Liečba kyslíkom funguje v Trenčíne už niekoľko rokov, má svoje pozoruhodné výsledky a jej možnosti sa posúvajú vpred.
TRENČÍN. Pri vrátnici Fakultnej nemocnice v Trenčíne otvorili minulý týždeň zrekonštruované centrum, kde liečia pacientov kyslíkom.
Hyperbarická oxygenoterapia (HBO) je metóda, ktorú svet pozná už niekoľko desaťročí, u nás ľudia často o nej nevedia. Pritom v Trenčíne máme takéto pracovisko už od roku 2001 a má svoje pozitívne výsledky.
Do života ju opäť vrátil kyslík
Pacientka Dagmar Sváteková má s kyslíkovou liečbou v Trenčíne skúsenosti. V auguste v roku 2012 upadla do kómy, lekári jej nedávali veľkú šancu na prežitie, a ak áno, tak mala byť bezvládna.
„Najprv som bola na invalidnom vozíku a teraz chodím s barlou,“ hovorí Dagmar, matka dvoch detí. Za zlepšením jej zdravotného stavu je liečba kyslíkom. Z kómy sa prebrala po dvoch týždňoch v nemocnici v Trenčíne. Podľa jej slov nebyť HBO, zrejme všetko dopadne úplne inak. Celkovo absolvovala niekoľko desiatok sedení v komore. Dnes propaguje liečbu aj na facebooku, keďže mnoho ľudí ani len netuší, že takáto metóda existuje.
Pod morom
Dekompresná choroba, zle hojace rany sú ochorenia, kde bežná medicína postupuje len veľmi pomaly.
No stlačeným kyslíkom v komore, ktorý kopíruje prostredie zhruba 20 metrov pod hladinou mora, dokáže prístroj dostať životodarný kyslík aj tam, kde sa bežne len veľmi ťažko dostane.
Metóda, ktorú svet pozná už niekoľko desaťročí sa dostala aj na Slovensko. Špecializované pracoviská však máme iba v Trenčíne, Nových Zámkoch, Košiciach a v Bratislave. Priekopníkom metódy u nás je primár interného oddelenia v Trenčíne Oto Herman. „Komora prináša do organizmu kyslík a kyslík znamená život,“ hovorí primár Herman. Komora dokáže zvýšiť koncentráciu kyslíka v tkanivách a tie rozbehnú reparačné procesy v diabetickej nohe, pri popôrodnom poškodení, pri inhalácií kysličníka uhoľnatého či pri množstve ďalších diagnóz.
„Toto centrum má slúžiť na to, aby sme posunuli kúsok vedeckého poznania dopredu,“ dopĺňa primár, ktorý má vízie v zameraní pracoviska do budúcna. V oblasti výskumu chce skúmať výsledky liečby najmä pri ochoreniach ako je cukrovka či arterioskleróza. Najmä cukrovka má podľa neho v poslednom období alarmujúci výskyt a pribúda aj množstvo komplikácií.
Rekonštrukcia starých priestorov
Pôvodné centrum hyperbarickej oxygenoterapie v nemocnici koncom minulého a začiatkom tohto roku rekonštruovala Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka. „V tomto období sme prebudovali priestory pôvodnej budovy a k dvom jednomiestnym hyperbarickým komorám nainštalovali novú vedeckovýskumnú 12-miestnu komoru s monitorovacím systémom. Súčasťou projektu bolo aj zabezpečenie ďalšieho prístrojového vybavenia,“ informovala Mária Šedivá, vedúca kancelárie rektora.
Autor: Magdaléna Švančarková