TRENČÍN. Obyvatelia najväčšieho sídliska v Trenčíne sa už dlhší čas sťažujú na splodiny a nečistoty z kotolne. Dožadujú sa jej presťahovania, to však nebude skôr ako na budúci rok.
Sťažnosti ľudí
„Často nás štípe v nose, keď sa napríklad vonku hrávame s deťmi. Keď sme sa sem pred dvomi rokmi sťahovali, sľúbili nám, že kotolňa na Liptovskej ulici už nebude,“ sťažovala sa Bronislava Mutňanská. Problémy majú aj ľudia s usadzovaním menších čiastočiek nečistôt, ktoré unikajú z kotolne. „Každé ráno musím celé auto umývať, pretože ho mám také zašpinené, že po ňom môžete písať,“ povedal Pavol Pagáč.
Kontroly emisií
Spoločnosť však v predchádzajúcom období prešla všetkými kontrolami škodlivých emisií. Vykonal ich okresný úrad odboru životného prostredia. „Máme však informácie od občanov, že to nie je v súlade s realitou.
Popolček majú ľudia stále na oknách a parapetoch,“ povedal Ján Forgáč, vedúci útvaru stavebného, životného prostredia, dopravy a investícií MsÚ v Trenčíne. Ľuďom spôsobuje okrem nečistôt problémy aj hluk prevádzky v kotolni.
„Úrad verejného zdravotníctva firme nariadil, aby do konca roka 2013 urobili opatrenia na zníženie hluku. Spoločnosť následne požiadala o predĺženie termínu do konca februára,“ vysvetlil Forgáč a zároveň dodal, že úrad na konci mesiaca zhodnotí, či firma hluk znížila.
Dostatok času na zmenu
Samotní obyvatelia sídliska si myslia, že niektorými kontrolami firma prešla priaznivo z dôvodu dostatku času na prípravu. Kontroly sa však podľa odborníkov takto nevykonávajú. „Keď k nám príde podnet, snažíme sa ho riešiť čo najrýchlejšie,“ povedal Michal Fiala zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
Inšpektori by podľa neho zrejme odhalili, aj keby spoločnosť používala na spaľovanie iný materiál. Túto možnosť však úplne nevylúčil. „Keby sme tam prišli na kontrolu, hneď by sme to videli a dali firme na mieste pokutu. Samozrejme, keď dáme spoločnosti dva dni dopredu vedieť, je možnosť, že zmenia palivo, ale väčšinou to nestíhajú,“ dodal Fiala.
Kotolňu prevádzkuje spoločnosť Služby pre verejnosť. Konateľ firmy Jozef Greňo upozornil, že horší stav z minulosti už vyriešili.
„Veľa sme do tejto kotolne investovali vrátane filtrov a zmeny paliva. Chceli sme aj znížiť potenciálne dosahy na okolité prostredie,“ vysvetlil Greňo.
Sťahovanie firmy
Spoločnosť sa mala presťahovať do menej obývanej lokality na Východnej ulicei ešte v minulom roku. Informovala o tom ešte pri odkúpení pozemku na Liptovskej ulici.
„Samotné sťahovanie ovplyvňuje napríklad aj postoj mesta. Vlani sme riešili otázku odpájania. Niektoré mesta na Slovensku podporujú centrálnu výrobu tepla, ale Trenčín nás v tomto smere nepodporuje. Musíme riešiť otázku existujúcich zdrojov, odpájania, až potom môžeme riešiť presun,“ povedal Greňo.
Na Východnej ulici má spoločnosť vlastný areál. „Upravili sme ho aj na zásoby paliva a vybudovali logistické centrum. Postupnými krokmi pracujeme na tom, aby sme mohli premiestnenie uskutočniť približne v roku 2015,“ dodal Greňo.