Riaditelia stredných škôl žiadali viac prváckych tried, ako im kraj odklepol. Súkromným a cirkevným školám ubudlo po jednej triede. Celkovo však bude v ďalšom roku viac tried.
TRENČÍN. Trenčiansky samosprávny kraj rozhodol na poslednom zastupiteľstve o počte prváckych tried na stredných školách v kraji. Oproti tomuto školskému roku sa na budúci rok otvorí v kraji viac prváckych tried. Kraj rozhodoval nielen o počte tried na školách, ktorých je zriaďovateľom, ale aj o prváckych triedach v súkromných a cirkevných stredných školách, ktoré sú v jeho územnej pôsobnosti. Samotné rozhodovanie o počte ročníkov malo podľa slov rezortu školstva vychádzať aj z analýz a prognóz o vývoji na trhu práce.
Určovali počet prváckych tried
„Po prvý raz v histórii regionálni poslanci schvaľovali VZN 26/2013 o určení počtu tried prvého ročníka stredných škôl v územnej pôsobnosti kraja v budúcom školskom roku,“ povedala Vlasta Henčelová, krajská hovorkyňa.
Výsledkom nariadenia je, že budúci rok bude 210 prváckych tried v školách, ktoré kraj sám spravuje. Plus desať otvoria súkromné a rovnako i cirkevné stredné školy v kraji. V súčasnosti kraj spravuje 197 tried s priemerným počtom žiakom 25.
Samotní riaditelia škôl žiadali otvorenie 249 tried, kraj napokon schválil 210.
Cirkevné školy pritom podľa Henčelovej žiadali 15 tried, no v súčasnosti ich majú 11. Súkromné školy chceli otvoriť 19 tried, pričom v súčasnosti ich majú 11 s nízkym priemerným počtom žiakov 13. Kraj im schválil takisto ako cirkevným školám otvorenie 10 prváckych tried.
Prispôsobovanie trhu
Rozhodovaniu predchádzalo aj zváženie viacerých aspektov. Podľa rezortu školstva musel kraj vychádzať aj z prognóz o vývoji trhu práce.
„Samosprávne kraje pri určovaní počtu tried prvého ročníka stredných škôl primárne postupujú v súlade s regionálnou stratégiou výchovy a vzdelávania v stredných školách a analýzami a prognózami o vývoji trhu práce,“ objasňuje úlohy krajov Michal Kaliňák, hovorca rezortu školstva.
Kaliňák hovorí aj o ďalších aspektoch rozhodovania, ako je percentuálny podiel evidovaných absolventov na úradoch práce k počtu absolventov strednej školy v danom odbore.
K ďalším požiadavkám patrí aj vybavenie školy či výsledky maturitnej skúšky, ale i to, koľko škola prijala prvákov na stanovený počet tried v predchádzajúcom školskom roku.
Demografia nepustí
Napriek odklepnutému vyššiemu počtu tried v budúcom roku je pokles žiakov stredných škôl dlhodobo realitou. Podľa zverejnených informácií Ústavu informácií a prognóz školstva je možné v najbližších rokoch očakávať zmeny v regionálnom školstve. Pokračuje pokles žiakov stredných škôl.
Referenčnou populáciou žiakov stredných škôl je mládež vo veku 15- 18 rokov. Pokles má pokračovať do roku 2019.
No základné školy a materské školy začínajú rásť, čo sa prejaví v miernom raste počtu žiakov stredných škôl od roku 2020.