TRENČÍN. Trenčianske zastupiteľstvo uplynulý utorok predalo nájomné byty, ktoré boli v dezolátnom stave. Podľa vedenia mesta by si ich opravu mesto nemohlo dovoliť.
„Toto sú byty, umiestnené v bytových domoch, ktoré ostali po neplatičoch. Keďže patria pod zákon o regulovanom nájomnom, znamená to, že by sme museli do nich investovať,“ povedal primátor Trenčína Richard Rybníček.
Skôr nájomné ako sociálne
Mesto neplánovalo tieto byty využiť pre sociálne slabšie rodiny. „Cestu vidíme skôr vo forme výstavby nájomných bytov, ktorú podporuje vláda cez Štátny fond rozvoja bývania,“ povedal Rybníček.
Ubytovacie priestory pre sociálne slabších ľudí mesto plánuje vytvoriť v bývalej budove Dukly na Štefánikovej ulici. „Trenčín by potreboval viac nájomné byty ako sociálne. Je to vidieť aj na príklade, že zo 600 žiadostí je viac ako štyristo žiadostí o nájomné byty,“ dodal Rybníček.
Zastupiteľstvo schválilo predaj bytov, ktoré sú neobývateľné. „Kúpili sme byt na Kukučínovej ulici s manželom na podnikanie," povedala Alena Hajtmanová. Keďže bol byt v dezolátnom stave, museli sa pustiť do opráv na vlastné náklady.
„Sú tam prepadnuté podlahy, staré okná. Je nutné spraviť revíziu elektriny a plynu,“ vysvetlila. Za byt, ktorý je starý približne osemdesiat rokov, zaplatí 20- -tisíc eur. Podľa poslancov mestského zastupiteľstva je v meste problém so sociálnymi bytmi.
„Ľudia sú v ťažkých životných situáciách a žiadostí o byty je viac ako 30 na každej sociálnej komisii a nájomné byty v meste, ktoré nevlastní mesto, sú predražené,“ povedal Hartman.
Mestské nájomné byty
Mesto Trenčín má dnes vo vlastníctve 130 nájomných bytov. Z nich bolo 77 bytov postavených za podpory Štátneho fondu rozvoja bývania a dotácie z ministerstva výstavby.
„Tieto byty sa počas splácania dotácie nesmú 30 rokov odpredávať. Nájomcovia môžu mať uzatvorenú nájomnú zmluvu len na dobu určitú a to maximálne 3 roky, pričom ich mesačný príjem nesmie presahovať trojnásobok životného minima domácnosti,“ povedala hovorkyňa MsÚ Trenčín Erika Ságová. Mesto má ešte 53 nájomných bytov, ktoré sú určené na predaj podľa zákona.
„Tu majú nájomcovia uzatvorené nájomné zmluvy na dobu neurčitú a kedykoľvek môžu požiadať o kúpu tohto bytu, pokiaľ majú uhradené platby za nájom a služby spojené s užívaním bytu,“ dodala Ságová. Poslanec Milan Kováčik nevidí problém s bytmi ako neriešiteľný.
„Mesto bude stavať nové byty vzhľadomna to, že to bude pokrývať dotácia zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Tieto byty budú v správe mesta omnoho efektívnejšie. Budú sa potom stavať aj byty pre reštituentov s dotáciou štátu. A myslím, že budú ekonomicky výhodné,“ vysvetlil Kováčik.