REGIÓN. Aj niekdajšie vojenské priestory sa dajú prestavať na bývanie. Dokazuje to výstavba v Novom Meste nad Váhom. Tam vznikne 49 nových nájomných bytov v bývalom areáli vojenských kasární. „Využili sme možnosť, ktorú nám dáva zákon. Predali sme budovu za 500-tisíc eur a uznesením mestského zastupiteľstva sme sa zaviazali, že byty, ktoré v tejto budove vzniknú, spätne odkúpime,“ povedal primátor Nového Mesta nad Váhom Jozef Trstenský.
Prestavba kasární
Celá investícia má hodnotu približne 2,7 milióna eur. Zaplatiť ju chce mesto aj zo Štátneho fondu rozvoja bývania, ktorý by mal uhradiť 60 percent nákladov.
„Ďalších 40 percent by mala byť dotácia z ministerstva dopravy. Z tejto sumy bude mesto platiť približne tristotisíc eur z vlastných zdrojov na technickú infraštruktúru,“ povedal Trstenský. Projekt predpokladá 49 nájomných bytov, ktoré budú prideľovať žrebovaním. Ide o jedno- až trojizbové byty.
Postavia ich v priebehu tohto roka. V 16 hektárovom areáli kasární je celkovo päť budov vhodných na bytovú prestavbu. „Pravdepodobne na ďalšiu budovu vyhlásime súťaž a postavia sa tam nové byty,“ povedal Trstenský. V areáli však nebude len miesto pre bývanie. „Na šport sa môže využívať bývalá telocvičňa, kde by malo vzniknúť šesť tenisových kurtov. Profesionálny tenista Igor Zelenay by tu chcel vybudovať tenisové centrum,“ dodal Trstenský. Nové nájomné byty vzniknú aj v Trenčianskych Tepliciach. Tento zámer má pomôcť mestu vyriešiť dlhotrvajúci problém s Domom služieb Narcis.
„Je to veľmi málo využívaný objekt a prevádzka nás stojí veľa peňazí. Strata na prevádzkových nákladoch bola ročne približne 25-tisíc eur,“ povedal Štefan Škultéty, primátor Trenčianskych Teplíc. Situáciu zhoršil aj problém s vykurovaním.
Zmena v kúpeľnom meste
„Dom služieb je vykurovaný parou z kúpeľov Trenčianske Teplice, ktoré nám k 1. aprílu vypovedali zmluvu,“ vysvetlil Škultéty. Mesto chce tento stav riešiť prestavbou domu služieb na priestory pre nájomné byty. „Požiadame o úver Štátny fond rozvoja bývania a taktiež o čiastočnú dotáciu z ministerstva dopravy.“ Súkromný investor domov služieb zrekonštruuje.
Zachránime objekt a poskytneme 25 jedno- a dvojizbových bytov pre mladé rodiny alebo zarábajúcich ľudí, ktorí majú problém s bývaním,“ povedal Škultéty. Stavebné práce by sa mali začať už na jar tohto roka a rozpočet by mal byť približne milión eur.
Situácia v Trenčíne
Väčšiu výstavbu nájomných bytov v krajskom meste samospráva v tomto roku neplánuje. Mesto Trenčín má dnes vo vlastníctve 130 nájomných bytov. Z nich bolo 77 bytov postavených za podpory Štátneho fondu rozvoja bývania a dotácie z ministerstva výstavby.
„Tieto byty sa počas splácania dotácie nesmú 30 rokov odpredávať. Nájomcovia môžu mať uzatvorenú nájomnú zmluvu len na dobu určitú, maximálne na 3 roky, pričom ich mesačný príjem nesmie presahovať trojnásobok životného minima domácnosti,“ povedala hovorkyňa MsÚ Trenčín Erika Ságová. Mesto má ešte 53 nájomných bytov, ktoré sú v domoch určených na predaj podľa zákona.
„Tu majú nájomcovia uzatvorené nájomné zmluvy na dobu neurčitú a kedykoľvek môžu požiadať o kúpu tohto bytu, pokiaľ majú uhradené platby za nájom a služby spojené s užívaním bytu,“ dodala Ságová.