TRENČÍN. Dobrovoľní hasiči budú viac pomáhať profesionálnym kolegom. Rezort vnútra chce posilniť najmä okrajové obce, kde je bežný dojazd profesionálov do tridsiatich minút.
Niektoré dobrovoľné zbory v obciach sú však v úpadku a niektoré už ani nefungujú. Neplatí to však o všetkých. Napríklad dobrovoľníci zo Soblahova ako prví zasahovali pri spadnutom stane na Pohode v roku 2009. Mnohí poukazujú na to, že v prípade živelných pohrôm a nešťastí je „každá ruka dobrá“. Ján Sivák, veliteľ dobrovoľných hasičov v okrese Trenčín pripomína povodne v roku 2004.
Každá ruka dobrá
Najviac živel postihol obce Mníchova Lehota, Trenčianska Turná a Soblahov. „Dopadlo to asi tak, že profesionáli boli nasadení v Turnej, no na Mníchovú Lehotu a Soblahov neostávalo síl ani prostriedkov. Vtedy sme zasahovali za pomoci družstva a podarilo sa nám zachrániť aspoň čo-to,“ ozrejmuje nasedenie dobrovoľníkov Sivák.
„Dobrovoľní hasiči sú užitoční najmä pri požiaroch, živelných pohromách, povodniach, kde treba veľa techniky i ľudí,“ objasňuje Sivák.
Podľa neho úspešná spolupráca profesionálov s dobrovoľníkmi je úplne bežná v krajinách Európskej únie. Preto víta, že podobný model by mal rezort spustiť aj u nás.
Dobrovoľníci pro-forma
Skúsenosť so zásahmi pri požiaroch však v niektorých obciach hasiči už dlhé roky nemajú. „Naposledy sme boli pri požiari ešte za komunistov,“ hovorí hasič Peter z malej obce. Problém je aj v tom, že ich vyškolený vodič hasičského vozidla chodí na týždňovky a majú zastaranú techniku. Podľa Siváka obce podporujú finančne iné oblasti, nie dobrovoľných hasičov.
„Samosprávy ich vnímajú ako pro-forma, zabezpečujú zábavy, no prvoradá je ochrana majetku.“ V Soblahove je však situácia iná. Zbor má 17 hasičov, šesť vodičov, tri výjazdové vozidlá. „Výjazd v obci musí byť do desiatich minút. To nie je sranda. Ešte sa nám nestalo, že by sme nemohli ísť na výjazd,“ dopĺňa.
Kritické oblasti
Profesionálni hasiči majú v niektorých oblastiach nášho regiónu dlhý dojazd. Podľa Mariána Petríka, hovorcu trenčianskych hasičov, má najdlhší dojazd profesionálov v okrese Trenčín obec Dolná Poruba. Hasiči sem dorazia do 27 minút. Práve takéto kritické oblasti chce rezort riešiť.
„Na Slovensku je nedostatočný počet hasičov, napríklad čo sa týka dojazdov,“ objasňuje Ivan Netík z tlačového odboru rezortu.
Na navýšenie počtov profesionálnych zložiek ale štátny rozpočet nemá peniaze. Preto chce využívať na spoluprácu dobrovoľných hasičov. „Predstaviť si to napríklad vieme pri živelných pohromách ako sú záplavy, chceme využívať ich a aj ich techniku,“ dopĺňa Netík.
Mnohé stanice sú však už v úpadku, potrebné vybavenie nemajú. Projekt preto počíta s technickým vybavením za zhruba päť miliónov eur z eurofondov, ktoré by mali rozdeliť už v prvom polroku.
Hasičská zemská jednota
Tradícia zborov má v regióne svoje historické korene. Niektoré zbory majú 80 či 150-ročnú tradíciu. Veľa z nich pretrvalo, niektoré zanikli. Treba však pripomenúť aj významný dátum. V auguste v roku 1922 sa v Trenčíne založila Zemská hasičská jednota - celoslovenská organizácia hasičských zborov.