Kaštieľ v Kľúčovom stále čaká na svoju rekonštrukciu. V roku 2007 ho odkúpila talianska spoločnosť AD Real Estate, ktorá však doteraz s rekonštrukciou nezačala, momentálne zvažuje kaštieľ spätne odpredať.
NEMŠOVÁ. Čo bude ďalej s Kľúčovským kaštieľom opäť zvažuje mesto i jeho talianski vlastníci. Kaštieľ už dlhšie chátra napriek tomu, že ho mesto predalo ešte v roku 2007 talianskemu investorovi AD Real Estate, ktorý mal záujem ho zrekonštruovať a urobiť z neho hotel. Odvtedy sa však žiadne zmeny ani rekonštrukcie neudiali. V septembri navštívili zástupcovia talianskeho investora radnicu v Nemšovej, aby rokovali o odkupnej cene za kaštieľ. Mesto im navrhlo sumu 120-tisíc eur, investor si nechal čas na rozmyslenie. Cena, za ktorú však Taliani kaštieľ kúpili, bola vyššia, 133tisíc eur.
Podľa slov prednostky Ivety Jurisovej taliansky investor mal záujem odpredať kaštieľ za rovnakú cenu, ako ho odkúpil. „Mesto mu však vysvetlilo, že aj keď bude záujemca o kúpu kaštieľa, pravdepodobne nebude schopný odkúpiť kaštieľ za rovnakú cenu, ako ho oni kúpili,“ vysvetlila Jurisová.
Kaštieľ stratil na cene
Takisto poukázala aj na fakt, že v čase, keď Taliani kúpili kaštieľ, bol boom v nehnuteľnostiach, medzičasom však majetok stratil na cene, preto nemôžu rátať s tým, že niekto kúpi nehnuteľnosť za rovnakú cenu.
Podľa Jurisovej záujem o kaštieľ prejavilo viacero záujemcov, avšak nepredložili konkrétnu cenovú ponuku, za akú dokážu kaštieľ kúpiť. Po stretnutí v Nemšovej si podľa slov Jurisovej zisťovali aj stav územného plánu v danej lokalite, či sú možné zmeny.
„Zistili však, že to nie je možné,“ objasnila Jurisová. Taliani si vypýtali na rozhodnutie dva týždne, čo však už uplynulo a odvtedy znova nekomunikujú.
Nevýhodná zmluva
Nemšovský poslanec Jozef Rea, ktorý mal o kaštieľ záujem už v minulosti, hovorí o celej zmluve ako o veľmi nevýhodnej. Mesto vtedy predalo pozemky i kaštieľ za nízku cenu.
„Znalec však ohodnotil samotný kaštieľ bez pozemkov na sumu 4,5 milióna vtedajších korún,“ vysvetľuje Rea. Podľa Reu sa reálny kupec určite nenájde a mesto bude musieť nakoniec kaštieľ odkúpiť a zároveň si zobrať úver.
Podmienky predaja
Celý prípad sa naťahuje už šiesty rok a problémom môžu byť aj podmienky predaja. Podľa slov Vladimíra Špánika zo Združenia obcí a miest Slovenska je zarážajúce, ako zastupiteľstvá pristupujú k predajom majetku.
„Skutočne nemôže byť problém, aby zmluva jasne stanovila, že majetok po nesplnení podmienok predaja prechádza po konkrétnom termíne späť na obec,“ objasňuje Špánik.
Poukazuje na to, že zmluvy o odpredaji obecného majetku bez ustanovení, ktoré majú zabezpečiť rekonštrukciu alebo dohodnuté využitie objektu, možno považovať na naplnenie nehospodárnosti predaja. „Alebo špekulatívny predaj, ktorý vždy niekomu vyhovuje,“ hovorí Špánik.
Aby sa predišlo problémom, je podľa Špánika potrebná súčinnosť starostu, kontrolóra, ale i finančnej komisie.
„Často však evidujeme absenciu kvalitnej kontrolnej činnosti hlavným kontrolórom obce,“ dodáva Špánik.