Príbehy detí, ktorým pomohla transplantácia pupočníkovej krvi, sú aj v našomokolí. Prvá úspešná liečba pritom prebehla už pred dvadsiatimi piatimi rokmi.
TRENČÍN. Transplantácia pupočníkovej krvi oslavuje tento rok dvadsiate piate výročie od úspešnej transplantácie tohto vzácneho biologického materiálu malému pacientovi vo Francúzsku. Slovensko má tiež svoje úspechy, vôbec prvá transplantácia vlastnej pupočníkovej krvi prebehla u nás.
Krv transplantovali 30 000 pacientom
„Pupočníková krv je vzácny zdroj liečby, ktorý si každý z nás prináša na tento svet. Však až v 99 percentách prípadov sa s ňou po pôrode nakladá ako s odpadom. Kmeňové bunky sú však príliš cenné na to, aby ostali nevyužité,“ vysvetľuje Zohdy Hamid, zakladateľ jedinej verejnej (vznikla v roku 1997) aj rodinnej banky (vznikla v roku 2001) pupočníkovej krvi na Slovensku.
Podľa slov Ivany Gerekovej z rodinnej banky pupočníkovej krvi, transplantovali tento vzácny biologický materiál doteraz 30 000 pacientom. Jej potenciál sa úspešne využíva aj v trenčianskej nemocnici. „Fakultná nemocnica v Trenčíne umožňuje rodičkám odber pupočníkovej krvi pri pôrode. Pupočníkovú krv odoberie náš lekár pri pôrode. Následne si pupočníkovú krv prevezme kuriér spoločnosti Eurocord-Slovakia na uskladnenie,“ objasňuje hovorca Eugen Finkei postupy odberu vo fakultnej nemocnici v Trenčíne.
Príbehy
Podľa slov Gerekovej na Slovensku sa vôbec prvá transplantácia pupočníkovej krvi uskutočnila v roku 1999.
Dievčatku vo veku sedem rokov diagnostikovali chronickú myeloidnú leukémiu. Lekárom sa však nedarilo nájsť vhodného darcu na transplantáciu krvotvorných kmeňových buniek.
„Pupočníkovú krv preto pri narodení odobrali jej bračekovi. Ten sa ukázal ako kompatibilný darca a Lucia tak ako prvé dieťa na Slovensku využila na liečbu pupočníkovú krv od súrodenca,“ vysvetlila Gereková. Ďalším úspechom bola i prvá transplantácia vlastnej pupočníkovej krvi v Európe, tá sa uskutočnila takisto na Slovensku, a to v roku 2004.
Podľa Gerekovej išlo o liečbu chlapčeka so zhubným nádorom mozgu. Po operácii nasledovala chemoterapia a ožarovanie, pri ktorom došlo k ťažkému poškodeniu krvotvorby.
„Transplantovaná vlastná pupočníková krv obnovila poškodené krvinky dieťaťa a lekári mohli použiť dostatočne silnú chemoterapiu, aby nedošlo k obnove zhubného ochorenia,“ dodala Gereková.
Možnosti liečby
Okrem tradičných možností využívania sa potenciálom tohto vzácneho materiálu zaoberá k septembru 2013 dokonca až 291 štúdií, najmä v oblasti závažných, často až smrteľných chorôb hematologického, onkologického či genetického pôvodu.
„Liečebný potenciál kmeňových buniek sa skúma aj pri ochoreniach, akými sú strata sluchu, kritická ischémia dolných končatín, popáleniny, diabetes typu 1, autizmus, Alzheimerova a Parkinsonova choroba, vrodené srdcové chyby alebo HIV,“ objasňuje zámery štúdií Gereková.