Tisícky žiakov, stovky učiteľov a desiatky škôl ožili v knižnej novinke Evy Tomisovej Zabudnuté osudy škôl Starej Turej.
STARÁ TURÁ. Vo vyše dvestostranovej exkluzívnej publikácii Zabudnuté osudy škôl Starej Turej zachytila domáca autorka Eva Tomisová (64) dejiny školstva v Starej Turej a priľahlých kopaniciach od začiatku 17. storočia. Veľkoformátovú monografiu okrem vzácneho textového materiálu doplnila stovkami historických fotografií zachytávajúcich atmosféru škôl v širokom časovom spektre.
Unikátna publikácia mapuje históriu i súčasnosť
História i súčasnosť pestrej palety škôl, osudy učiteľov, portréty úspešných študentov, ale aj unikátne fotografie školských kolektívov, starých lavíc, počítadiel, či tabuľka s grifľom i vysvedčenie písané v maďarčine z roku 1909 zaujmú čitateľov všetkých generácií.
„Podnetom na vznik knihy bol pätnásťdielny seriál o histórii školstva, ktorý som napísala v rokoch 2009 - 2011. Materiálu som však mala omnoho viac, tak som sa rozhodla vytvoriť ucelenú knihu,“ povedala jej autorka. V knižnej novinke zachytila aj množstvo školských prvenstiev v rámci Slovenska.
„V Starej Turej vzniklo prvé školské stravovanie, po vojne tu bola otvorená prvá meštianka, v Papradi už od roku 1854 učil diplomovaný učiteľ Daniel Neumann,“ pripomína Tomisová.
Okrem histórie škôl v centre Starej Turej sú vzácne aj historické materiály z oblasti U Búzikov, Na Dúbrave, v Durcech i Drgonovej Doline, Topoleckej, či Paprade. Z kroník a školských archívov spracovala autorka knihu, ktorá dýcha históriou.
V bývalých školách sídlia dnes chalupári
„Celé kopanice som prešla na bicykli a hľadala staré objekty bývalých škôl. Niektoré objekty v horách sa hľadali veľmi ťažko, pretože sú to dnes už domy chalupárov. Niekde som stretla aj líšky,“ povedala Tomisová. Staré budovy fotografovala a zároveň k nim v archívoch hľadala všetky textové i fotografické dokumenty.
„Prvú školu, ktorú som objavila, bola budova v osade U Búzikov. Tam sa učilo už v roku 1860. Nasledovalo bádanie o bývalej škole Na Dúbrave, založenej v roku 1885,“ prezradila autorka.
Kvôli snehu učili vo vlastných domoch
Zistiť historické údaje staré stovky rokov nebolo jednoduché. „Hoci si zaniknuté školy v minulosti viedli podrobné kroniky, viaceré sa nenašli. Hľadala som ich aj prostredníctvom inzerátov, ale nepodarilo sa ich objaviť. Pomohli mi však viacerí, dnes už nežijúci pamätníci,“ pokračovala Tomisová.
Okrem faktografických údajov sa jej podarilo knihu prešpikovať množstvom príbehov a spomienok z dávnej histórie staroturianskych škôl.
Napríklad v Domácej škole v Drgonovej doline sa učilo iba vtedy, keď bola tuhá zima a veľa snehu. Najmenší žiaci vtedy nešli do vzdialených škôl.
„Zišli sa v nejakom súkromnom dome, kde ich učil učiteľ. Učili sa tam čítanie, písanie, rátanie a spev,“ povedala Tomisová. Pred 115 rokmi učil takto malé deti aj Ján Buno. Jeho Domáca škola a zároveň rodinný dom je však už desiatky rokov zbúraný.
Fotografie staré vyše sto rokov
Fotografický materiál v knihe Zabudnuté osudy škôl Starej Turej vyžaruje dobovú atmosféru. Snímky kolektívov žiakov a portrétov ich učiteľov zo začiatku minulého storočia prezrádzajú školskú „módu“ dávno zašlých čias.
„V knihe je aj fotografia učiteľa Karola Rapoša z roku 1895 či učiteľky Malvíny Boorovej z roku 1907. Unikátna fotografia kolektívu žiakov školy Na Dúbrave z roku 1922 približuje školu, kde sa zaviedlo prvé školské stravovanie na Slovensku,“ pokračovala Tomisová.
Všetky školy od roku 1611
Eva Tomisová dokázala spracovať aj topografickú mapu staroturianskych škôl a v prílohe knihy zostaviť register 577 učiteľov, ktorí učili na školách v Starej Turej.
V knihe nezabudla vyzdvihnúť ani svojich kantorov, ktorých si navždy zachovala v pamäti ako svojich najlepších učiteľov.
„Vážila som si najmä ich spravodlivosť a fakt, že ma veľa naučili,“ zaspomínala si na školské časy. V rozsiahlom diele je uvedený aj prehľad 36 staroturianskych škôl od prvej, ktorá vznikla v roku 1611 pod Chríbom až po tú, zatiaľ poslednú. Tá svoje dejiny začala písať v roku 2005. "Knihu som tvorila vyše päť rokov. Preto ma teší, že je zo strany čitateľov o ňu záujem,“ dodala Tomisová.