Dotácie do poľnohospodárstva i ekovýroby sa budú meniť, niektorí výrobcovia sa obávajú nových zmien a najmä prerušenia podpory.
TRENČÍN. Dotácie do rozvoja poľnohospodárstva sa budú od budúceho roka meniť. Podľa medializovaných informácií nie sú vyjasnené nové podmienky a niektorí výrobcovia, najmä z oblasti ekovýroby, sa obávajú horšej situácie.
Pripravujú zmeny
Rezort pôdohospodárstva momentálne pripravuje program rozvoja na nasledujúce roky. Kým v uplynulom období bolo možné získať prostriedky na modernizáciu fariem či na podporu výkonnosti spracovateľských podnikov, v pripravovanom programe sa oblasti zmenili.
Podľa slov Petra Hajnalu, riaditeľa z odboru komunikácie a marketingu rezortu, v pripravovanom programe budú môcť poľnohospodári získať investície do hmotného majetku či financie na rozvoj podnikov a vytváranie foriem spolupráce.
Niektorí ekovýrobcovia sa obávajú problémov so získavaním dotácií, respektíve ich nedostatku, čo by výrazne zhoršilo podmienky rozvoja a existencie podnikov.
„Prečo má byť kontinuita podpory narušená v roku 2014,“ pýta sa Zuzana Homolová zo Zväzu ekologického poľnohospodárstva. Poukazuje aj na to, že nedostatok dotáciíohrozuje hlavne podniky s dlhoročným zaradením v ekologickej poľnohospodárskej výrobe, ktoré prekonali aj obdobia bez podpory už v minulosti.
„Prostriedky, ktoré boli získané na EPV, boli použité na udržanie zamestnanosti, zvýšenie stavu zvierat, na technológie do spracovania bioproduktov,“ dodáva Homolová.
Okrem nejasností v rámci prechodného obdobia chýba ekovýrobcom aj určitá forma podpory zo strany štátu. Podľa Richarda Medala z Centra enviromentálnych aktivít v Trenčíne chýba v rámci ekovýroby aj štátom podporovaná osveta. „Pritom ekologické poľnohospodárstvo zlepšuje ovzdušie, pôdu i vodu,“ vysvetľuje.
Rezort aj vlastnými slovami nelichotivú situáciu potvrdzuje. „V rámci projektových opatrení Programu rozvoja vidielka nie je ekologické poľnohospodárstvo nijako zvýhodňované," vysvetľuje Hajnala.
Ekovýrobcovia
Milan Krivý z včelárskeho podniku, ktorý sa zaoberá aj výrobou obľúbenej Trenčianskej medoviny, hovorí o situácií v súvislosti s dotáciami a podporou podnikania.
Čo sa týka podpory podnikania nemá s podporou dobré skúsenosti. „V rámci podpory podnikania sme doteraz dotácie nevyužívali, nakoľko veľmi záleží aj od podmienok. Sami sa k prostriedkom nevieme veľmi dostať, preto by sme museli využiť najmä služby agentúr. Ale keď by sme mali ísť cez nich, vypýtajú si veľa peňazí za sprostredkovanie, čo nie sme schopní zaplatiť,“ objasňuje Krivý.
Čo sa týka priamych dotácií, hovorí Krivý o možnostiach získania financií na podporu výroby. „Sme registrovaní cez centrálny register. Dostávame prostriedky na preliečovanie včelstiev, na nákup zariadení,“ vysvetľuje Krivý podmienky. Okrem uvedených možností dotácií je možné prísť aj k prostriedkom na podporu, propagáciu či výstavy. V prípade, že by takéto dotácie neboli, vysvetľuje včeliu problematiku dosť jasne.
Na Slovensku sú včelári zväčša malí podnikatelia. Väčšina obhospodaruje 15 včelích rodín, a je skutočne veľmi málo včelárov, ktorí majú viac ako sto včelích rodín. „Tí menší by zrejme zvažovali, že skončia, alebo by sa zvýšené náklady premietli do výrobkov a cien medu,“ dodáva.