KOSTOLNÁ-ZÁRIEČIE. Hygiena zakázala piť vodu z Kostolanskej kyselky od 17. septembra, vzorky prekračovali normálne hodnoty. Viacerí sa obávali dlhodobejšieho znečistenia, to sa však nepotvrdilo. Momentálne je voda opäť pitná.
Nemienili rešpektovať zákaz
Samotný starosta obce Peter Pilko bol prekvapený zo situácie, ktorá sa stala. „Nad studňou sú súkromné pozemky, ktoré prenajímajú a obhospodarujú družstvá. Požiadali sme ich, aby nám predložili dokumenty, všetko bolo v poriadku,“ reaguje starosta Pilko.
Na otázku, či neplánuje obec dávať oznamy o stave kyselky k prameňu pravidelne, reaguje s tým, že ľudia to aj tak nerešpektujú a zvyčajne zničia všetky oznamy.
Aj v čase našej obhliadky miesta, napriek oznamu o zákaze pitia vody, viacerí vodiči bez problémov naberali vodu do bandasiek. A po našom upozornení vodu naberali ďalej. Situáciu sa obec rozhodla riešiť aj oznamom v miestnom rozhlase, ale aj v rozhlase v okolitých obciach. „Dali sme aj oznam priamo k studni, no vydržal tam ledva 24 hodín. Niektorí mi hovorili, že čo bláznim,“ vysvetľuje starosta reakcie ľudí na vzniknutú situáciu. Obavy z toho, že pitie zo studne môže spôsobiť žalúdočné problémy boli však na mieste.
Niektorí ľudia už s tým mali svoje skúsenosti. „Moji známi pili z prameňa a mali žalúdočné problémy,“ povedal Chocholan Pavol Kňazovčík.
Vo vode zistili prítomnosť baktérií
To, že pitie z prameňa mohlo spôsobiť problémy, potvrdila aj hygiena. „Opakované laboratórne analýzy vzoriek vody z kyselky horný prameň Kostolná-Záriečie vykazovali nevyhovujúcu kvalitu v mikrobiologických ukazovateľoch. Bola zistená prítomnosť baktérií, ako sú enterokoky, koliformné baktérie, ktoré môžu spôsobovať u konzumentov zdravotné ťažkosti, brušné infekcie, infekcie močových ciest,“ objasnila výsledky analýz regionálna hygienička Ľudmila Bučková.
Podľa jej slov zmeny v chemickom zložení mohlo spôsobiť daždivé počasie a následný prienik fekálneho znečistenia z okolia. „Za znehodnotením vodného zdroja v tomto prípade treba hľadať nezodpovednú ľudskú činnosť,“ tvrdila hygienička.
Podľa jej slov v našich lokalitách síce netrpíme nedostatkom pitnej vody, je však povinnosťou chrániť každý zdroj, a tým aj pôdu i podzemné vody pred znehodnotením. Podľa najnovších analýz ukončených 3. októbra zodpovedá voda požiadavkám, pravdepodobne išlo teda len o lokálne znečistenie.
„Aj napriek tomu je to voda, ktorej použitie na pitné účely je na vlastné riziko,“ dodáva hygienička.