NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Vzácne rarity v podobe farebných a čiernobielych pohľadníc s tematikou Vianoc a Nového roku predstavuje výstava Čaro vianočných pohľadníc. V priestoroch Podjavorinského múzea majú návštevníci výstavy možnosť do 2. februára vidieť množstvo očarujúcich pohľadníc, ktoré si počas najkrajších sviatkov roka zasielali ľudia už pred vyše sto rokmi.
Najstaršia pohľadnica je z roku 1909
Výstava Čaro vianočných pohľadníc približuje dobu, v ktorej ľudia o neosobných a chladných SMS-pozdravoch či e-mailoch, našťastie, ani nechyrovali.
„Najstaršou vystavenou pohľadnicou je pozdrav s vyobrazeným zasneženým vianočným mestečkom z roku 1909. Ďalšia rarita s nakresleným vianočným stromčekom bola poslaná už v roku 1911,“ povedala Mária Mizeráková z Podjavorinského múzea.
Na výstave sú zastúpené aj pohľadnice z medzivojnového obdobia, Slovenského štátu i povojnových rokov. Veľkú časť tvoria aj exponáty z obdobia socializmu, keď sa na zasielaných pozdravoch s vianočnou tematikou nesmeli zobrazovať náboženské motívy a symboly. „Nájdeme na nich preto vyobrazené aj knihy, podkovy, kolovraty, husle, perníky, či glóbus,“ vysvetlila Mizeráková.
Vystavili pohľadnice z čias Rakúsko-Uhorska
Vianočné pohľadnice na výstave nie sú zoradené podľa dátumu vzniku, ale sú medzi sebou prepojené tematicky. „Nechýbajú na nich motívy Božieho syna, malého Ježiška, obrázky betlehemov, koledníci či Traja králi. Na pohľadniciach sú aj výjavy z vianočných trhov, ale i štedrovečerné večere, vianočné stromčeky, sviečky, či zvončeky,“ predstavila výstavu jej spoluautorka.
Čaro Vianoc dotvárajú aj zábery s motívmi zasneženej krajiny, či zimnej prírody s pobehujúcimi srnkami i jeleňmi. Veselú náladu na nich znásobujú tradičné vianočné radovánky – guľovačka, sánkovačka i stavanie snehuliaka. Najčastejším textom vytlačeným na vianočných pozdravoch je nápis Veselé Vianoce v slovenčine a češtine. „Nevystavujeme pohľadnice zo zahraničia, zamerali sme sa na predstavenie histórie pohľadníc zasielaných v našom regióne. Niektoré pochádzajú z čias, keď sme boli súčasťou Rakúska-Uhorska.,“ pokračovala Mizeráková.
Pohľadnice si ľudia posielali už v 18. storočí
Rodiskom vianočných pohľadníc je Anglicko. „Už v roku 1794 vytvoril pán Dobson pohľadnicu s vyobrazením zasneženého zimného lesa a šťastnej rodiny pri stromčeku. Prvé tlačené pohľadnice s námetom Vianoc pochádzajú zo Škótska z roku 1840. Jednoduché želania vytlačené na papierových kartičkách sa vtedy posielali v obálkach. Tlačila ich tlačiareň Charlesa Drummonda v Edinburghu,“ pokračovala Mizeráková.
Staré pohľadnice vznikali rozmnožovaním z drevorezieb, medirytín a oceľorytín. Najskôr sa tlačili litografickou technikou, ktorú neskôr nahradila svetlotlač umožňujúca výbornú reprodukciu obrázkov. Na výrobu pohľadníc sa používala aj hĺbkotlač i ofsetová technika, využívaná v tlačiarňach aj v súčasnej dobe. K masovému rozvoju pohľadníc prispel aj objav fotografie.
Prvá pohľadnica bola namaľovaná ručne
Tradičné pohľadnice dnešného typu začal ako prvý posielať riaditeľ londýnskeho múzea Henry Cole v roku 1843. Vyrobil mu ich a vytlačil John Calcott Horsley. „Zabudol poslať vianočné listy svojim známym a tak si nechal vytlačiť na papierový podklad obrázky s motívmi Vianoc.
Takéto pohľadnice potom poslal svojim najbližším,“ ďalej prezradila Mizeráková. Iná verzia o vzniku tradície zasielania pohľadníc urobila z ich prvého odosielateľa pohodlného človeka, ktorého vypisovanie množstva listov svojim priateľom v predvianočnom čase unavovalo. Preto si na to najal tvorcu prvej pohľadnice s tematikou Vianoc Horsleyho.
„Horsley pohľadnicu namaľoval ručne a bola na nej veselá rodina popíjajúca víno. Pohľadnica sa stala okamžite veľkou senzáciou a zvykom, ktorý pretrváva dodnes,“ dodala Mizeráková.