TRENČÍN. Vandali v Trenčíne ničia verejný majetok. Vstup na Brezinu z centra mesta pod bránou je napriek úsiliu vyzbierať odpad prvý októbrový víkend opäť v zlom stave. Naposledy vandali zničili aj schodiská na sídlisku Juh bezprostredne po skončení prác. Situácia mrzí nielen mesto, ale aj množstvo Trenčanov, ktorým na upravenom prostredí záleží.
Vyčíňanie vandalov
„Mesto začalo opravovať schodiská na sídlisku Juh. S použitím novej technológie mali vydržať dlhý čas. Dve z nich niekto úmyselne poškodil bezprostredne po skončení prác, a to aj napriek tomu, že prístup k nim bol ohraničený,“ objasnila trenčianska hovorkyňa Erika Ságová posledný počin.
Pridáva aj ďalšie príklady, ktoré v meste pribudli. Podľa jej slov traja mladíci zničili výťahy pri hoteli Elizabeth. „Imobilní Trenčania i mamičky s kočíkmi museli čakať tri mesiace, kým sme mohli výťah opäť spustiť do prevádzky,“ doplnila Ságová.
Ďalším smutným prípadom vandalského vyčíňania je aj detské ihrisko na Juhu pri okraji Breziny. Počas víkendu 19. - 20. októbra niekto zdevastoval aj toto miesto. „Mesto bude musieť pristúpiť k oprave,“ objasnila hovorkyňa.
Neviditeľná práca
Rizikovým miestom z hľadiska údržby je aj vstup na Brezinu spod brány. Lokalitu vyčistili mestskí pracovníci niekoľkokrát v tomto roku aj za pomoci dobrovoľníkov.
Podľa slov Ságovej v máji vyzbierali pracovníci 30 vriec odpadu spolu so žiakmi piaristického gymnázia. V auguste vyzbierali 25 vriec a naposledy začiatkom októbra za pomoci detí z trenčianských detských domovov až 40 kusov vriec odpadu.
„Dnes je takmer koniec októbra a situácia je opäť alarmujúca,“ dodáva Ságová.
Na vyčíňanie ľudí a devastáciu verejného majetku reaguje aj Róbert Buchel z mestského hospodárstva, ktoré sa o verejné prostredie stará.
„Vyzerá to, že sa môžeme snažiť koľko chceme, naša práca je po niekoľkých dňoch neviditeľná,“ objasňuje Buchel. Sklamaný je aj trenčiansky primátor Richard Rybníček.
„Mám pocit, že si prestávame vážiť veci. Som si vedomý, že je to vizitka iba pár jednotlivcov. Mrzí ma, že dokážu znevážiť to, čo nás stálo nemálo úsilia, odpracovaných hodín aj množstvo peňazí,“ hovorí Rybníček.
Vandalizmus v ďalších mestách
Problémové miesta sú aj v iných mestách. Trenčianske Teplice sa takisto boria s ničením verejného majetku. Primátor Štefan Škultéty hovorí o konkrétnych prípadoch.
„Napríklad na novej pešej zóne niekto posprejoval smetný kôš, alebo na sídlisku sa stane, že vandali hodia lavičky pri obchodnom centre priamo do potoka. Mali sme aj prípad rozbitia citylightu, podsvietenej reklamnej vitríny, na pešej zóne. Výtržníka sme odhalili vďaka kamerovému systému,“ vysvetľuje primátor.
Pred niekoľkými rokmi dokonca vandali zničili v kúpeľnom parku celé detské ihrisko, páchateľa vtedy neodhalili. Primátor dodáva, že mesto sa snaží riešiť takéto prípady aj pripoistením majetku proti vandalizmu.
Psychologička Veronika Kuricová popisuje vandalizmus aj ako prejav mladej rebelujúcej populácie a potrebu spolupatričnosti ku skupine.
Aká je motivácia k vandalizmu?
„K vandalizmu majú sklony nezrelé osobnosti z prostredia, kde chýba porozumenie, vzájomná úcta a láskyplné vzťahy a prevláda agresivita a nechránenie dieťaťa. Dieťa potom často prežíva osamelosť a bezmocnosť,“ vysvetľuje psychologička.
Kuricová popisuje aj ďalšie prejavy, ktoré s takýmto prežívaním súvisia. U osobnosti sa nerozvinie schopnosť preciťovať empatiu, vinu a prejavy ničenia verejného majetku môžu byť prejavom akejsi „moci“ nad dospelými.
Ide o hrubé porušenie prežívania blízkych vzťahov a sociálneho sveta. A dodáva: „Nie všetci vandali musia byť antisociálne osobnosti, môže ísť o deti, ktoré v rodine nepociťujú dostatok lásky a prijatia a spolupatričnosť v skupine môže nahrádzať pocit bezpečia a ochrany.“