Slávna filmová postava Pipi Dlhá Pančucha má od minulého týždňa blízke príbuzenstvo aj na novomestskej pôde.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Švédska spisovateľka Astrid Lindgrenová prináša aj jedenásť rokov po svojej smrti najmenším deťom radosť a očarujúce vzory. Niekoľko malých novomestských výmyselníčok vďaka jej knižke Pipi Dlhá Pančucha našlo počas Pipi dňa svoj nový vzor a oživilo príbeh deväťročného dievčatka do reálnej podoby.
Má svoje nasledovníčky
Jedna z najslávnejších detských postáv Pipi Dlhá Pančucha sa do nášho regiónu dostala vďaka učiteľke Silvii Dudovej. Tá na svojom vyučovaní využíva knižku trenčianskoteplických autoriek Denysy Križanovej a Silvie Havelkovej Hrdinovia dejín. Medzi deťmi populárna kniha sa stala učebnicou, v ktorej žiaci hľadajú nové vzory a vysnívané idoly.
„Neverila som vlastným očiam, keď sa dievčatá do triedy vrútili s nádhernými vrkočmi. V rukách mali Pipine kufríky, plyšové opice a na lícach namaľované výrazné pehy. A pančuchy na každej nohe boli, samozrejmé, iné,“ zasmiala sa Dudová.
Na matematike deti pomáhali Pipi počítať peniaze a opravovali chyby v jej výpočtoch, na výtvarnej navrhli Pipi Dlhej Pančuche nové šaty a počas literatúry vytvorili ďalšie príbehy, ktoré by sa zapáčili aj autorke príbehu Astrid Lindgrenovej. Vrkoče by im závidela aj originálna Pipi Príbeh ryšavého deväťročného dievčatka s veľkým srdcom a spletenými vrkočmi nadchol aj ich rovesníčky.
„Odkukala som jej vrkoč z filmu a mamina potom takmer pol hodinu zapletala. Pipi ma nadchla svojou povahou, dobrým srdiečkom a kúskami, ktoré vymýšľala. Aj ja som niekedy taká neposednica,“ smiala sa tretiačka Kristínka Snohová. Vystužiť vodorovné vrkoče pomohol osemročnej Simonke Belešovej mocný drôt.
„Ten drôt ma na hlave, našťastie, netlačil. Drôt zohnal tatino a vrkoč plietla mamina. Spať by sa s týmto vrkočom nedalo, to by som s ním možno niekomu vypichla aj oko. Bolo mi ľúto dať ho večer dolu,“ prezradila Simona. Aj o účesy a rozprávkovú vizáž Emy Ivanovej a Lenky Žinčíkovej sa postarali ich mamy.
„Páčilo sa nám, že Pipi je milá, odvážna a priateľská. Film i knižka nás veľmi upútali,“ zhodli sa spolužiačky. Tretiačky inšpirovala tvár švédskej herečky. Nápad oživiť po 68 rokoch od jej vzniku Pipi Dlhú Pančuchu by nadchol spisovateľka Astrid Lindgrenová aj jej autorku. Švédska (1907-2002) napísala legendárnu knižku už v roku 1945 a tá ju napokon vyniesla do literárneho neba. Najslávnejšia Lindgrenovej knižná postava vznikla z príbehov, ktoré svojej dcére Karin rozprávala namiesto rozprávok pred spaním.
Oživili Mozarta
V srdciach tretiakov však neožila počas školského roka iba švédska spisovateľka Astrid Lindgrenová a jej Pipi Dlhá Pančucha. „Každú osobnosť z knihy Hrdinovia dejín preberáme dva týždne. Keď sme sa z knižky učili o Mozartovi, žiaci si vyrobili hudobné nástroje a hral nám celý orchester,“ usmiala sa ich triedna učiteľka.
Nezabudli ani na kníhtlačiara Gutenberga. Osemročné deti si vyrábali pečiatky a postupne vytláčali svoje mená. Veľký úspech zožali aj v knihe predstavení Cyril a Metod. Ich malí „nasledovníci“ sa naučili základy hlaholiky a pomocou nej si písali medzi sebou čiernym tušom odkazy.
„Hotová potopa však prišla s menom Archimedes. Skúšať v lavóri plnom vody, ktorý predmet sa v ňom ponorí, bol naozaj zážitok,“ zasmiala sa iniciátorka netradičného vzdelávania.