Jozef Bezák vedie jeden z astronomických krúžkov v kraji. Deti sprevádza aj do hvezdárne Partizánskom.Vysvetľuje čo všetko môžeme pozorovať na nočnej oblohe počas Vianoc.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Vedúci krúžku v Novom Meste nad Váhom v základnej škole na Tematínskej ulici predstavuje žiakom zaujímavosti nočnej oblohy. Jozef Bezák vraví, že v zime je pozorovanie hviezd a iných objektov veľmi pozoruhodné.
Koľko má členov váš astronomický krúžok?
- Máme 15 členov, od tretiaka na základnej škole až po druhákov na strednej škole. Stretávame sa raz za týždeň na dve hodiny. V prípade nejakých úkazov aj vo večerných hodinách.
Čo konkrétne pozorujete?
- Ide hlavne o pozorovania jasných objektov na oblohe, pretože v meste je veľké svetelné znečistenie a slabé objekty zanikajú vo svetle verejného osvetlenia. Ak sa zoženie doprava, tak sem-tam ideme aj mimo mesta do tmy. Takto sme v roku 2013 absolvovali pozorovanie Perzeíd i konjunkcie troch planét na Čachtickom hrade, fotografovanie kométy Pan Starrs na Veľkej Javorine. Tradične ku koncu roka organizujeme víkendový pobyt vo hvezdárni Partizánske.
Zúčastňujú sa žiaci aj súťaží?
- Áno. Členovia sa každoročne zúčastňujú súťaže Čo vieš o hviezdach.
Veľmi zaujímavým úkazom mohla byť kométa Ison.
- Samozrejme. ISON však neprežila blízke stretnutie so Slnkom. Pravdepodobne sa vyparila a na dráhe kométy zostali len „odrobinky“ z pôvodného jadra kométy.
Počas decembra môžu ľudia pozorovať aj meteorické roje Ursínidy a Geminidi. Budete aj vy?
- Pozorovania týchto rojov neplánujeme. Keďže ide o deti a meteory sa pozorujú v polohe „ležmo“, nezoberiem si na triko ochorenia a prechladnutia. To by ma rodičia rozniesli na kopytách. Ale je možné, že sa pokúsim meteory aspoň vyfotografovať. Záleží veľmi od počasia a vonkajšej teploty.
Aké astronomické objekty sa dajú pozorovať počas Vianoc?
- Napríklad Venuša po západe Slnka nad juhozápadným obzorom ako jasná „hviezda“. Určite aj Mars v druhej polovici noci ako červená „hviezda“ v súhvezdí Panna. Musím spomenúť aj najväčšiu planétu slnečnej sústavy Jupiter. Ten po celú noc svieti ako jasná „hviezda“ v súhvezdí Blíženci.
Meteorické roje
Vladimír Mešter, riaditeľ hvezdárne v Partizánskom, vysvetľuje pojmy metoritický roj a Geminidy.
Meteorické roje patria k pravidelným meteorickým úkazom, ktoré môžeme v priebehu roku pozorovať. Postarali sa o to kométy, ktoré časť svojej hmoty postrácali na svojej dráhe okolo Slnka. Ročný pohyb našej planéty okolo Slnka zas zabezpečí, že v danom ročnom období, mesiaci či v čase sa stretávame s časticami hmoty konkrétnej kométy, ktoré potom zanikajú vo vyšších vrstvách zemskej atmosféry ako meteory.
Radiant roja sa nachádza v danom súhvezdí, podľa ktorého potom nesie názov, napríklad meteorický rok Geminíd má svoj radiant v súhvezdí Blíženci (latinsky Gemini) pri hviezde Castor.
Geminidy patria k najaktívnejším a najpravidelnejším meteorickým rojom. Zaujímavé sú nielen kvôli svojej vysokej aktivite, ale z dynamického hľadiska i stále nie celkom preskúmanému pôvodu. Materské telesá väčšiny meteorických rojov sú kométy, ale u Geminíd to tak možno nie je. Predpokladá sa, že pochádzajú z asteroidu 3200 Phaethon. Je dosť pravdepodobné, že ani Phaethon nie je obyčajným asteroidom, ale je to jadro vyhasnutej kométy. Žiaľ, pozorovanie tohtoročných Geminíd bude rušiť prirodzená družica Zeme - Mesiac, ktorý je tri dni pred splnom. Z uvedeného dôvodu nebudeme po väčšinu noci vidieť slabšie meteory. Mesiac zapadne po 4 hod. miestneho času, keď nastane príležitosť vidieť niekoľko Geminíd.