Každý týždeň vám počas víkendov predstavíme jeden z Mestských zásahov. Dnes si predstavíme návrh, ktorý prezentuje architekt Branislav Andel.
TRENČÍN. Reprezentácia mesta Trenčianskym múzeom je momentálne na veľmi slabej úrovni. Múzeum potrebuje reorganizáciu a rekonštrukciu, problémom sú peniaze a tiež paradoxná situácia, kedy „mestské“ múzeum patrí pod vyšší územný celok, teda pod štát. VÚC nebude investovať do múzea prezentujúce mesto a mesto nebude investovať do cudzieho majetku. Túto situáciu treba podľa mňa čím skôr vyriešiť a zabezpečiť dôstojnú prezentáciu mesta pred návštevníkmi. Keďže neviem kedy a či k tomu dôjde, uvažoval som o návrhu dočasného múzea či pavilónu, ktoré by zastúpilo slabé mestské múzeum.
Trenčín je mesto vybudované na rieke, ale vzťah rieka - mesto nie je tak silný ako v minulosti. Pred vybudovaním vážskej kaskády splavovali pltníci dolu Váhom drevo, od roku 1924 do roku 1937 bola na nábreží drevená plaváreň, tradícia veslovania siaha do roku 1900.V roku 1923 vznikol v Trenčíne prvý vodácky odbor (kanoe klub) na Slovensku, po Prahe druhý v Československu. Okrem toho ako uvádzajú stránky „trencinsity“, v Trenčíne je druhá najkvalitnejšia zásobáreň podzemnej vody na Slovensku. V budúcnosti sa mesto k rieke zrejme vráti, snaha mesta oživiť nábrežie a priblížiť ho k centru je zrejmá a vzbudzuje nádej.
Návrh múzea je prenosný.
Ako pripomienku dávnych čias, ale aj prezentáciu budúcich návrhov či prezentáciu mesta celkovo navrhujem vytvoriť dočasné plávajúce múzeum na rieke Váh. Drobná stavba by bola nízko nákladová, zhotovená z recyklovaných materiálov - napríklad recyklované drevo.
Návrh je rýchlo zmontovateľný aj demontovateľný, keďže je situovaný v inundačnej zóne, v prípade hrozby záplav alebo keď prestane byť aktuálny, je možné stavbu rozobrať a poskladať na inom mieste, či využiť úplne iným spôsobom. Okrem výstavných priestorov budova ponúka strešnú terasu s výhľadom.
Autor: tn