Kamióny ľuďom znepríjemňujú život. Ich tranzit obcami často sprevádza aj vzájomné obiehanie sa na rovných cestách.
TRENČÍN. Kamiónová doprava je stále problémom. Pribúdajú značky zákazu vjazdu, na niektorých miestach platí zákaz tranzitu kamiónov. Zlú situáciu chce ministerstvo dopravy riešiť aj ich monitorovaním na cestách pomocou mýta s nulovou sadzbou.
Ohrozujú peších
S kamiónmi v mestách a obciach majú ľudia problém. „Cez mesto by som zakázala kamióny všade. Ohrozujú a spomaľujú dopravu,“ opisuje Ivana Jánošová. Ale takisto treba poukázať na fakt, že v podstate ani nemajú kadiaľ prejsť. „Mnoho firiem by sa najradšej postavilo do stredu križovatky, keby sa dalo. Takže riešila by som kamióny až na koniec problému,“ doplnila Jánošová.
Viacerí majú s neblahými následkami kamiónovej dopravy skúsenosti. „Chodíme do materskej školy v Istebníku a cez železničné priecestia chodia kamióny zvesela. Chodiť tadiaľ je životu nebezpečné. Je to smutné, ale musíme chodiť krížom cez koľajnice aj s deťmi, pretože je to oveľa bezpečnejšie,“ opisuje svoje skúsenosti Naďa Búryová.
Ďalšiu skúsenosť majú aj na Vlárskej ceste v Trenčíne. „S kamiónovou dopravou boli vždy problémy, keď sa k tomu pridajú cestné výmole, dážď, tak je to katastrofa. Vlárska cesta a domy popri nej sú toho dôkazom,“ pridáva do diskusie Zdenka Mikitová.
Mestá v regióne
V mestách doprava kamiónov a ich tranzit často podliehajú aj rôznym nariadeniam. Dopravné značenie v Trenčíne zakazuje státie nákladných vozidiel a autobusov v čase od 21.00 do 6.00 hodiny v meste, okrem miest na to určených. „Držitelia motorových vozidiel, ktorí majú státie na cestách zakázané, sú povinní si zabezpečiť státie a parkovanie vo vlastných objektoch a priestoroch,“ objasňuje Erika Ságová, hovorkyňa mesta.
Podľa jej slov je tranzit nákladnej dopravy v meste Trenčín povolený najmä po cestách I. triedy. Na cestách II. a III. triedy je osadené dopravné značenie obmedzujúce prejazd nákladných vozidiel nad 12 ton.
V niektorých mestách problémy s kamiónmi nepociťujú. V Starej Turej sa s kamiónmi v centre mesta stretávajú iba ojedinelo. Špeciálne VZN na obmedzenia v doprave mesto nemá.
„V našom meste sa kamióny vyskytujú najmä na štátnej ceste, ktorá ide smer Nové Mesto nad Váhom – Myjava alebo v priestore bývalého areálu Chirany,“ objasnila Lívia Boorová, hovorkyňa Starej Turej.
Zákaz tranzitu kamiónov
V úseku od kruhového objazdu v Trenčíne pred priecestím na Vlárskej ulici po kruhový objazd v Nemšovej platí zákaz tranzitu kamiónu. Podľa slov Pavla Kudličku, hovorcu trenčianskych policajtov, majú vjazd povolený iba vozidlá dopravnej obsluhy, ktoré zabezpečujú zásobovanie, opravárenské či iné služby, prípadne majú v miestach za značkou svoje sídlo, bydlisko či garáž.
Miestni z obcí sa však sťažujú, že kamióny tento zákaz nedodržujú. Polícia však argumentuje, že dodržiavanie zákazu priebežne monitoruje a podľa hlásení vodiči na tomto úseku pravidlá relatívne dodržiavajú. Podobné úseky sú v regióne aj na ceste II/507 Trenčianska Turná, Trenčianske Stankovce - Beckov a na ceste II/516 Bánovce nad Bebravou - Trenčianska Teplá.
Väčší problém je na ceste I. triedy od Horného Sŕnia smerom na Nemšovú, kde kamióny odbočujú priamo do mesta.
„Chodia sa sem naobedovať, prípadne odparkujú na námestí a nocujú tu. Je to dosť veľký problém,“ objasňuje situáciu Stanislav Gabriš, zástupca primátora v Nemšovej.
Preto mesto podalo žiadosť na príslušné úrady o osadenie zákazovej značky. Podľa slov Kudličku by tam logicky mal platiť zákaz, ale keďže značka nebola osadená, nemali policajti možnosť, ako riešiť a pokutovať takýchto vodičov. Situácia sa však zmenila. „Podľa našich informácií by mala byť v najbližšej dobe značka osadená,“ doplnil Kudlička.
Kamióny parkujú v noci v centre Nemšovej.
FOTO: MAGDA ŠVANČARKOVÁ
Monitoring kamiónov
Tranzit kamiónov na cestách nižších kategórií znepríjemňuje život obyvateľom vidieka a ničí komunikácie, ktoré na takéto vozidlá nie sú uspôsobené. Ukazuje sa, že často ide o tranzitujúce kamióny, ktoré tieto cesty využívajú ako bezplatnú obchádzku mýtom spoplatnených diaľnic či ciest I. triedy.
Podľa slov Gabriely Jarošovej, vedúcej oddelenia pre vzťahy s verejnosťou z ministerstva dopravy, už niekoľko mesiacov prebiehajú rokovania medzi ministerstvom, samosprávami a autodopravcami o riešení tohto neželaného stavu.
„Monitoring kamiónov na cestách druhej a tretej triedy, teda mýto s nulovou sadzbou, nám má pomôcť presne zmonitorovať pohyb týchto vozidiel, aby sme vedeli lepšie reagovať na aktuálnu dopravnú situáciu, “ ozrejmila Jarošová.