Odevná tradícia v Ozete prežila viac ako šesť dekád

Dnes zo známeho odevného závodu, kde odchovanci Neherovej školy odpracovali celý svoj aktívny život, zostali iba chátrajúce budovy. Priemyselný podnik vyrábal odevy nepretržite od roku 1940 až do roku 2007.

Budovy Ozety v súčasnosti chátrajú.Budovy Ozety v súčasnosti chátrajú. (Zdroj: MARTIN KARLÍK)

Dnes zo známeho odevného závodu, kde odchovanci Neherovej školy odpracovali celý svoj aktívny život, zostali iba chátrajúce budovy. Priemyselný podnik vyrábal odevy nepretržite od roku 1940 až do roku 2007.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

TRENČÍN. Viac ako šesť desaťročí trvajúca činnosť podniku Ozeta Trenčín je v súčasnosti len spomienkou. Pripomínajú ju opustené budovy. Celý areál vlastní momentálne niekoľko firiem. V niektorých častiach pracovný život naďalej pokračuje, ale zlaté časy závodu sú už dávno minulosťou.

Súčasný stav

„Naša spoločnosť Konzulta kúpila pred piatimi rokmi šesť hál vo vnútri areálu, ktoré sme revitalizovali a postupne sme opravili všetky strechy, vybudovali nový vodovod, rozvod plynu a ďalšie opravy. V súčasnej dobe máme viac ako 30 nájomníkov a pracuje tu približne 100 zamestnancov. Naším cieľom je pokračovať v renovácii a modernizácii jednotlivých objektov s cieľom ich prenájmu," povedal konateľ spoločnosti Pavel Horal.

SkryťVypnúť reklamu

Najvážnejším problémom je v súčasnej dobe vznik dvoch čiernych skládok vo vnútri areálu na pozemkoch dvoch firiem, ktoré sú v konkurze. „Jednak to znehodnocuje naše investície, ale hlavne je to zdrojom znečistenia a výskytu hlodavcov. Je len otázkou času, kedy odpady začnú znečisťovať spodné vody. Sú tu vyvážané odpady zo stavebnej činnosti, ale aj rôzny komunálny odpad," sťažoval sa Horal.

Ďalším problémom je, že v opustenej administratívnej budove sa zdržiavajú bezdomovci, ktorí sa dopúšťajú drobných krádeží. „Nakoľko ide o nehnuteľnosti, ktoré s nami iba susedia, nemáme možnosť zabrániť vývozu smetí, alebo bezdomovcom znehodnocovať aj náš majetok," dodal.

Toto je súčasnosť areálu Ozety. Donedávna však, tento v Trenčíne už neexistujúci podnik, vyvážal tisíce kvalitných, prvotriedne ušitých oblekov, nohavíc a kabátov do celej Európy, aj zámoria. Odevný závod patril k nosným priemyselným podnikom v bývalom Československu, vyrábal nepretržite od roku 1940 až do roku 2007, keď zastavili výrobu aj v poslednej prevádzke v Tornali.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatky odevnej výroby

Prostějovský podnikateľ Jan Nehera si Trenčín pre sídlo svojej firmy nevybral náhodne- vyhovovala mu poloha blízko Moravy, dobré dopravné spojenie so sídlom jeho firmy v Prostějove, dostatok pracovitých rúk, výroba základného materiálu v prosperujúcej Tiberghienke, i v žilinskej Slovene. Po celom Slovensku mal už v roku 1931 sieť predajní, chýbal iba výrobný podnik.

Od roku 1939 si prenajal budovu na Palackého ulici č. 15, ktorá niesla názov Nehera- odevná služba, spol.s r. o. Zaoberala sa spočiatku výrobou a predajom nielen pánskej, ale i dámskej a detskej konfekcie a prádla všetkého druhu. Vo februári 1940 začínala firma s 33 zamestnancami, denne ušili do 200 kusov nohavíc, niektoré šičky prijal aj z trenčianskych krajčírskych salónov. O dva mesiace už boli v meste, aj na Hornej Sihoti, tri dielne spoločnosti a výroba zahŕňala aj pánske saká a športové odevy.

SkryťVypnúť reklamu

ozetadva.jpg

Závod na „zelenej lúke".

Foto: ZBIERKY TRENČIANSKEHO MÚZEA

Ešte v roku 1939 začal Jan Nehera rokovanie s predstaviteľmi mesta o odkúpení pozemkov na pravej strane Váhu v dnešnej mestskej časti Zámostie. Hneď za hrádzou, priamo na zelenej lúke, začala vyrastať nová fabrika. Do výrobných hál sa postupne presťahovali zamestnanci i výroba z prenajatých priestorov. Slávnostné otvorenie a vysviacka novej továrne s následným spoločným obedom v hoteli Tatra sa konala 24. augusta 1940. Skoro ráno sa zúčastnili všetci sv. omše vo farskom kostole. Jan Nehera vymenoval za prvého riaditeľa Ľudovíta Podivínskeho, svojho spoločníka, vtedy firma zamestnávala 176 ľudí. V roku 1941 sa stal riaditeľom podniku František Tvrdý.

Neherova škola

Stará garda zamestnancov postupne odchádza, tí, ktorí bývajú v bytovkách neďaleko svojej fabriky sú smutní z dnešnej situácie, nie je im veľmi do reči. Napokon sa predsa len rozhovoria ako začínali, ako zriadil Nehera školu mladých mužov a mladých žien, a všestranne sa staral o ich pracovný i osobnostný rozvoj. Športovali, venovali sa atletike, čítaním a štúdiom si rozširovali obzor. Preto zriadil knižnicu a podnietil vznik viacerých krúžkov. Mladí Neheráci boli výborná partia, mali radi prírodu, turistiku v Tatrách vedeli spojiť s pomocou pri budovaní chaty na Oraviciach, či známej Brnčalke.

V roku 1943 firma investovala do výstavby internátu pre svojich mladých zamestnancov. Na prízemí mali svoju jedáleň aj kuchyňu, na poschodí boli izby. Neďaleko, vo vedľajšej ulici vyrástla aj prvá štvorbytovka, vedľa rozľahlý dom Františka Tvrdého, a ďalej rodinná vila prvého riaditela Ľudovíta Podivínskeho. Postupne pribúdali bytovky pre rodiny zamestnancov na dnešnej Piešťanskej ulici. Po odkúpení ďalších pozemkov od mesta dal Nehera postaviť budovu modelárne, ktorá slúžila i ako sklad hotových výrobkov.Za štyri roky sa závod rozšíril na štyri haly.

Prví kvalitní krajčíri

Nehera vedel, tak ako Baťa, vychovávať svoj robotnícky a technický dorast, podchytil a formoval ich na dobrých odborníkov, precíznych, pracovitých krajčírov, modelárov, zodpovedných a hrdých na svoje povolanie a predovšetkým na svoj podnik. Učilište bolo liahňou schopných kádrov pre odevný priemysel, mnohí pokračovali v ďalšom štúdiu, iní sa stali po znárodnení riaditeľmi novovzniknutých podnikov. Nikdy nezabudli, odkiaľ vzišli.

ozetatri.jpg

Zamestnanci po udelení vyznamenaní za prácu.

Foto: ZBIERKY TRENČIANSKEHO MÚZEA

Učňov, dvadsaťročných chlapcov, zaúčali starší, skúsení krajčíri. „Nemôžem zabudnúť na majstra špeciálnej dielne, Viliama Thurzu, ktorý prišiel zo Zvolena, jeho zásluhou sme sa vypracovali na úkolárov, postupárov. Naučil nás precíznosti a rýchlosti," spomína Andrej Dobranský, neskorší riaditeľ Makyty Púchov.

Dobranský spomína ako v roku 1945, po skončení vojny, vystrojil Nehera svadbu ôsmim párom z fabriky, ktorí sa sobášili spoločne vo farskom kostole. Bola to udalosť pre celý Trenčín, biele vyzdobené koče ťahali biele kone, zamestnávateľ zaplatil aj slávnostný obed v spoločenskom dome, ktorý stavbári dokončovali.

Silná československá firma

Prvým povojnovým zákazníkom podniku bola Sovietska i Československá armáda, pre ne sa šili padáky i uniformy. Po znárodnení v roku 1948 národný podnik Odeva ustanovili ako vedúci odevný podnik na Slovensku a do jeho majetku začlenili 22 súkromných závodov. Prešiel viacerými organizačnými zmenami, dostal i nový názov, Odevné závody Viliama Širokého. V roku 1990 sa stal podnik jednou z prvých dvoch slovenských akciových spoločností s názvom Ozeta. V tom období uzavrelo vedenie podniku zmluvu s firmou Marzotto, ktorá mu zaručila odbyt výrobkov. Po kupónovej privatizácii v decembri 2002 nastala radikálna zmena.

Závod vyrábal takmer 90 percent výroby iba pre zahraničný trh, okrem hlavnej prevádzky v Trenčíne boli výrobné závody aj v Topoľčanoch, Hlohovci, Skalici a Tornali. Banky, aby neprišli o svoje financie, vyhlásili konkurz. Vlastníkom Ozety sa stala spoločnost Maxitex. Zmena nastala i v názve firmy - Ozeta Neo. Od 1. novembra 2003 sa stala členom investičnej a finančnej skupiny Penta, výroba sa nedala porovnať s rokmi prosperity. O štyri roky neskôr nastalo hromadné prepúšťanie zamestnancov a zatvorenie závodu.

Použitá literatúra: 60 rokov priemyselnej odevnej výroby v Trenčíne 1940-2000, Pamätnica k 30. výročiu Odevných závodov v Trenčíne, spomienky starých zamestnancov firmy Nehera, z rozprávania konateľa Pavla Horala.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 53 184
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 011
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 123
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 439
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 011
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 019
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 818
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 034
  1. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  2. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  3. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  4. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  5. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  7. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  8. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 075
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 772
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 485
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 810
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 148
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 786
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 115
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 747
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Hasiči zasahujú pri lesnom požiari nad bratislavskou Račou.

Pri požiari strechy rodinného domu v Brestovci, ktorý sa stal v noci zo soboty na nedeľu, sa zranila jedna osoba.


TASR
ilustračné foto

Na hraničnom priechode s Českou republikou Drietoma - Starý Hrozenkov je pre opatrenia proti šíreniu slintačky a krívačky asi trojkilometrová kolóna.


TASR
Ilustračné foto.

Nácvik činnosti zásahu pri likvidácii požiaru ubytovacieho zariadenia bolo hlavným cieľom víkendového taktického cvičenia profesionálnych a dobrovoľných hasičov z okresov Ilava a Trenčín v Nemšovej.


TASR
Vizualizácia časti zrevitalizovanej pešej zóny.

Plánový termín ukončenia prác napriek problémom platí.


  1. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  2. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  3. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  4. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  5. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  7. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  8. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 075
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 772
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 485
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 810
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 148
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 786
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 115
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 747
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu