Netradičná záľuba geocaching je pre mnohých neznámym pojmom. „Keškári“, ako si ľudovo hovoria, sú odchovanci detských detektívok a v podstate veční hľadači. Ich záľuba ožíva aj v uliciach nášho mesta. Prísne tajná informácia, aj v parku.
TRENČÍN. Geocaching má nadšencov aj v našom regióne. Podstatou zaujímavej hry, ktorá kombinuje pátračské schopnosti, schopnosť lúštiť hádanky, či mať aj dobrý zrak, je nájsť ukryté malé schránky v lesnom i v mestskom prostredí aj prostredníctvom navigácie či iných indícií. Každý hľadač do schránky ukryje malý darček pre ďalšieho keškára a zapíše sa do malej knižky pátračov.
Jedným z nich je aj člen rodinnej skupiny „Hľadačov“ z okolia Trenčína. Meno však ako správny nadšenec detektívnych príbehov neprezradil.
*Čo je teda podstatou tejto záľuby?
- Viete, že ani neviem? (smiech)
*Kto vymyslel túto zábavu?
- Myslím, že najmä predajcovia navigačných prístrojov.
*Hľadáte tajné skrýše sám?
- My chodíme ako rodina a v podstate si spríjemňujeme dovolenku, nesedíme v hoteli, ale chodíme po okolí a hľadáme. Minulé leto som bol v Chorvátsku, človek zistí, že v Chorvátsku nie sú len pláže a v Komárne nie sú len komáre. Zvyčajne ľudia chodia po hlavných cestách, takto sa však dá dostať aj do zadných dvorov v mestách a môžete nájsť zastrčené pamätníky.
*Pomáhajú vám synovia?
- Je to dobrý spôsob, ako ich vytiahnuť od počítača, lebo keď im poviem, že ideme niekam na kopec, tak sa im normálne nechce. Ale keď ich namotivujem, že ideme hľadať krabičky, tak to je pre nich zaujímavejšie. Sú rôzne druhy kešiek, buď idete za súradnicami, alebo musíte prejsť nejakú trasu, alebo napríklad máte zadanú nejakú hádanku. Potom sú aj také, že sa musíte vystrčiť pred nejakú webovú kameru, napríklad v meste a odfotiť sa tam.
*Aj vy spravujete nejaké kešky?
- My máme dve schránky, no sú ľudia, ktorých to pochytí a vyrábajú ich hromadne. Ono je to aj o tom, že keď vytvoríte kešku, musíte sa o ňu aj starať. Niekedy vidím, že majitelia navyrábali ich veľa, no nestarajú sa o ne. My máme takú turistickú na kopci nad Drietomou. Minule mi poslali foto, aké zvyšky z nej ostali. Totiž našli ju diviaci a rozchrúmali celú schránku. Už sa nám to dvakrát stalo. Asi im zavoňala, tak ju vyrýpali spod stromu.
*Dávali ste tam cukríky?
- Tam sa nemôžu dávať veci, ktoré sa môžu kontaminovať. Potraviny by sa tam určite nemali byť.
*Sú aj na námestí v Trenčíne?
- Určite boli, teraz neviem, jedna bola napríklad oproti pošte. Je to taký dynamický spôsob zábavy, oni vznikajú, zanikajú.
Príde na človeka také obdobie, keď sa tomu venuje, potom zase prídu iné životné okamihy.
*Ako často sa tomu venujete?
- My väčšinou, len keď niekam ideme na dovolenku, takže vždy si vopred vytiahnem celé okolie na internete. Potom priamo na dovolenke namiesto toho, aby som tam večer sedel pred televízorom, tak radšej ideme von a hľadáme aj s baterkami.
Baterka a navigácia je jedna z našich základných vecí. Zažili sme veľa zábavy v noci.
*Vystrašili ste niekoho...
- Alebo aj niekto nás.
*Je tu veľa zanietených ľudí?
- Väčšinou to ľudia robia tajne. Sú kešky typu stretnutie, to sa vypíše dátum, hodina, súradnice, zídu sa tam nadšenci, zvyčajne na Brezine. Potom opekáme a porozprávame sa. Tých pár ľudí z Trenčína poznám aj osobne.