Pondelok, 3. október, 2022 | Meniny má Stela

Od vysvätenia a otvorenia synagógy uplynulo sto rokov

Pred sto rokmi, 23. septembra 1913, sa početná trenčianska židovská komunita dočkala otvorenia novej synagógy. Neologická budova synagógy podnes patrí k najkrajším historickým pamiatkam svojho druhu na Slovensku.

Synagóga v medzivojnovom období.Synagóga v medzivojnovom období. (Zdroj: ZBIERKY TRENČIANSKEHO MÚZEA)
Pred sto rokmi, 23. septembra 1913, sa početná trenčianska židovská komunita dočkala otvorenia novej synagógy. Neologická budova synagógy podnes patrí k najkrajším historickým pamiatkam svojho druhu na Slovensku.

TRENČIN. Dnešnú synagógu postavili čiastočne na mieste, kde bola predtým pôvodná modlitebňa, slúžiaca početnému židovskému obyvateľstvu mesta.
Dnešné Štúrove námestie, kde bývali v minulosti obilné trhy, malo remeselnícko-obchodnícky charakter. Sústredenie prevažne židovských obchodníkov v tejto časti predmestia podmienil charakter jeho zástavby.
Práve v tejto časti predmestia mali židia už v roku 1720 svoju modlitebňu v jednej z miestností židovského domu. V roku 1747 si zriadili modlitebňu v dome bývalej zásobárne. O štyridsať rokov neskôr si židovská komunita postavila novú drevenú synagógu tesne pri západných hradbách, neďaleko Dolnej brány mesta.
Po rozsiahlom požiari mesta v roku 1790 museli synagógu postaviť nanovo, pretože pôvodná zhorela i s mnohými historicky cennými dokladmi. K synagóge pribudla v roku 1862 aj židovská ľudová škola, najskôr prízemná, neskôr nadstavaná o jedno poschodie. Pred druhou svetovou vojnou ju navštevovali aj deti z nežidovských rodín, pretože mala veľmi dobré meno.
synagogawedva.jpg
Židovská škola so synagógou okolo roku 1921.
FOTO: ZBIERKY TRENČIANSKEHO MÚZEA
V roku 1873 pôvodne drevenú modlitebňu rozšírili aby mohla slúžiť svojmu účelu až do postavenia novej synagógy v roku 1913.

Stavba novej budovy

Priestorovo už stará modlitebňa nevyhovovala, preto sa rozhodli predstavitelia tunajšej neologickej náboženskej obce na svojom zasadnutí v októbri 1905 postaviť novú reprezentačnú synagógu. Projektová príprava bola zadaná trenčianskej firme Scholz a Materna. Výbor, ktorého členom bol aj vtedajší predseda židovskej obce Alexander Schlessinger a rabín Moriz Diamant, sa mal postarať aj o financovanie stavby.
Projekt sa napokon zrejme z nedostatku peňazí neuskutočnil. Až o päť rokov neskôr v roku 1910 nový stavebný výbor zabezpečil finančné krytie celého projektu. Posledné bohoslužby v starej trenčianskej synagóge boli 9. apríla 1912. Po nich pôvodnú synagógu zbúrali a čiastočne na jej mieste a na susednom pozemku Štefana Langeho postavili za 18 mesiacov nový židovský svätostánok.
Návrh projektanta, trenčianskeho rodáka Richarda Scheibnera z berlínskeho ateliéru, a Pála Huga vybrali ako najlepší. Náklady na výstavbu stáli 160-tisíc korún. Uskutočnila ho trenčianska stavebná firma Niegreisz a Fuchs. Plány židovského svätostánku z apríla a mája 1912 sú dnes uložené v tunajšom Štátnom archíve.

Architektonický skvost

Synagóga v Trenčíne patrí k najkrajším a najzaujímavejším architektonickým dielam svojho druhu na Slovensku. Historizujúcu stavbu s byzantskými a maurskoorientálnymi prvkami so štvorcovým pôdorysom autori preklenuli dominantnou kupolou na tambure a pendantívoch. Akoby sa projektanti inšpirovali kupolou známeho chrámu Hagia Sophia v Istanbule, pravdaže, v jednoduchšom a menšom meradle. Do tohto priestoru sú z troch strán, vstupnej a oboch bočných, vstavané stupňovité empory -ezrat našim.
Nad centrálny priestor sa v pozdĺžnej osi napája trojloďová predsieň s hlavným vstupom a za záverom obdĺžniková prístavba miestnosti pre kancelára. Centrálna stavba na štvorcovom pôdoryse má štandardnú architektonickú výbavu zvyčajnú pri vtedajších synagógach - tvaroslovie orientálnej proveniencie.

Vzácny nález

Na budove, ktorá bola dlho skladiskom, sa nedochovalo viacero vnútorných prvkov, pôvodnú výmaľbu niekoľkokrát prekryli bielou farbou, až pri poslednom pamiatkovom výskume odborníci objavili vzácnu pôvodnú omietku interiéru. Obnovili výmaľbu kupoly s orientálnym ornamentom, pôvodne bola tmavšia, sýtomodrá.
Almemor, vyvýšené miesto s pultom pre predčítanie Tóry, bol umiestnený oproti hlavnému vchodu, nechýbali menory - sedemramenné svietniky. Celému interiéru synagógy dodnes dominuje mohutný, bohato zdobený luster zavesený na reťazi z vrcholu kupoly.
synagogainter.jpg
Pôvodný interiér synagógy.
FOTO: ZBIERKY TRENČIANSKEHO MÚZEA
Modré steny synagógy oživili farebné vitráže okien, prevládala žltá, zelená, modrá a červená farba. Vitráže pôvodne vypĺňali celé okno a neboli iba na jednej strane synagógy, kde ich môžeme obdivovať dnes. Fasády sú komponované s dôrazom na čelný severný a bočný západný pohľad, pretože z ostatných strán je synagóga súčasťou staršej zástavby, hlavný vchod umiestnili zo strany židovskej školy.
Synagógu, umelecko-historicky hodnotnú stavbu, postavili už s využitím modernej technológie železobetónových konštrukcií s uplatnením dobového štýlu. Zábradlia, mreže, výplne okien a dverí, svietidlá, sú blízke viedenskej secesii a moderne, ktorá aj do najmenšieho detailu vnášala nové formy.

Krutá časť histórie

V období I. ČSR mala trenčianska židovská náboženská obec takmer 2 000 členov, priestrannú synagógu využívalo židovské obyvateľstvo do druhej svetovej vojny.
V roku 1941 prežila bombový útok, ale v tom istom roku ju poškodili a znesvätili aj príslušníci trenčianskej nacistickej organizácie Freiwilligeschutzstaffel a Hlinkovej gardy, pričom zničili aj jej vnútorné zariadenie. Podľa pamätníkov počas vojny vtrhli do synagógy vojaci na koňoch. Počas holokaustu bola trenčianska židovská komunita takmer vyhladená, po skončení druhej svetovej vojny sa do Trenčína vrátilo veľmi málo židov. Po opätovnom vysvätení synagógy v júni 1948 osadili na budove pamätné tabule s menami vyše 1500 zavraždených a padlých židovských obyvateľov Trenčína.
Keď synagógu prevzal do vlastníctva štát, po generálnej oprave kompetentní rozhodli o jej využití - od roku 1951 slúžil rozsiahly interiér dlhé roky ako sklad odevov. Málopočetná židovská komunita v meste a na okolí sa mohla stretávať iba v malej modlitebni v bývalej miestnosti kancelára.

Využitie synagógy

V rokoch 1974 - 1984 pristúpili k ďalšej rozsiahlej obnove i pre narušenie statiky budovy. Jej cieľom mala byť komplexná revitalizácia, ktorá by zabezpečila vhodné využitie a udržanie funkčnosti objektu bývalej synagógy. Náročný projekt Mestského kultúrno-spoločenského centra, v ktorom sa počítalo i s divadlom, sa nezrealizoval. Synagóga bola napokon obnovená ako výstavná sieň a na tieto účely sa využíva dodnes. V roku 1990 v zadnej časti objektu opäť obnovili aj malú modlitebňu, kde sa príležitostne stretávajú židovskí veriaci, osadili i novú tabuľu na počesť umučeným obetiam holokaustu.
Pri príležitosti 100. výročia otvorenia trenčianskej synagógy sa z iniciatívy predsedníčky Židovskej náboženskej obce Trenčín, Oľgy Hodálovej, konalo v piatok 11. októbra 2013 v jej priestoroch spomienkové stretnutie, ktorého sa zúčastnili domáci i zahraniční hostia.

Pramene: Trenčan, október 2008, mestské noviny, Babičová, K. Hábl,V.: História židovského svätostánku, Trenčianske noviny, roč.51,č.50 z 5.12.1995, podklady a informácie architekta Júliusa Brunu, Alice Krištofovej, knižnica Trenčianskeho múzea, brožúra In memoriam.

Najčítanejšie na My Trenčín

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 3. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 7. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 8. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 1. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 2. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 4. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 5. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 6. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 8. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 6 658
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 849
 3. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 072
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 738
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 923
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 815
 7. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 429
 8. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma 2 082

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Opýtám sa R. R.
 2. Anna Miľanová: Rozpustné autá?
 3. Lubomir Zahora: Siroty miznú, nik nevie kam
 4. Miroslav Kocúr: Na každom, aj na ministrovi školstva záleží
 5. Za živé rieky: Rudava, rieka ktorá ožila
 6. Juraj Droba: Moderné školy na úrovni 21. storočia
 7. Stop alibizmu: Modlite sa s Putinom, aby Boh neexistoval – vy, schvaľovatelia ruskej agresie voči Ukrajine
 8. Štefan Vidlár: Servilňí servanťi Slováci
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 956
 2. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 726
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 4 725
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 158
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 423
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 120
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 843
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 661
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Záblatie (v modrom) zosadilo Starú Turú z pozície lídra.

Prehľad výsledkov, komentárov, hráčov zápasov a tabuliek od III. po IX. ligy.


8 h

Spolu včelári v prvom roku existencie včelnice vytočili 490 kilogramov medu.


TASR 9 h
Zberateľ obrazov Kamil Benetin s kurátorkou výstavy Elou Porubänovou.

Kamil Benetin vystavuje 50 obrazov Petra Matejku zo svojej súkromnej zbierky.


18 h
Ilustračné foto.

Prinášame vám prehľad novorodeniatok z trenčianskej a myjavskej pôrodnice. Ich fotky boli zverejnené v tlačených novinách MY Trenčín.


18 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ak sa pri covide zhorší stav, pohotovosť by pacienta nemala odmietnuť.


1. okt

Nemecký koncern plánuje postaviť ďalšie gigafabriky.


1. okt

Pravidelná údržba vodnej nádrže je nariadená zákonom.


30. sep

Najviac nedostatkov zistili v Banskobystrickom kraji.


1. okt

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Opýtám sa R. R.
 2. Anna Miľanová: Rozpustné autá?
 3. Lubomir Zahora: Siroty miznú, nik nevie kam
 4. Miroslav Kocúr: Na každom, aj na ministrovi školstva záleží
 5. Za živé rieky: Rudava, rieka ktorá ožila
 6. Juraj Droba: Moderné školy na úrovni 21. storočia
 7. Stop alibizmu: Modlite sa s Putinom, aby Boh neexistoval – vy, schvaľovatelia ruskej agresie voči Ukrajine
 8. Štefan Vidlár: Servilňí servanťi Slováci
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 956
 2. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 726
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 4 725
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 158
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 423
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 120
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 843
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 661
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu