebrejské písmená na kameňoch. Trápi ho to o to viac, že židovská komunita ovplyvňovala v minulosti výrazne život v Novom Meste nad Váhom v hospodárskom i spoločenskom živote a dala mu množstvo osobností. „Tým ľuďom by bolo treba vzdávať preto úctu,“ prízvukoval Mešťan.

dlazobnakockadva.jpg

Dlažobná kocka na chodníku s hebrejským písmenom

FOTO:MARTIN ŠIMOVEC

Kamene ukrýva brečtan

Cintorín zrušili a zlikvidovali napriek jeho veľkej umeleckej i historickej hodnote. „Oficiálnym dôvodom bola socializácia Nového Mesta nad Váhom. Stavali sa tu bytovky a obchod s potravinami,“ konštatoval Mešťan.

Posledné celé náhrobné kamene možno dnes nájsť s trochou šťastia aj mimo ohradeného pozemku v priestoroch bývalého cintorína. Z väčšej časti sú však prikryté zemou. „To je však len nepatrný zlomok z náhrobných kameňov, ktoré sa na cintoríne nachádzali,“ dodala Porubčanová.

Niekoľko kusov náhrobných kameňov je opretých o stromy v časti patriacej Židovskej náboženskej obci. Aj posledné spomienky v podobe náhrobných kameňov dnes už pohlcuje rozpínajúci sa brečtan a jeho listy.

Časť pozemku, na ktorej sa nachádzal starý cintorín, bola odkúpená a ohradená vysokým kovovým plotom. Tento pozemok je dnes verejnosti neprístupný.

V rámci jeho areálu sa nachádza náhrobný kameň a hrob novomestského rabína Dávida Deutscha.

„Novomestským rabínom bol v rokoch 1810 – 1831. Napísal šesťzväzkové dielo komentárov a vysvetliviek k statiam o židovských sviatkoch a náboženských obradoch. Pochádzal z Nitry a zomrel v Novom Meste nad Váhom,“ priblížil rabína Pavol Mešťan.

V roku 1977 prišiel na cintorín v spoločnosti Pavla Mešťana pátrať po svojom dávnom prapredkovi rabínovi Dávidovi Deutschovi mladý chlapec. Tento ortodoxný rabín z New Yorku pátral po prapredkovi preto, lebo Deutsch mal väzbu na najuznávanejšieho rabína histórie Chatama Sofera.

„Chatam Sofer sa dokonca po pohrebe rabína Deutscha pri jeho hrobe štyri hodiny modlil,“ potvrdil Mešťan.

Kopali aj v 90. rokoch

Záhady starého židovského cintorína nenechali nečinných potomkov ani roky po jeho definitívnom zlikvidovaní. „Začiatkom 90. rokov sa ubytoval o polnoci v novomestskom hoteli muž s veľmi dlhou bradou. Bol to pravdepodobne rabín. Hovoril po slovensky, ale Slovák to nebol. Prišla s ním aj krásna Ruska,“ spomína si bývalý zamestnanec hotela.

Nedal sa presvedčiť, aby neskoro v noci na bývalý cintorín nešiel a už po polnoci vyrazil hľadať jeho niekdajšie priestory. Vrátil sa sám krátko nad ránom.

„V nasledujúcich dňoch si najal dvoch chlapov, ktorí tam dva dni kopali. Neznámy muž mal presne nakreslený plánik, kde hľadať. Bolo to ešte v čase, keď tento priestor nebol oplotený. Nález a artefakty hľadal v blízkosti stromu, ale nenašiel to, čo chcel. Strávil u nás niekoľko dní, potom odcestoval nevedno kam,“ prezradil bývalý hotelový pracovník. Na vrátnici po tajomnom mužovi ostal iba krompáč, ktorý v meste kúpil.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 3. Vitajte v postapokalyptickom svete
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 6. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 7. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 1. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 2. Vitajte v postapokalyptickom svete
 3. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. Päť chýb pri zateplení strechy
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 9. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 10. Bezbariérové vozidlo
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 865
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 837
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 14 797
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 570
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 674
 6. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 11 464
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 584
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 536
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 364
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 135
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Bánovská primátorka mala pozitívny test na nový koronavírus

Primátorka Bánoviec nad Bebravou Rudolfa Novotná mala pozitívny test na nový koronavírus.

Primátorka Bánoviec nad Bebravou Rudolfa Novotná.

Rekordný prírastok. 2202 pozitívne testovaných, z toho 212 v Trenčianskom kraji

Včerajšie testy priniesli nový rekord pozitívnych prípadov na koronavírus.

Testovanie na nový koronavírus.

Poznáme mená nových prednostov okresných úradov v regióne

Vymenovala ďalších 12 prednostov okresných úradov.

Mestský úrad v Spišskej Novej Vsi.

Bývalý železničný most už čoskoro sprístupnia cyklistom

Práce na sprístupnení starého železničného mosta v Trenčíne pre cyklistov finišujú.

Náter na starom železničnom moste.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

V nemocnici v Čadci zomrel pacient na COVID-19

Čadca je červeným okresom, Kysucké Nové Mesto ostáva oranžovým.

Už ste čítali?