Trenčiansky park bol aj miestom pre ornitologickú záhradu

Trenčiansky park sa rozkladá na mieste, kadiaľ dlhé roky tiekol rozvodnený Váh.

Výhľad z parku na dobovej pohľadnici z roku 1914.Výhľad z parku na dobovej pohľadnici z roku 1914. (Zdroj: ZBIERKY TRENČIANSKEHO MÚZEA)

Dnes spája centrum mesta so železničnou i autobusovou stanicou.


TRENČÍN. Otcom myšlienky využiť lúky tesne pod hradnou skalou na založenie parku bol miestny farár-opát Ľudovít Bonaventura Stárek. Na takýto smelý návrh bol však potrebný súhlas vysokých predstaviteľov župy. Porozumenie a podporu našiel u hlavného župana Ladislava Vietorisa a podžupanov Júliusa Nozdrovického a Imricha Baltazára Buriana. Okrem iných aj tieto významné osobnosti zvečnil v parku maliar P. G. Berger v roku 1865 na olejomaľbe, ktorá je majetkom Trenčianskeho múzea. Poskytuje dôkaz, že novozaložený park s bohatou kvetenou, cestičkami, ohraničný Kubranským potokom, už vtedy existoval.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Otvorenie parku

Oficiálne otvorenie parku bolo až 13. mája 1880 za bohatej účasti trenčianskej honorácie, predstaviteľov župy, dôstojníkov a vojakov pešieho pluku. V septembri toho istého roku sa už v parku konali strelecké preteky. Novozaložený park využívala župa i mesto na rôzne oslavy a zhromaždenia, prvá veľká parková slávnosť sa konala 10. júla 1880.

Mestským parkom pretekal Kubranský potok v koryte pôvodného ramena Váhu, cez ktorý viedli štyri drevené mostíky. Uzavretý celok tvoril park po roku 1883, po dokončení časti Považskej železnice. Vtedy začali s jeho rozsiahlejšími úpravami. Prirodzený topoľový porast postupne nahrádzali ušľachtilejšími druhmi stromov, cudzokrajnými drevinami, kvetinovú výzdobu mal na starosti hlavný záhradník z Trenčianskych Teplíc.

SkryťVypnúť reklamu

Upravovali chodníky, trávniky, pribudli nové rastliny, kríky najrozličnejších druhov, pri cestičkách lavičky. Polievanie parku zabezpečovali štyri studne.

Niektoré vzácne druhy stromov boli označené tabuľkami s latinským a maďarským názvom. To mali v roku 1886 na starosti členovia Prírodovedného spolku župy Trenčianskej, ktorí chceli takto vzbudiť záujem o mestský park. Ich namáhavú prácu však za jeden rok zničili nedisciplinovaní návštevníci.

Obľúbený Kiosk

Po dohode s mestom vybudoval na vlastné náklady na východnej strane parku krčmár Samuel Stern prízemný hostinec, po neskoršej prístavbe drevenej verandy sa stal obľúbeným miestom nielen Trenčanov. Otvorenie „čárdy“ 15. júla 1886 bolo spojené s koncertom vojenskej hudby. Plánovali tu postaviť dokonca aj poštu.

SkryťVypnúť reklamu

kyoskpark.jpg

Kyosk bol obľúbeným miestom v parku.

Kiosk v parku často menil majiteľov, v 30. rokoch 20. storočia ho prevádzkoval hotel Tatra. V tom čase sa tam stretávali robotníci, členovia RTJ i ľavicoví politici. Niekoľkokrát tu rečnil Dr. Vladimír Clementis. Po výstavbe novej železničnej stanice Kiosk v roku 1947 zbúrali.

Hudba v parku

Koncerty sa v parku konali od roku 1888 až do vypuknutia prvej svetovej vojny. Pravidelne tu koncertovala vojenská hudba pešieho pluku s kapelníkom Karolom Gašparom Richterom. 10. júla 1888 sa v parku konali dokonca tanečné preteky.

V zime využili zamrznutý Kubranský potok na severe parku na korčuľovanie. Novú plochu na klzisko vybudovali v roku 1892 z bývalého skladišťa na drevo, vedľa postavili menší drevený pavilónik na prezliekanie, ktorý bol aj vykurovaný. Od roku 1912 klzisko v letných mesiacoch slúžilo ako tenisové ihrisko, najskôr pre dôstojníkov miestnej posádky.

parkihriskomensie.jpg

Miesto pre klzisko a tenisový kurt na pohľadnici z roku 1917.

Začiatkom tridsiatych rokov 20. storočia, keď pozemok už patril mestu, tu postavili poschodovú budovu finančných úradov (dnešná ZUŠ Karola Pádivého).

Ničivé živly

Park trpel častými prírodnými katastrofami, tak to bolo v marci 1870, keď sa prirýchlo roztopilo množstvo snehu, o dva roky neskôr 18. augusta 1872 ho zaliali vody divočiaceho Váhu. Zvlášť veľká povodeň postihla park v roku 1894. Váh pri Hornej Sihoti pretrhol hrádze a voda miestami dosahovala výšky až 3 metre, odplavila všetky mostíky, v parku bolo možné pohybovať sa len na člnoch. Od roku 1903 sa konali v parku aj zábavy, každý štvrtok popoludní bývali koncerty vojenskej hudby.

Po večeroch zase vyhrávala v kiosku cigánska hudba. 17. júla 1904 bol celý Trenčín dejiskom zaujímavej, dobre propagovanej parkovej slávnosti, ktorej výťažok bol venovaný na dobročinné účely. Usporiadali ju na počesť arcivojvodkyne Izabely a jej manžela Fridricha, po ktorom boli pomenované neďaleké kasárne 71. pešieho pluku. Ohňostroj bol vyvrcholením popoludňajšej zábavy, avšak len dovtedy, kým sa suchá tráva a kríky okolo potoka nevznietili. Oheň ohrozoval i niekoľko domov v podhradí a slávnostne vyzdobený hotel „Alžbeta“. Narýchlo privolaní miestni hasiči a vojaci našťastie požiar uhasili a parkovú slávnosť museli predčasne ukončiť.

V dôsledku veľkých škôd, ktoré spôsobila povodeň v júli 1903, žiadala dôrazne mestská rada riaditeľstvo železníc, aby koryto Kubranského potoka preložili na iné vhodnejšie miesto. Stalo sa tak až v 1908 -1911, keď potok odviedli za násyp železničnej trate, neskôr jeho koryto zasypali. Vtedy začalo mesto uvažovať o rozšírení parku. Nenaplnili sa plány, že na zasypanom koryte potoka postavia okrem iného aj kultúrny dom s divadlom. 20. mája 1906 z iniciatívy župného lekára Karola Brančíka odovzdali verejnosti v parku botanickú záhradu, ktorá zaberala asi 150 metrov štvorcových.

Celá plocha botanickej záhrady bola rozdelená na 23 malých parceliek, na členenom teréne zasadili okolo 300 druhov rastlín, ktoré boli označené tabuľkami s menami. Záhrada sa spočiatku tešila veľkému záujmu občanov i turistov, veľakrát však dochádzalo k jej ničeniu.

V roku 1910 osadili do kvetinových záhonov tri sochy antických bohýň z pálenej hliny, ktoré údajne doviezli až z Erfurtu. Na dobových pohľadniciach sa zachovala socha Venuše, predstavovala lásku, krásu a hojnosť. Namiesto zaniknutej botanickej záhrady predstavitelia mesta navrhli zriadiť v parku ornitologickú záhradu. Na stromoch viseli rôzne klietky, v ktorých boli od obyvateľov odkúpené alebo zapožičané vtáky - pávy, bažanty, drozdy, papagáje, sovy, kukučky a iné druhy.

Občas ich však správca pustil z klietok, aby si voľne preletovali parkom. To bolo i príčinou zániku vtáčej zoologickej záhrady, ktorú navrhol zriadiť vtedajší mešťanosta Jozef Laco. Keď v roku 1941 dokončili železničný podjazd na Sihoť, železničná správa prepustila mestu veľkú časť svojho bývalého pozemku na rozšírenie parku.
Tento nový slnečný priestor bol nazvaný „Nový park“. Vedie ním druhá asfaltová magistrála s početnými lavičkami, končiaca až pri železničnej stanici. Keď v máji 1944 dokončili budovu dnešnej železničnej stanice, predĺžili aj starú, pôvodnú cestu.

Pocta nášmu generálovi

V januári 1945 mali Nemci pri starej železničnej stanici rozostavané vojenské poľné kuchyne, v parku boli počas druhej svetovej vojny vykopané aj úkryty. Pre koncerty bol postavený po vojne okrúhly hudobný pavilón s elektrickým osvetlením. V roku 1951 neďaleko neho zriadili aj detské ihrisko.Bustu slovenského bibliografa Ľudovíta Riznera umiestnili v roku 1935 pri veľkom moste do parku, až neskôr, v roku 1938, ju premiestnili na miesto, kde je dnes. Vtedy na začiatok parku osadili monumentálne súsošie slovenskej rodiny, legionárov a generála Milana Rastislava Štefánika.

Dielo akademického sochára Josefa Pospíšila barbarsky zničili v roku 1953.Park sa najčastejšie označoval ako Mestský park, v 50. rokoch 20. storočia ako Sad Vladimíra Iľjiča Lenina, od roku 1991 sa nazýva Park Milana Rastislava Štefánika.

Pramene a literatúra: Hrabovec Ivan: Z dejín trenčianskeho mestského parku, Považie 1994/2,3,4, Vlastivedná monografia Trenčín, 1993, Považské listy, (Vágvölgyi Lap) z r. 1880,1888, uložené v Trenčianskom múzeu. Zbierky Trenčianskeho múzea a súkromné zbierky RNDr. Jána Hanušina.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  3. Na Marka oharka do jarka
  4. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 15 672
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 11 619
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 524
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 342
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 139
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 2 951
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 705
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 299
  1. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  2. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  3. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  4. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  5. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  6. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  7. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  8. Viktor Pamula: Sociálny štát ? Vtip roka
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 644
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 268
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 68 854
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 618
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 612
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 10 168
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 715
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 8 819
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Stanislav Krajči

Dôvodom zmeny vo vedení projektu je odchod riaditeľa Jána Sudzinu, ktorý sa koncom marca vzdal funkcie.


TASR

V tomto roku sa neprenajímajú nebytové priestory na kúpalisku, tie boli minulý rok vysúťažené až do roku 2026.


TASR
Hôrka nad Váhom doma nebodovala.

Prehľad výsledkov, komentárov, hráčov zápasu a tabuliek VIII. ligy Sever a Juh.


Bzince pod Javorinou (v červenom) vyhrali prvý raz v sezóne.

Prehľad výsledkov, komentárov, tabuľky IX. ligy Nové Mesto.


  1. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  2. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  3. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  4. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  5. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  6. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  7. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  8. Viktor Pamula: Sociálny štát ? Vtip roka
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 644
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 268
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 68 854
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 618
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 612
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 10 168
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 715
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 8 819
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu