TRENČÍN. Priestor pred evanjelickým kostolom so zeleňou a rozšíreným chodníkom. To je jeden z návrhov projektu Mestských zásahov, ktorý sa stane realitou už tento rok. Minulý týždeň o tom rozhodli zástupcovia mesta v oblasti životného prostredia, dopravy, investícií a územného plánovania. Je to prvý návrh na zmenu Trenčína z 38 Mestských zásahov, ktorý neostane len vo forme náčrtu.
Priestor pred kostolom
„Tento návrh je už v takom štádiu, že mesto pripravuje technickú dokumentáciu na posúdenie s dopravným inšpektorátom,“ povedal organizátor mestských zásahov Richard Ščepko. Ten bol spokojný, že projekt neskončil len výstavou na námestí.
Samotný návrh priestoru pred evanjelickým kostolom vytvoril architekt Matej Škriečka. „Návrh sa snaží nájsť zaujímavé a zároveň praktické riešenie priestoru nielen pre dopravu, ale predovšetkým pre ľudí. Počíta so zúžením vozovky na dva jazdné pruhy, s rozšírením komunikácie pre chodcov a s vytvorením oddychového a stretávacieho priestoru obohateného o absentujúcu zeleň a možnosť posedenia,“ vysvetlil Škriečka.
Podľa autora návrhu zásah rešpektuje súčasný priechod pre chodcov i jeho smerovanie. „Priestranstvo môže byť prípadne priamo prepojené so záhradou obklopujúcou kostol za predpokladu odstránenia súčasného oplotenia,“ dodal Škriečka.
S týmto Mestským zásahom sa podľa Richarda Ščepka dá pracovať aj do budúcnosti.
„Cesta pri evanjelickom kostole by sa napríklad mohla zdvihnúť na úroveň chodníka. Čiže chodec by bezbariérovo prešiel cestou a toto navýšenie by donútilo vodičov v tomto úseku spomaliť. Bola by to pasívna ochrana detí, starších ľudí a hlavne študentov,“ dodal Ščepko.
Schválené peniaze
Peniaze na tento projekt schválilo mestské zastupiteľstvo, ktoré vyčlenilo na mestské zásahy 25-tisíc eur. „Najskôr sme na komisii z 38 zásahov vybrali desať. Na tie sme vypracovali predbežný rozpočet,“ povedal hlavný architekt Trenčína Martin Beďatš.
Priestor pred evanjelickým kostolom nebude jediným vypracovaným projektom. Trenčania sa dočkajú ďalších troch mestských zásahov. Ide o Zelený ostrov pod Hasičskou ulicou, Múrik pri synagóge a Maľované názvy ulíc. Prvé zásahy sa týkajú oživenia zelene v časti mesta.
„Tretí zásah by stvárnil umelec ako atrakciu v historickom jadre mesta,“ povedal Beďatš. Tieto Mestské zásahy dostanú prednosť pred návrhom na Námestie študentov pri Gymnáziu Ľudovíta Štúra, ktoré bude realitou zrejme až o rok. Rozhodlo sa o tom na rokovaní medzi riaditeľom gymnázia, predstaviteľom Trenčianskeho kraja a mesta.
Jedným z dôvodov je aj to, že Trenčiansky kraj ako zriaďovateľ školy dáva prednosť projektu dostavby gymnázia. Plochu, kde by malo vzniknúť Námestie študentov, by totiž škola využila ako zázemie pre hospodársku časť budovy.
„Ak by tam vzniklo Námestie študentov, projekt dostavby gymnázia by bol obmedzený,“ povedal riaditeľ školy Štefan Marcinek.
Vybudovanie Námestia Študentov sa tak odkladá. „Dôvod je náročnosť zásahu aj vo vzťahu k vlastníckym vzťahom, aj vzhľadom na to, že budova gymnázia je národná kultúrna pamiatka. Chceme však tento projekt pripraviť pre budúcnosť a navrhnúť ho v rozpočte pre rok 2015,“ dodal Beďatš.
Mestské zásahy
Projekt, ktorý zorganizoval Richard Ščepko, sa týkal 38 návrhov. Ich autormi sú architekti, študenti, grafici i výtvarníci. Návrhy na zmenu Trenčína sa týkali hlavne zlepšenia života ľudí, vybudovania cyklotrás, doplnenia zelene či rekonštrukcie nevyužívaných priestorov.