j obľube.
V Trenčíne tento šport zviditeľňuje najväčší florbalový klub v meste - ŠK 1.FBC Trenčín. Tento šport dáva šancu mladým ľuďom, je finančne málo náročný a dáva príležitosť sa deťom dostať z ulice do sveta. Aktuálne je florbal už zaradený aj medzi čakateľské športy na letnú olympiádu, kde by sa mal po prvýkrát objaviť buď v roku 2020 alebo 2024.
Začiatky florbalu v Trenčíne
Klub bol založený v lete 2005 bývalým hokejistom Dukly Trenčín Miroslavom Ságom v spolupráci a za podpory hráčov Mária Matušinca, Františka Juríka, Martina Šedivého a Viktora Pagáčika. ŠK 1. FBC Trenčín sa stal prvým trenčianskym florbalovým klubom, ktorý začal hrávať slovenskú extraligu. Klub má svoj domovský stánok v Mestskej športovej hale v Trenčíne. Vďaka náboru na jeseň v roku 2005 rýchlo rozšíril svoju členskú základňu o nádejných mladých športovcov. Okrem extraligového A - mužstva vznikli postupne kategórie juniorov, dorastencov, starších a mladších žiakov a aj prípravky. Okrem toho má aj ženské družstvo. V klube sa vystriedalo od jeho začiatkov takmer 400 hráčov. V aktuálnej sezóne v klube evidujú približne 150 členov.
Klub si stanovil hneď od svojho vzniku svoje ciele. Vytvoriť priestor mládeži so záujmom o florbal, úspešne reprezentovať klub a mesto Trenčín, zvýšiť popularitu nového športu u nás, vychovať úspešných florbalových reprezentantov, zabezpečiť profesionálny tréningový proces pre hráčov a mládež, organizovať podporné podujatia na propagáciu športu a florbalu na Slovensku, dať šancu mládeži z ekonomicky slabších rodín, bojovať proti drogám, vychovávať mládež k vzťahu k hodnotám, zdravému životnému štýlu a prilákať širokú verejnosť k podpore klubu a florbalu v Trenčíne.
Vo svojej premiérovej sezóne 2005/2006 sa muži 1.FBC umiestnili v štrnásťčlennej extralige na výbornom 6. mieste, pričom takmer okamžite si zabezpečili aj pozornosť fanúšikov. Na víťazný zápas proti úradujúcemu majstrovi HKL-MJM Petržalka (6:4) sa prišlo pozrieť takmer 1000 divákov, čo bol v tej dobe historický rekord v počte divákov na jeden zápas. Úvodná sezóna znamenala pre klub okrem iného aj historicky prvý cenný kov v rámci Slovenska, keď juniori ŠK 1.FBC Trenčín pri svojej premiére na Majstrovstvách Slovenska juniorov v Nitre získali bronzové medaily. V tej dobe neznámy tím, považovaný za outsidera dokázal šokovať slovenskú florbalovú verejnosť postupom do semifinále a svoju spanilú jazdu turnajom zakončil víťazstvom 2:1 po samostatných nájazdoch nad domácou Nitrou v súboji o tretie miesto. Sezóna 2006/2007 znamenala pre trenčianskych mužov konečné 7. miesto. Premiérovo sa v ženskej extralige predstavili aj dievčatá 1. FBC, ktoré skončili rovnako na 7. mieste. Úspechy priniesli opäť mládežnícke kategórie, kde dorastenci na Majstrovstvách Slovenska brali striebro a juniori obhájili bronz.
Cesta na slovenské florbalové výslnie
Pre klub ŠK 1. FBC Trenčín bola prelomová sezóna 2007/2008. Už počas dvoch sezón skúsená partia okolo prirodzeného lídra a kapitána Branislava Kovalčíka, doplnená mladou krvou z juniorky a dorastu vytvorila veľmi dobre pracujúci stroj na víťazstvá. Predchádzajúcu sezónu siedmy tím odrazu išiel ako švajčiarske hodinky. Počas základnej časti z 22 zápasov prehral iba 2 a suverénne ovládol základnú časť. V play-off sa následne dostal až do finále, kde však po smolných prehrách o jeden gól (4:5 a 6:7) obsadil striebornú priečku za Hurikánom Bratislava. Bola to prvá medaila z extraligy mužov pre Trenčín. Napriek finálovému zlyhaniu to bola prvá z mnohých úspešných sezón klubu. Odvtedy brali Trenčania vždy medailu.
Všetko si však florbalisti ŠK 1.FBC vynahradili hneď v nasledujúcej sezóne 2008/2009. Tím skončil po základnej časti na druhom mieste, no už v jej závere mal neuveriteľnú formu. Tá vyvrcholila v play-off, v ktorom Trenčania neprehrali ani jeden zápas, keď 2:0 na zápasy porazili vo štvrťfinále Novú Dubnicu, rovnako sa v semifinále revanšovali bratislavskému Hurikánu a vo finále zdolali taktiež 2:0 na zápasy Florko Košice. Dosiahli tak historicky prvý extraligový titul.
Sezóna 2009/2010 toľko radosti Trenčanom už nepriniesla. Extraligový titul dal 1.FBC možnosť zahrať si v auguste v lotyšskej Valmiere kvalifikáciu na Eurofloorball cup, druhú najprestížnejšiu európsku florbalovú súťaž. Trenčín pri svojej premiére nesklamal, no nedokázal sa kvalifikovať po víťazstvách nad maďarským a gruzínskym majstrom. Prišli porážky s ruským a estónskym majstrom a Trenčania obsadili v tabuľke konečné tretie miesto. Bola to prvá medzinárodná konfrontácia trenčianskych florbalistov na európskej scéne. V slovenskej extralige sa 1.FBC taktiež veľmi nedarilo. Dokázal síce vyhrať základnú časť, no v semifinále stroskotal na Florku Košice po napínavej sérii 2:3 na zápasy a bral „iba“ bronzové medaily.
Nasledujúce tri roky však už patrili výlučne 1.FBC Trenčín. Vo všetkých z nich dokázal vyhrať zlaté medaily a titul majstra Slovenska, keď v každom finále porazil iný klub (Hurikán Bratislava, Florko Košice a Grasshoppers Žilina) a v súčasnej sezóne je úradujúcim majstrom.
Prienik do Európy
Trenčín zásluhou štyroch extraligových titulov mal možnosť viackrát sa predstaviť v európskych súťažiach. V Európe sa 1.FBC až tak veľmi nedarí. Po prvom neúspešnom pokuse prejsť predkolom mal aj druhú možnosť, no v kvalifikácii v slovinskej Vrhnike skončil na nepostupovom druhom mieste iba nešťastne o skóre druhý. Napriek tomu, že počas kvalifikácie stratil iba jediný bod po remíze 7:7 s ruskou Naukou. V nasledujúcich dvoch rokoch bol už klub priamo nasadený do hlavnej finálovej časti. V roku 2012 v Košiciach skončil v konkurencií šiestich tímov v semifinále.
Eurofloorball Cup 2013 v Trenčíne
V roku 2013 zaznamenal trenčiansky florbal úspech aj na diplomatickom poli, keď mu bolo pridelené právo organizovať druhú najvýznamnejšiu európsku pohárovú súťaž v Mestskej športovej hale na Sihoti. Organizáciu si pochvaľovali aj najvyšší predstavitelia Medzinárodnej florbalovej federácie. Turnaj bol atraktívny aj pre verejnosť, keď si na zápasy domáceho celku našlo cestu takmer 1000 divákov. Samotné výkony Trenčanov ich však veľmi nepotešili. S favorizovaným nórskym tímom Slevik IBK, Trenčín prehral 3:9 a ruský Pomor dokázal 1.FBC zdolať po vyrovnanom zápase 5:4 po trestných strieľaniach. Slabou náplasťou bola výhra v súboji o 5. miesto s Grasshoppers Žilina v pomere 9:7.
Práca s mládežou
ŠK 1.FBC Trenčín má šesť mládežníckych kategórii, od prípravky až po juniorov. Na majstrovstvách Slovenska tieto tímy pravidelne obsadzujú medailové pozície. Najúspešnejšou kategóriou sú juniori, ktorí od prvého bronzu v roku 2006 brali ako jediný klub na Slovensku vždy medailu. Aktuálne vyhrali majstrovstvá Slovenska štyrikrát za sebou. Dorastenci získali ďaľšie dva tituly Majstra Slovenska vo florbale. V tejto sezóne sa vytvorila celoštátna juniorská extraliga a regionálne súťaže pre mladšie kategórie. ŠK 1.FBC Trenčín má aktuálne členskú základňu 150 športovcov a je stále otvorený pre širokú verejnosť. Organizuje pravidelne rôzne florbalové turnaje pre žiakov základných a stredných škôl aj pre neregistrovaných hráčov v spolupráci s Mestom Trenčín a Trenčianskym samosprávnym krajom. V roku 2009 florbalový klub organizoval aj Majstrovstvá sveta stredných škôl vo florbale v spolupráci so SAŠŠ, KCVČ Trenčín a Ministerstvom školstva SR.
Výchova reprezentantov
1. FBC Trenčín vďaka poctivej práci a podmienkam na trénovanie vychoval množstvo reprezentantov, ktorí nastupovali za národný tím Slovenska už od roku 2006 – Kovalčík, Šedivý, Bielik V., Straka, Magdolen, Filadelfi, Pavlus, Lamačka. Na posledných majstrovstvách sveta v r. 2012 vo Švajčiarsku, kde malo Slovensko svoju premiéru bolo v dvadsaťčlennom kádri až sedem hráčov z 1.FBC. Všetci reprezentanti Mészáros, Klapita, Bulko, Žák, Pavol Heleš, Peter Heleš, Lajčiak svojimi výkonmi pomohli Slovensku dosiahnuť postup do štvrťfinále. Aktuálne sú v širšom reprezentačnom výbere trénera slovenského tímu Miroslava Ságu - Branislav Straka, Marek Bulko, Jakub Klobučník, Roman Zeliezka, Martin Kiačik, Gabriel Mézsáros, Lukáš Poruban.
Okrem iného, trenčianski juniorskí reprezentanti Vitek, Mézsáros, Seriš pomohli ešte v roku 2007 k postupu medzi svetovú elitu A kategórie. Na nasledujúcich Majstrovstvách sveta juniorov vo Fínsku v roku 2009 obsadili Slováci 7. miesto, kde vo výbere boli Vitek, Mézsáros, Seriš, Heleš Pe., Mitucha. V Nemecku na MS sa v roku 2011 pri 6. mieste predstavili Zeliezka, Heleš Pe., Seriš, Ondrášik, Klobučník, Žák a Bulko. Pri repríze v Nemecku v roku 2013 pri udržaní elitnej skupiny juniorov sa majstrovstiev sveta zúčastnili Klobučník a Machara. Florbal je na Slovensku ešte mladý šport, no napriek tomu sa v krátkom čase dokázal zaradiť medzi širšiu svetovú špičku, stále však musí doháňať deficit oproti top svetovým florbalovým krajinám.
Obmena kádra
Tak, ako v každom zdravom športovom klube, k tejto obmene dochádza aj tento rok v Trenčíne. Po Eurofloorball cupe v októbri skončila s aktívnou hrou najväčšia hráčska osobnosť klubu a dlhoročný kapitán Branislav Kovalčík. Spolu s ním ešte niekoľko starších hráčov. Tých nahrádzajú juniori a káder sa buduje odznova. Tento rok ŠK 1.FBC Trenčín nebude patriť medzi top favoritov na titul, no kvalitu na to, aby potrápil a možno i prekvapil, určite má.
Záujem verejnosti
Klub teší záujem širokej verejnosti o jeho majstrovské zápasy. Návštevnosť na domáce zápasy, kde je vstup voľný, patrí dlhodobo k najvyšším v extralige. Na play-off sa niekedy organizujú výjazdy s tímom, či už do Bratislavy, Žiliny alebo Košíc. Zápasy finále 2013 proti Grasshoppersu Žilina sledovalo v Trenčíne 900 divákov, stovka absolvovala aj výjazd do Žiliny, kde vytvorili našim chlapcom domáce prostredie. Napokon verní fanúšikovia oslávili s nimi aj majstrovský titul. Trenčianskych florbalistov na domáce zápasy prišli podporiť aj primátor mesta Richard Rybníček, župan Jaroslav Baška, či bývalý primátor Branislav Celler alebo predchádzajúci predseda TSK Pavol Sedláček, či viacerí poslanci Mestského zastupiteľstva v Trenčíne. Predstavitelia klubu i hráči si vážia podporu halových športov zo strany mesta Trenčín, Trenčianskeho samosprávneho kraja, reklamných partnerov a ďakujeme im za podporu športovania mládeže v našom meste.
Autor: 1. fbc trenčín