Deti pribúda a materské školy sú plne obsadené. Samosprávy zvažujú riešenia. Ministerstvo školstva však zvažuje, že obce ich financovať po jedenástich rokoch už nebudú.
TRENČÍN. Detí v materských školách v posledných rokoch pribúda. Obce, ktoré do škôlok za posledné roky investovali, rozmýšľajú nad novými riešeniami, ako sa vysporiadať so zvýšeným záujmom rodičov o škôlky. Ministerstvo školstva však zvažuje, že obce ich financovať po jedenástich rokoch už nebudú.
Nedostatok miesta
Začiatkom februára, marca sa začne zápis nových detí do materských škôl. Viaceré škôlky v regióne však dosahujú maximum svojich kapacít. Rovnaká situácia je aj v krajskom meste.
„Mesto Trenčín je zriaďovateľom 16 materských škôl, ktoré sú v súčasnosti stopercentne vyťažené. Navštevuje ich približne 1500 detí,“ hovorí Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín.Na otázku, či je dostatok miesta pre deti v školských a predškolských zariadeniach, odpovedá hovorkyňa: „Zatiaľ sa mestu darí umiestňovať deti do základných i materských škôl.“
V súčasnosti sa s nadmerným záujmom v obciach vyrovnávajú tak, že prednostne prijímajú detí, ktoré dovŕšili päť rokov a deti s trvalým pobytom v meste či obci. Aj preto niektorí rodičia, ktorí chceli v minulom roku dať do škôlky svoje trojročné dieťa, dostali zamietavú odpoveď. „Trošku ma to sklamalo, mala som plány, že si nájdem prácu, ale moju malú neprijali pre nedostatok miesta,“ hovorí mamička Janka.
Zvýšený počet detí potvrdzujú aj demografické trendy. Ústav pre informácie a prognózy v školstve zverejnil výsledky štatistiky. Skupina detí v materských školách vo veku 3 - 5 rokov by mala naďalej rásť až do roku 2016.
Alternatívy
Samosprávy preto zvažujú, čo so zvýšeným počtom detí robiť. Viaceré majú alternatívy vytvorenia ďalšej triedy. Takáto situácia je aj v Hornej Súči. Kapacita škôlky je osemdesiat detí, ale počet detí sa neustále zvyšuje, v obci počítajú so silnejšími ročníkmi. V súčasnosti je škôlka maximálne vyťažená, niekoľko žiadostí o prijatie detí museli odmietnuť. „Ak by počet neuspokojených žiadostí bol taký, aby postačoval na vytvorenie jednej triedy, vytvorili by sme v priestoroch základnej školy ďalšiu triedu, aby sme mali kapacitu aspoň na 100 detí,“ hovorí starosta Juraj Ondračka. S tým však súvisí aj ďalšie finančné zabezpečenie prevádzkových nákladov.
Financovanie štátom
Samosprávy majú so škôlkami svoje plány, napriek tomu, že obciam zisk neprinášajú, no je to služba občanom.
V médiách však prebehla informácia, že minister Čaplovič zvažuje opätovné financovanie škôlok štátom. Tým by obce o ne po jedenástich rokoch prišli.
Podľa starostu Hornej Súče nie je prechod materských škôl na stranu štátu dobrý nápad. Obce do škôl veľa investovali. Zmodernizovali vybavenie, investovali do objektov, zateplili, vymenili okná, urobili vykurovanie, riešili mnohokrát havarijné stavy budov, ktoré dostali od štátu. Obce časť investícií realizovali z dotácií z eurofondov, ale všade bol aj ich päťpercentný vklad. „Teraz, keď je všetko hotové, nám ich chcú vziať?“ hovorí starosta.
„No bojím sa, že štát nebude poskytovať také finančné prostriedky, ako poskytujeme my, a ani starostlivosť o predškolské vzdelávanie zo strany štátu nikdy nebude na potrebnej úrovni,“ hovorí Ondračka. Obec totiž vychádza rodičom v ústrety, škôlky financuje aj na úkor iných položiek.
Autor: Magdaléna Švančarková