Trenčianska polícia nakupujúcim radí ako postupovať pri vreckároch, ale i zradných podomových predajcoch či nákupe cez internet.
TRENČÍN. Vreckový zlodej potrebuje iba pár sekúnd na to, aby vás okradol. Stačí chvíľková nepozornosť a peňaženka, kabelka, mobilný telefón sa ocitnú v rukách vreckára. „K oblastiam, kde je pravdepodobnosť vreckových krádeží veľmi vysoká, patria miesta s vysokou koncentráciou obyvateľstva, ako sú napríklad nákupné a obchodné centrá, športové a kultúrne podujatia, preplnené autobusy a podobne. V roku 2012 polícia zaznamenala v Trenčianskom kraji 68 vreckových krádeží a počas 11 mesiacov tohto roku ich bolo 67,“ vysvetli Pavol Kudlička z KRPZ TN.
Nákupy cez internet
Ak ste sa rozhodli pre nákupy v pohodlí svojho domova a zvolili ste nakupovanie cez internet používajte len overené internetové obchody.
„Pri objednávaní tovaru cez internet používajte len dôveryhodné a zabezpečené internetové pripojenie. Odporúčame vám pozrieť si referencie internetového obchodu. Ak máte pochybnosti alebo na stránke nenájdete odpovede na vaše otázky, kontaktuje telefonicky zákaznícky servis,“ vysvetluje Kudlička.
Polícia upozorňuje že ak na Vaše otázky nedostanete kvalifikovanú odpoveď, berte do úvahy, že pri riešení skutočného problému súvisiaceho s nákupom to môže byť podobné. Zvážte, či nákup uskutočníte. Neplaťte za tovar, ktorý ste si neobjednali.
Podomoví obchodníci
V predvianočnom období polícia predpokladá aj viac podvodov z cieľom získať peniaze. Upozorňujeme občanov najmä na nebezpečenstvo, ktoré hrozí od takzvaných podomových obchodníkov.
„Ak Vás navštívia neznámi ľudia a začnú Vám ponúkať akýkoľvek tovar, za žiadnych okolností ich nevpúšťajte do bytu. Neotvárajte dvere bytu, pokiaľ si nie ste istý, že toho človeka poznáte. Ak Vás osloví menom, to neznamená, že Vás pozná. Meno si prečítal na menovke,“ upozorňuje Kudlička.
Podľa jeho slov je bežné že páchatelia si obstarajú falošné doklady a vymyslia si dôvod aby ste im otvorili nevoľnosť, porucha na kúrení, kontrola televíznej prípojky, telegram, vyplatenie výhry.
„Ak na Vás veľmi naliehajú, povedzte im aby prišli v doprovode suseda, ktorého poznáte. Telefonicky si môžete overiť, či uvedená firma k Vám takého človeka poslala. Je dobre ak si pre takýto prípad napíšete telefónne čísla na políciu, hasičov, záchrannú službu a susedov a umiestnite si ich na viditeľné miesto. V prípade podozrenia, oznámte to polícii prostredníctvom telefónneho čísla 158,“ dodal Kudlička.
Autor: tn