Škola šmyku, kopanie dieťaťa do sedadiel či zákaz nočných jázd - trenčianski i dubnickí študenti prekvapili netradičnými inováciami, ako zdokonaliť kurzy vodičov.
TRENČÍN. Budúcim vodičom pribudne zrejme viac praxe počas kurzov v autoškolách, keďže žiaci našich regionálnych stredných škôl dostali príležitosť inovovať autoškoly. Riešili tak výzvu, ako zlepšiť situáciu na cestách, kde je podľa nich veľa bezohľadných mladých vodičov. Pribudnúť by tak mali napríklad aj simulácie plaču dieťaťa v aute či kopanie do sedadla vodiča - reálne situácie, ktoré mnohí poznáme.
Plač detí i kopanie do sedadiel vodiča
Obchodná akadémia Milana Hodžu a dubnická priemyslovka v rámci predmetu aplikovaná ekonómia poslali svojich študentov do jedinečného projektu ministerstva dopravy. Žiaci riešili vlastnými nápadmi, čo by bolo lepšie absolvovať počas kurzov autoškoly. Pozitívne je, že ich nápady plánuje ministerstvo dopravy aj reálne využiť.
„Projekt spočíval v tom, aby sme budúcim vodičom priblížili situáciu na ceste. Aby sa pripravili na reálne situácie, ktoré sa bežne na cestách môžu stať. Navrhli sme, aby sa zlepšili simulátory. Zakomponovali sme tam 3D efekty, zvuky. Ale i simulovaný plač detí a kopanie do sedadiel,“ priblížila nápady svojho tímu, ktorý získal prvé miesto, trenčianska stredoškoláčka Iveta Srncová. Zatiaľ nemá vodičák, no situáciu na cestách pozorne vníma. Za najnebezpečnejších vodičov považuje mladšie ročníky.
Do tímu ju vybrala učiteľka Erika Senková a ako poznamenala: „Ivetka šla ako náhradníčka a napokon vyhrala.“ Ďalší spolužiaci zo školy ako Romana, Lucia, Matej, Daniel i Klaudia síce neuspeli, no ich návrhy poukazujú na to, ako vnímajú mladých vodičov na cestách. Traja z nich už čerpali aj z vlastných skúseností.
„Ja mám dosť negatívnu skúsenosť, mne sa stali dosť vypäté situácie, za ktoré som veľmi nemohol,“ priznáva sedemnásťročný Daniel, ktorý už má vodičák, ale zatiaľ jazdí iba v sprievode skúsenej osoby. V rámci svojho tímu navrhol i dlhšiu dobu kurzov.
„Navrhli sme, aby sa vzdelávali počas jedného roka, čo by ich pripravilo lepšie na premávku,“ dodal Daniel. Ďalší študenti Matej, Lucia, Romana pridali zaujímavé nápady. V kurzoch im chýba najmä škola šmyku.
Romana spolu s tímom navrhla i sedenia s psychológom pre mladých vodičov. Lucia riešila i nočný zákaz jázd mladých vodičov. „V noci je zlá viditeľnosť, preto by po desiatej nemali jazdiť,“ povedala. Do diskusie pridala názor i Klaudia. „Veľa mladých ľudí ukazuje, že majú silné autá. Často sa stáva, že na zadných sedadlách ich hecujú podnapití kamaráti, aby išli rýchlejšie, a to nemusí dobre dopadnúť,“ hovorí Klaudia. Na otázku, ako vnímajú alkohol za volantom, naši uvedomelí žiaci, jasne odpovedali: „Nesmie sa to.“
Driving academy
Chalani z dubnickej priemyslovky sa umiestnili na druhom a treťom mieste v rámci projektu. „Mali sme inovovať aktuálnu autoškolu na Slovensku, ale za prijateľné ceny a prispôsobiť ju rakúskemu systému, ktorý je lepší,“ hovorí Peter Motúz. Spolu s tímom priniesol niekoľko inovácií.
Chalani z dubnickej priemyslovky.
„Viac trenažérov i školu šmyku. Mali sme tam aj workshopy, čo sa deje, keď sú ľudia za volantom opití, a prečo sa to nemá,“ hovorí Peter s tým, že alkohol za volantom by riešil iným spôsobom. Ak by vodič nabúral pod vplyvom alkoholu, nevzali by mu policajti vodičák, ale musel by chodiť na workshopy, kde by sa mu vysvetlilo, prečo to nerobiť.
David Trška spolu s tímom priniesol celkovo až deväť inovácií. V každom krajskom meste by mala pribudnúť driving academy aj na výcvik vodičov počas kurzu i po ňom. „Navrhli sme aj trenažér s opileckými okuliarmi. Máte dojem, že ste opití, až sa zatočí hlava,“ hovorí David o nápadoch. Obaja mladíci zatiaľ nemajú vodičák, no skúseností s cestami majú viac než dosť, i negatívnych.
„Hlavne mladší chcú zamachrovať, môjho kamaráta takto skoro zabilo auto. Jeden mladý vodič išiel 170, dostal šmyk a nabral kamaráta aj s priateľkou. A najlepšie z toho vyšiel v podstate ten vodič,“ hovorí Peter, ktorý sa zamýšľa aj nad tým, ako znížiť nehodovosť, keďže odhaliť vopred povahu vodiča je príliš zložité.