Najviac evidovaných na úrade práce je v odboroch ľudské zdroje a personálny manažment. Ťažko sa uplatňujú už aj právnici.
TRENČÍN. Podľa aktuálnych štatistík na Úrade práce v Trenčíne je spomedzi humanitných vied na tom najhoršie odbor ľudské zdroje a personálny manažment. Úrad eviduje až 34 žiadateľov o zamestnanie, ktorí ukončili tento odbor. Ďalšími sú právnici so štrnástimi a nasleduje odbor psychológie so siedmimi a politológie so šiestimi evidovanými absolventmi.
Problémy s uplatnením
Skončení vysokoškoláci často argumentujú neprispôsobivým trhom práce. „Ja som študoval politológiu preto, lebo ma politické vedy nesmierne bavia, nechcel som mať len titul, ako to mnohí o nás vravia. Hľadám zamestnanie, ktoré by aspoň čiastočne zohľadnilo to, čo som sa naučil,“ povedal vyštudovaný politológ Tomáš Hríb.
Mnohí z absoventov síce prácu našli, ale vôbec nezodpovedá ich kvalifikácii. „Takmer okamžite som sa po skončení školy zamestnal, no pracujem vo výrobe za pásom a už som stratil nádej, že sa zamestnám v mojom odbore, i keď pracovné príležitosti stále hľadám. No lepšie je hľadať zamestnaný ako byť evidovaný na úrade práce,“ povedal Peter Hamrák, absolvent psychológie.
Pomoc od úradu
Úrad prce v Trenčíne ponúka 161 voľných pracovných miest. Ani jedno pracovné miesto však nie je určené pre absolventa humanitných vied. Pri niektorých voľných pozíciách však zamestnávatelia nezohľadňujú vyštudovaný odbor. „Pozícia môže byť vhodná aj pre uchádzača, ktorý má ukončené vzdelanie v oblasti humanitných vied. Ide predovšetkým o pracovné pozície v oblasti administratívy,“ povedala Zdenka Tvrdá, riaditeľka Úradu práce v Trenčíne.
Úrad práce absolventom pomáha hlavne so základnými informáciami o trhu práce doma, ale aj v zahraničí. „Formou prednášok, workshopov poskytujeme základné informácie pri hľadaní si zamestnania. O práci v zahraničí informujeme prostredníctvom portálu EURES,“ dodala Tvrdá.
Postup ministerstva
Ministerstvo školstva chce tento problém riešiť prepojením s praxou. Jednotný postup v oblasti sociálnych vied však nemá.
„Prepájaniu s praxou môže napomôcť vytváranie bakalárskych - profesijne orientovaných - študijných programov, ktorých hlavným cieľom je príprava na povolanie,“ povedal hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.
Rezort školstva chce aj obmedziť nadmerný počet absolventov v niektorých odboroch. „V tejto súvislosti zákon o vysokých školách zaviedol možnosť ministerstva obmedziť počet novoprijatých študentov, ktorých bude zohľadňovať pri určovaní dotácie na poskytovanie akreditovaných študijných programov prostredníctvom regulácie nárastu ich počtu a to s ohľadom na potreby trhu práce, pričom pred rozhodnutím budeme vyžadovať vyjadrenie reprezentácie vysokých škôl,“ dodal Kaliňák.