Bánovčania sa boja ďalšej stavby v blízkosti mliekarne. V minulosti sa sťažovali na častý zápach, ktorý sa z továrne šíril.
BÁNOVCE NAD BEBRAVOU. Spoločnosť Milsy v Bánovciach plánuje dobudovať biostanicu, ktorá prinesie novú technológiu spracovania materiálov. Ľudia sa obávajú ďalšieho zápachu z mliekarne, ktorá je v blízkosti bytoviek a základnej školy.
Spracovávanie surovín v novej biostanici však podľa riaditeľa spoločnosti Stanislava Voskára bude omnoho šetrnejšie k ľuďom i k životnému prostrediu ako v starších zariadeniach.
„Po dostavaní biostanice bude celý systém výroby uzavretý a počet prechodov nákladných vozidiel sa zníži z terajších 800 na 250. V minulosti totiž práve pri prečerpávaní do vozidiel sa uvoľňoval najväčší zápach,“ vysvetlil Voskár.
Verejné stretnutie
Nové materiály od budúceho dodávateľa doniesla spoločnosť na verejné pojednávanie aj samotným Bánovčanom. To zvolal primátor Bánoviec nad Bebravou Marián Chovanec. „Išlo o pracovné stretnutie zástupcov firmy Milsy a investora, na ktorom ľudí presviedčali o tom, že skutočne ide o bezpachovú technológiu,“ povedal Chovanec. Ľudia si mohli pozrieť a ovoňať materiály, ktoré vzniknú novou výrobnou technológiou.
Práce na biostanici sú zatiaľ len vo fáze príprav. Územné rozhodnutie na prístavbu nie je ešte podľa primátora právoplatné. „Investor musí predložiť požadované doklady, ktoré sú nutné k povoleniu. Stavebné povolenie vydá potom okresný úrad, odbor životného prostredia,“ dodal Chovanec.
Iný názor
Výstavbu biostatice hodnotí skepticky poslankyňa za tento obvod Rudolfa Novotná. Časť mesta, kde stojí závod Milsy, je podľa nej veľmi vyťažená, čo znižuje kvalitu života občanov. „Hluk a prašnosť spôsobuje hustá doprava, občasný zápach zas likvidácia odpadu zo spoločnosti,“ povedala Novotná.
Poslankyňu zaujímajú aj informácie o fungovaní novej biostatice. „Napríklad, ako bude zapáchať buničina, ktorá sa bude do kalov pridávať, i to, kam bude smerovať vyprodukovaná energia a či ju bude možné poskytnúť aj pre blízku školu.“ Podľa jej slov sa odborníci snažili obyvateľov uistiť, že kvalita ovzdušia sa zlepší.
„Neviem, či nám niekto zaručí, že sa po prípadnom nesplnení sľubov všetko vráti do pôvodného stavu.“ dodala Novotná. S novým vedením spoločnosti sa však podľa poslankyne komunikuje dobre a myslí si, že sa čoskoro dohodnú.
Poskytnutie energie
Bezpachová technológia zatiaľ na Slovensku neexistuje a aj samotná buničina bude podľa riaditeľa spoločnosti bez zápachu. S pokytnutím vyprodukovanej energie napríklad na vykurovanie blízkej školy nevidí do budúcnosti problém.