Stanice v Trenčíne i v Trenčianskej Teplej sa dočkajú nového vzhľadu. Ministerstvo chce zlepšiť i cestovanie vlakmi.
TRENČÍN. Vlakové stanice aj v našom regióne by mali dostať nový šat. Ministerstvo dopravy tak chce stopnúť špinavé priestory v staniciach a zvýšiť úroveň cestovania vlakmi. Vybraných 57 staníc je prvým krokom k dlho očakávanej zmene rekonštrukcií starnúcich budov. To všetko je ešte mimo plánovaného Terminálu, ktorý má v Trenčíne vzniknúť prepojením autobusovej a železničnej stanice.
Lepšie služby a čistejšie stanice by tak v blízkej budúcnosti mali byť realitou, čo teší najmä tých, ktorí vlakovú dopravu dennodenne využívajú.
Samotný minister dopravy Ján Počiatek uznal, že vlaková doprava nie je len o tom, aby sa cestujúci odviezli z jedného miesta do druhého. Ale aj o tom, aby ich cesta bola príjemným zážitkom a mali motiváciu využívať vlaky, čo možno najviac.
Nový vzhľad v Trenčíne aj v Trenčianskej Teplej
Ministerstvo stanovilo v projekte 57 staníc, ktoré sa prioritne zlepšia, medzi nimi je aj Trenčianska stanica, ale i stanica v Trenčianskej Teplej.
Pribudnúť by malo viacero vylepšení. Priestory staníc budú musieť dodržať napríklad aj osvetlenie najmenej 30 minút pred príchodom vlaku a najmenej 15 minút po odchode vlaku. Prevádzkovatelia dostanú za úlohu lepšie sa postarať aj o samotný exteriér staníc, odstraňovať budú škvrny, hrdzu i grafiti. Súčasťou zmien bude aj rozdelenie nástupíšť na viaceré sektory, aby cestujúci mohli rýchlejšie nájsť svoj vozeň. K pohodliu by malo prispieť i stanovenie minimálnej, či maximálnej teploty počas ročných období. Kolísavá teplota vo vlakoch totiž znižuje pohodlie cestujúcich.
Stredovek končí
Viacerých ľudí v regióne informácia potešila. „Hurá, stedovek v železniciach končí,“ zareagoval na správu Róbert Vanc.
Okrem zlepšenia služieb by viacerí uvítali aj posilnenie vlakovej dopravy, najmä v čase najväčšej vyťaženosti vlakov začiatkom i koncom týždňa. „Vo vlakoch sa cestuje katastrofálne, ministerstvo by malo zvážiť, či nezaviesť lístky na státie, každý týždeň chodím do BA-TN vlakom a málo kedy sa mi podarí sadnúť si, mali by pridať zopár vlakov, hlavne v najvyťaženejších hodinách,“ navrhuje Martin Zachodil.
Niektorí majú aj negatívne skúsenosti s cestovaním. Lenka Kokešová žije momentálne v zahraničí, naposledy šla vlakom na Slovensku minulý rok. „No a môžem povedať, že to bol naozaj des, zima, fúkalo cez okná, dvere sa nedali zavrieť, okno otvoriť. A toaleta, keď som ju uvidela, tak som si to aj rozmyslela,“ opísala svoju skúsenosť.
Staré budovy
I samotné Železnice Slovenskej republiky uznávajú, že stav a úroveň staníc nespĺňa kritéria modernej stanice tretieho tisícročia.
„Dôvodov je niekoľko, predovšetkým je to vek staníc, ktorý v prevažnej miere dosahuje 50 až 80 rokov, máme aj stanice, ktoré majú sto rokov. Navyše samotné budovy železničných staníc nie je možné rekonštruovať s využitím eurofondov,“ ozrejmuje situáciu Martina Pavlíková, hovorkyňa.
Terminál
Trenčianska železničná stanica však okrem nového šatu a vyčistenia priestrov sa má do budúcna kompletne zmeniť a rekonštruovať.
Po ukončení prác na železnici by na prelome rokov 2015/2016 mala súkromná spoločnosť SIRS začať s budovaním Terminálu, projektu, ktorý prepojí železničnú a autobusovú stanicu v Trenčíne. Súkromná investícia za 107 miliónov eur pravdepodobne zamestná viac ako 600 ľudí.