Dojčených detí pribúda a návštevy u pediatrov klesajú, prekvapuje štatistika.
TRENČÍN. Dojčenie prospieva imunite, pri dojčení viacerých súrodencov pomáha predchádzať aj žiarlivosti medzi deťmi a hlavne vytvára puto, vďaka ktorému si do života dieťa prináša istotu. I preto štatistika dojčenia za posledných desať rokov teší odborníkov, keďže potvrdzuje pozitívny trend.
„Výrazne rastie počet plne dojčených detí do ukončeného šiesteho mesiaca. Kým v roku 2003 bolo takto dojčených len 37,7 percenta detí, v roku 2012 sme zaznamenali viacej ako polovicu, 52,6 percenta dojčených detí,“ informuje správa Národného centra zdravotníckych informácií.
Prekvapivá je aj informácia o klesajúcom počte návštev u pediatrov. Na dojčenie, jeho výhody, ale i osvedčené domáce recepty pri chorobách detí, porozprávala skúsenosti zo svojej dlhoročnej praxe Emília Hromníková, laktačná poradkyňa a milá tvár z trenčianskeho materského centra.
Naozaj ženy viac dojčia?
- Stretávam sa so ženami, ktoré dojčia, v poslednom období mám mamy, ktoré dojčia súčasne dve alebo aj tri deti. Apelujem na maminky, ak nemajú problémy, aby neprestávali s kojením počas tehotenstva. Pomáha to aj pri súrodeneckej žiarlivosti.
Dojčenie a choroby, čo vy na to ?
- Ja mám skúsenosť, že dieťa, ktoré matka dojčí, má ľahší priebeh choroby. Nikde nie je napísané, že dojčené dieťa nebude nikdy choré. Ale skúsenosť potvrdzuje, že choroba prebieha ľahšie a nemusí užívať antibiotiká. Napadol mi prípad z praxe. Mala som jednu mamičku, ktorá po roku a pol skončila s dojčením, pretože na ňu okolie tlačilo. No zhruba po pol roku mi zavolala s tým, že dieťatko je stále choré a nevie, čo má robiť. Tak sme to skúsili, u takého veľkého chlapca sa už ku kojeniu nedá vrátiť, keďže stratil sací reflex, ale dokázali sme s maminkou, a podotýkam, že ona chcela, čo je to najdôležitejšie, že začala si odstriekavať mliečko a chlapcovi po troške dávala do pohárika. Potom mi po týždni volala, že všetko je už v poriadku.
Radia sa s vami mamičky, čo robiť, ako si pomôcť pri chorobách detí?
-Áno, radíme, a funguje to. Máme aj podpornú skupinu mamičiek, oni si navzájom radia, čo a ako. No a ja to utrasiem, aby diskusia mala aj odborný základ.
Aké sú teda osvedčené recepty?
- Ak sa rozprávame o bábätku do polroka, tak ak je to mama, ktorá je vnímavá, pomáha veľmi dobre zvlhčovať noštek roztokom morskej soli. Na tyčinku kvapnúť a vytierať noštek a potom kvapka mliečka do jednej a potom do druhej dierky. Ak toto matka robí na začiatku ochorenia, tak stačí deň, dva a ochorenie sa nerozvinie, ustúpi. V prípade, že ochorenie neustane, tak pridávame silice do vzduchu po kvapke, praktizujeme masáž chodidiel, kde je kvapka silice v oleji, plus masáž chrbátika či celého telíčka. V rámci kurzu masáži sa učíme, kde sú vhodné body, ktoré treba stimulovať, aby sa uvoľnili dýchacie cesty.
A čo horúčka?
- Keď hovoríme o horúčke, učím najprv mamičky, aby rozlišovali, čo je horúčka a čo je zvýšená teplota. Pri zvýšenej teplote treba pochopiť, že je to obranná forma mechanizmu. Radím, aby dieťatko, čo najviac pilo materské mlieko, aby sa čo najviac zápalových látok vyplavovalo močom. A dieťatko môže byť po pár dňoch v poriadku. Pri horúčke odporúčam, aby sa tatino postavil do sprchy, chytil dieťatko do náručia a pritom sa spolu osprchovali. Vďaka tomu sa ochladzuje.
Autor: Magdaléna Švančarková