TRENČÍN. Podľa trenčianskej regionálnej hygieničky Ľudmily Bučkovej je jej účelom zabrániť vzniku a šíreniu prenosných ochorení.
Podľa výzvy RÚVZ je premnoženie potkanov, myší a krýs sezónnym problémom ľudských aglomerácií v jarných a jesenných mesiacoch. Nejde však o kalamitné premnoženie škodcov. Najefektívnejší spôsob regulácie populácie je pravidelná celoplošná deratizácia v stanovenom časovom intervale biocídnymi prípravkami. Termín deratizácie stanovujeme na základe znalostí o reprodukčnom cykle živočíšnych škodcov v jarnom a jesennom období, uviedla Bučková s tým, že povinnosť deratizácie sa okrem mesta vzťahuje aj na fyzické a právnické osoby v Trenčíne.
Ako informovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová, mesto nemá informáciu o kalamitnom premnožení škodcov, jarnú a jesennú deratizáciu vykonávajú na pokyn regionálnej hygieničky každý rok. Deratizácia verejných priestranstiev bude stáť mesto asi 3500 eur a vykoná ju súkromná deratizačná spoločnosť. Mesto Trenčín v zmysle zákona zabezpečí deratizáciu priestranstiev verejnej zelene v rozsahu asi 110 hektárov vrátane stojísk odpadových nádob nachádzajúcich sa na verejnej zeleni a niektorých objektov v majetku mesta v termíne od 1. do 15. októbra. Od 14. do 31. októbra zabezpečí Trenčianska vodohospodárska spoločnosť na území mesta deratizáciu verejnej kanalizácie, priblížila Ságová.
Upozorňujeme majiteľov domácich a spoločenských zvierat, aby v čase vykonávania deratizácie zvýšili kontrolu ich pohybu na verejných priestranstvách a zabránili tým kontaktu zvierat s návnadami. Zároveň odporúčame všetkým bytovým družstvám, bytovým spoločenstvám, poľnohospodárskym družstvám, podnikom, prevádzkam podnikania a organizáciám, ako aj vlastníkom bytových domov a objektov, užívateľom nehnuteľností a pozemkov, aby si splnili povinnosť v zmysle zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a zabezpečili vykonanie deratizácie svojich objektov, ich okolia a prípojok kanalizácie pred objektmi, uzavrela hovorkyňa.