Jedným z výsledkom projektu má byť aj genofondový ovocný sad, ktorý vyrastie v Starej Turej na prenajatých pozemkoch od mesta.
TRENČÍN. Biele Karpaty hľadajú svoj ovocný poklad. Štátna ochrana prírody SR - Správa Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty spolu so záhradkármi, študentmi a dobrovoľníkmi tu od začiatku októbra mapuje odrody jabĺk, hrušiek a jedince oskoruší. Hlavným cieľom projektu Bielokarpatský ovocný poklad je záchrana starých a krajových odrôd ovocných drevín v tomto regióne. „Ovocinárstvo tu je rozšírené už niekoľko storočí. Prispelo k vytvoreniu rázu bielokarpatskej krajiny. Zachovala sa tu veľká odrodová rozmanitosť ovocných drevín, ktorú chceme zachrániť,“ vysvetľuje koordinátorka projektu Katarína Rajcová.
Sústredené v ňom bude to najcennejšie zo starých a krajových odrôd, ktoré sa v tomto regióne nachádzajú. Ďalšími aktivitami bude aj ochrana starých ovocných stromov na mieste ich výskytu a vytvorenie Asociácie pestovateľov a podporovateľov starých sort.
Mapovanie drevín odštartovalo 1. októbra. Celý projekt bude trvať 17 mesiacov, teda do februára 2015. „Máme dve sezóny na mapovanie, ktoré je prvou hlavnou aktivitou. Chceme zistiť skutočný stav v katastroch 21 obcí, ktoré sa tiahnu v Bielych Karpatoch od severu, od Lednice smerom dole na juh až po Starú Turú,“ uviedla Rajcová. Doteraz zistili 123 starých a krajových odrôd jabloní a hrušiek. Tento údaj však nie je konečný, niektoré vzorky ešte skúmajú pomológovia.
Štátna ochrana prírody SR získala na projekt Bielokarpatský ovocný poklad príspevok 179 110 eur z Nadácie Ekopolis v rámci Blokového grantu pre podporu partnerstiev Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce. Partnerom projektu je švajčiarska nadácia ProSpecieRara, spolupracujúce organizácie sú Fakulta ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene a Centrum výskumu rastlinnej výroby, Génová banka SR Piešťany.