TRENČÍN. Prírodný zdroj pre verejnosť v Trenčianskych Miticiach by mal dodávať viac vody.
Pre ľudí to znamená aj menej času, ktorý strávia pri naberaní mineralizovanej vody do fliaš.
Vodu budú čerpať z iného zdroja ako doteraz a mala by byť kvalitnejšia. Všetko však musí schváliť okresný úrad životného prostredia i hygiena.
Zmena zdroja vody
Trenčianske minerálne vody prišli s návrhom zmeniť zdroj vody.
„V súčasnosti má spoločnosť k dispozícii výdatnejší zdroj HG 3, z ktorého možno dodávať do obecného altánku 0,4 litrov za sekundu vody,“ informuje zápisnica obce z novembrového zasadania.
V súčasnosti zdroj dodáva menej vody a z iného zdroja. Spoločnosť zatiaľ situáciu nekomentuje, pretože zmenu ešte neschválili príslušné orgány.
Obec nové možnosti víta, keďže s pôvodným vrtom majú starosti, lebo je nalomený. Občas sa zanáša a potom bývajú odstávky vody.
Nalomený vrt
„Máme obavy, že by vznikol problém a voda by nebola k dispozícii,“ objasňuje súčasný stav Dušan Rozemberg, starosta obce.
„Dali nám možnosť, aby bol nový zdroj vody. Pozitívom je, že bude väčšia kapacita vody. Čo mám informácie, tak dokonca by mala mať lepšie hodnoty a viac minerálov ako táto pôvodná,“ dopĺňa informácie starosta.
Momentálne voda tečie cez dva vývody, obec má však ďalšie plány.
Starosta plánuje poriešiť na jar ďalšie dva vývody. „Celkovo by boli štyri vývody, čiže štyria ľudia so štyrmi nádobami by si bez problémov mohli naberať vodu,“ hovorí starosta. Prameň v obci okrem výhod pre domácich i ľudí z okolia však prináša i množstvo problémov.
Starostlivosť o prameň
Niektorí ľudia nerešpektujú základné pravidlá, preto obec riešila v minulosti aj poriadok a čistotu okolo prameňa. Stav okolo zdroja i hluk v obci prekážal.
„Boli aj také časy, keď na poriadok nedohliadal nikto. Ľudia si sami kazili prostredie a naozaj to bolo zlé, tak sme to vyriešili zmluvne a zabezpečili sme si živnostníčku, ktorá sa stará o poriadok,“ hovorí starosta.
„Treba, aby sa ľudia pri prameni navzájom rešpektovali a nevyvolávali hádky, kto viac vody nabral. Je to aj o tolerancii,“ dopĺňa.
Julián Jackovič z Horného Sŕnia chodieva na vodu pravidelne. Predtým často naberal vodu z prameňa v Chocholnej, teraz presedlal na mitickú minerálku.
„Chodievam tak raz do mesiaca,“ rozpráva pri naberaní vody do troch prepraviek. „Tá naša obecná s chlórom nám veľmi nechutí,“ dodáva Jackovič. Problémy pri naberaní vody zatiaľ nemal.
Na vodu bude naďalej dozerať hygiena, podobne ako na ďalšie kyselky v našom regióne, keďže ľudia ich často vyhľadávajú.
„V porovnaní s ostatnými kyselkami je vodný zdroj a jeho ochranné pásmo schválené,“ objasňuje regionálna hygienička Ľudmila Bučková dôvody pravidelnej kontroly.
Čo sa týka úpravy vody, nejde podľa hygieničky o významný zásah do zloženia minerálnej vody.
Úpravy sa týkajú zdravotného zabezpečenia vody, zachytenia sedimentu, odstránenia zlúčenín mangánu a železa. Voda je zdravotne bezpečná. Nerobí sa žiaden chemický zásah.
„Ide však o kvalitnú prírodnú vodu s priaznivým obsahom, ale i pomerom vápnika a horčíka. Naši občania by mali využívať nielen domáce zdroje potravín, ale i zdroje kvalitných pitných vôd, ktorých zatiaľ máme dostatok,“ doplňuje Bučková.
Autor: Magdaléna Švančarková