Lipa slobody, ktorú zasadili pred štyridsiatimi piatimi rokmi pri príležitosti pripomenutia si vtedy 50. výročia vzniku ČSR, si podľa Trenčanov zasluhuje ochranu. V Myjave sa mesto stará o takmer štyristoročnú lipu.
TRENČÍN. Lipu slobody, ktorá pripomína dobré vzťahy medz Čechmi a Slovákmi, nemá kto ošetrovať. Tento pamätný strom stojí na Mierovom námestí v parčíku.
Vzácna pamätná Lipa slobody
„Strom pripomína spolupatričnosť Čechov a Slovákov a má svoj historický význam. Lipu zasadili v silne emotívnom čase a dodnes je živým pamätníkom zrodu slobody, povedal Trenčan Emil Selačko. V súčasnosti sa o ňu starajú bývalí iniciátori z Klubu MY68. Každý rok na tento strom umiestni trikolóru a nápis, no upozorňuje, že mesto sa o lipu nestará.
„Moje aktivity narážajú na nezáujem mesta túto lipu skontrolovať dendrológom a ošetriť. Tento vzácny strom by si taktiež zaslúžil spomienkovú lavičku, alebo pamätný kameň,“ povedal Sedlačko. Lipu zasadili koncom roka 1968 mladí herci, umelci a významné slovenské osobnosti.
„Pod jej koreň zakopali dokumenty v uzavretom tubuse, ktoré majú pripomínať dobré vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi,“ dodal Sedlačko. Mesto Trenčín sa zatiaľ nezaoberá osadením pamätného kameňa, no monitoruje stav stromu, kde je nutné vykonať odbornú úpravu koruny stromu arboristom.
„Strom má tendenciu nevyváženého rastu a niektoré vetvy sú napadnuté. Odborný zákrok mesto objednáva u dodávateľskej firmy Marius Pedersen s cieľom zlepšenia zdravotného stavu tohto stromu,“ povedala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.
Historický skvost
Aj v iných mestách sa o stromy s historickým významom radnice starajú a pravidelne ich ošetrujú. Pamätné tabuľe či kamene pri nich však väčšinou chýbajú.
„V Myjave máme pamätný strom z názvom Myjavská lipa. Túto takmer štyristoročnú drevinu vyhlásili za objekt ochrany v roku 1992. Jej história sa pravdepodobne viaže k založeniu kostola, kde pôsobil kňaz Daniel Krman, ktorý prispel ku kultúrnemu rozvoju nášho mesta,“ povedal hovorca Myjavy Marek Hrin.