TRENČÍN. Návštevníkom ponúknu päť premietacích blokov. Nesúťažné profesionálne snímky, ktoré mali premiéru tento či minulý rok, budú striedať súťažné amatérske filmy. Program doplnia prezentácie hostí, výstavy a zaujímavé sprievodné podujatia. Festival sa bude konať v Posádkovom klube, sprievodné akcie v sobotu 16. novembra mimo dejiska festivalu, priamo v centre mesta či lesoparku Brezina.
Päť premietacích blokov
Počas troch festivalových dní premietnu celkom 28 filmov z prostredia hôr, extrémnych športov, vodáctva, horolezectva, cestovania či prírodných krás.
„Diváci uvidia film legendárneho kajakára Steva Fischera o zdolávaní neprekonateľných prekážok na africkej rieke Kongo, film Rasťa Hatiara o najťažšej lezeckej ceste v masíve Ostrvy vo Vysokých Tatrách, jej voľný prelez čakal na svojho autora dvadsať rokov.
Film „Naprieč ľadom“ vypovedá o trojmesačnej nebezpečnej ceste cez Antarktídu na Južný pól a späť dlhej 1140 kilometrov, na ktorú sa vydali dvaja austrálski dobrodruhovia,“ predstavuje filmové magnety riaditeľka festivalu Mária Dutková.
Súťažné amatérske filmy premietnu v každom z blokov. Z prihlásených snímok porota nominovala do finále osem, z nich rozhodne o trojici víťazov. Hlasovať budú môcť tradične aj diváci a vybrať tak najúspešnejší film.
Everest 1988
V priestoroch Posádkového klubu si návštevníci môžu pozrieť niekoľko výstav. Kamil Soóš predstaví „Život Vlčích hôr“, unikátne „Oprášené kalendáre“ prinesie Pavol Barabáš a kronikár slovenskočeského horolezectva Milan Vranka zaspomína na „Everest 1988“.„Touto výstavou si pripomenieme 25. výročie výstupu slovenských horolezcov na Everest a následnú tragédiu,“ hovorí Dutková.
V októbri 1988 vystúpila štvorica špičkových horolezcov Dušan Becík, Peter Božík, Jaroslav Jaško a Jozef Just na Južný vrchol a Just sám aj na hlavný vrchol, dolu však po náhlej zmene počasia už nezostúpili. Dodnes sú nezvestní. „Výstava je pre Trenčanov zaujímavá aj tým, že Dušan Becík a Peter Božík boli absolventmi stavebnej priemyslovky v Trenčíne,“ dodala Dutková.
Zo zaslaných fotografií do fotosúťaže na tému „Prírodné živly a živly v prírode“ vybrala porota do finále štyridsať, tie budú vystavené v Posádkovom klube a po skončení festivalu poputujú do priestorov KIC na Mierovom námestí, kde si ich záujemcovia môžu pozrieť do 6. decembra.
História festivalu
Festival HoryZonty sa koná v Trenčíne od roku 2006. Zameraný je na propagáciu dobrodružného filmu, všestrannú podporu zdravého životného štýlu a podporu alternatívneho využitia voľného času. Festival je miestom stretnutí širokej verejnosti, priaznivcov horských športov a filmov, ale predovšetkým mestských ľudí a mládeže, ktorí majú radi prírodu, adrenalín a zdravý spôsob života.