Pestrofarebné múry s množstvom rôznych námetov a stovky prázdnych sprejov boli výsledkom stretnutia priaznivcov streetartového umenia a graffiti.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Sprejeri z celého Slovenska sa 31. augusta a 1. septembra zišli na 1. ročníku Steetartového šialenstva v Parku Jozefa Miloslava Hurbana. Zatracované umenie, ktoré čoraz výraznejšie prechádza z ilegality do legálnej tvorby, predstavili sprejeri (writeri) na plochách starých múrov, ktoré patria súkromným majiteľom.
Podmorský svet i africké motívy
Do parku v centre mesta sa už od rána schádzali okrem domáci tvorcov aj sprejeri z Trnavy, Prievidze, Handlovej či Pezinka. „Stretlo sa tu pätnásť writerov z celého Slovenska. Vyberali sme podľa kvality a ich štýlu. Každému múru bol priradený iný motív,“ informoval jeden z organizátorov Dominik Moravčík.
Múr v blízkosti kina sa postupne menil na podmorský svet, ďalšia plocha dostala podobu púštnej africkej krajiny a tretia stena sa zmenila na džungľu.
„Po niekoľkohodinovej práci návštevníci parku uvideli na múroch kosatku, korytnačku, slnečnice, ale aj chrobáka, ktorý pod krídlami schovával ozubené kolieska. Pribudnúť by mal ešte aj tiger a Indián,“ pokračoval Moravčík. Organizátori chceli umelcov z ulice predstaviť v pozitívnom svetle. Komunita sprejerov mala na rozdiely od ilegálneho graffiti tentokrát neobmedzený čas na vyjadrenie svojich umeleckých predstáv.
FOTO: MARTIN ŠIMOVEC
Múr s nasprejovanými vojakmi mesto zamietlo
Všetky čerstvo posprejované múry sú v súkromnom vlastníctve. „Chceli sme tvoriť aj na mestských múroch. Tematiku vojakov sme túžili znázorniť pri pomníku padlých z druhej svetovej vojny, mesto to však nepovolilo,“ vysvetlil Moravčík. Súkromní majitelia prijali sprejerov s nadšením a dohodli sa na témach.
„Oni sa našej činnosti potešili. Múry boli v hroznom stave, tak sme im ich takto skrášlili. Keď sme jednému z majiteľov navrhli tému podmorský svet a prales, bol nadšený,“ skonštatoval organizátor Filip Kostelanský. Počas akcie sa spotrebovalo vyše stopäťdesiat sprejov, ktorých obsah dokázal pokryť takmer dvesto metrov štvorcových stien. Ďalším cieľom sprejerov je dohoda o tvorbe na odpudzujúcich stenách podchodu pod železničnou traťou.
Policajné kamery vytlačili sprejerov
Počet sprejerov sa znižuje, ubudlo aj ilegálnych nápisov po stenách a pamiatkach. V Novom Meste nad Váhom je v súčasnosti aktívnych tvorcov približne desať.
„Najmä staršia generácia writerov tvorila zakázané nápisy po stenách. Mladšia generácia je zatlačená do úzadia aj kamerami monitorujúcimi dianie v meste,“ usmial sa Dominik. Podľa slov organizátorov je aj pre vybavenie legálnej plochy pre tvorbu street artu mnoho vybavovania a byrokracie. Napriek tomu sa pätici študentov z Nového Mesta a Dolného Srnia v spolupráci s národným programom Komprax podarilo úspešne zorganizovať prvý ročník Streetartového šialenstva.
Akciu oživili celodenným hudobným programom, bubnovou školou, ekojarmokom i tanečným workshopom.
Po rozprávkach nasprejoval kosatku
Novomestský sprejer a raper Lukáš Jančo je dobre známy aj bežným návštevníkom parku. Vďaka nemu najväčší múr za poštou už v minulom roku dostal podobu rozprávkového príbehu s množstvo svetoznámych kreslených postavičiek. Počas street artového dňa sa podieľal na tvorbe podmorského sveta.
„Predlohou kosatky mi bola fotografia z internetu. Tvoriť som začal už v roku 2003, dnes znázorňujem na múry najradšej postavy,“ povedal Lukáš (24). Od tvorby ho v posledných rokoch neodradili ani vysoké ceny sprejov. Na akcii bol jedným z mála, ktorý pri práci nepoužíval ochranný respirátor.
„Tie výpary sú na pľúca dosť nebezpečné. Ja ho používam veľmi málo. Najmä v prípadoch, keď sprejujem v interiéroch na steny postavy,“ skonštatoval Jančo. Návštevníkom akcie sa predstavil v hudobnom pavilóne aj v pozícii rapera.
FOTO: MARTIN ŠIMOVEC
Povolenému graffiti chýba adrenalín
Writer Juraj (26) z Prievidze je v komunite sprejerov známy pod prezývkou SKLO. Vďaka jeho fantázii rozkvitli na múre netradičné slnečnice.
„Slnečnice som skrášlil slnečnými okuliarmi, trvalo to vyše osem hodín, kým vznikli. Minul som šesť sprejov,“ usmial sa. Juro sa v minulosti venoval aj ilegálnej tvorbe. Dostatok času bez obáv z polície bol teraz pre neho oddychom. „Na rozdiel od ilegálu nie som v strese. Chýba tomu adrenalín, ale je to aj tak dobrý relax,“ usmial sa SKLO. Jeho činnosť najskôr rodičia neprijali, dnes si už zvykli.
Od detstva rád kreslil a tvorbe graffiti podľahol už na základnej škole. Podľa jeho slov by sa streetartoví umelci presadili v umení nielen so sprejmi, ale aj tradičným maľovaním obrazov.