Komunikácia s úradmi má byť jednoduchšia, všetko smeruje k rozširovaniu elektronických služieb. Záujem o súčasné služby však občania doteraz výrazne neprejavujú.
TRENČÍN. Elektronizácia miest a obcí neustále pokračuje. Víziou je rozvíjať komunikáciu medzi úradmi a mestami, aby si ľudia čo najviac vecí vybavili cez internet. Skúsenosť však ukazuje, že ľudia tieto projekty vo veľkej miere nevyužívajú.
Ľudia neprejavili záujem
V Starej Turej je projekt elektronizácie mesta Civitas už pár rokov. Podľa slov hovorkyne Lívie Boorovej ľudia však doteraz žiadny záujem o službu neprejavili.
„Väčšinu agendy vybavujú priamo na úrade a ak majú nejaké otázky, smerujú ich buď na internetové fórum mesta, alebo sa pýtajú priamo emailom či telefonicky na jednotlivých oddeleniach úradu,“ vysvetlila Boorová.
Podobnú skúsenosť s projektom majú aj v Dubnici nad Váhom. „V súčasnosti možno konštatovať, že občania nevyužívajú tieto služby v takom rozmere, ako mesto očakávalo,“ objasnil skutočnosť Juraj Džima, hovorca mesta.
Pritom výhod v projekte je viacero. Občania i podnikatelia môžu z domu či z práce 24 hodín denne a sedem dní v týždni riešiť svoje aktuálne požiadavky voči úradu. Pritom nie je nutná osobná návšteva mestského úradu a občan či podnikateľ má možnosť sledovať priebeh spracovania svojho podania. Takouto formou možno vybaviť daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti, oznámenie daňovej povinnosti, potvrdenie o podaní daňového priznania k dani z nehnuteľnosti, žiadosť o sprístupnenie informácie,“ vysvetľuje Džima.
Do elektronizácie miest v projekte Civitas je v našom regióne zapojené okrem Starej Turej, Dubnice aj Nové Mesto nad Váhom.
Pavol Terpák, konzultant zo spoločnosti Centire, ktorá je prevádzkovateľom tohto projektu, hovorí o pätnásťročných skúsenostiach, ktoré sú za projektom. „Všetky skúsenosti z vyše 15-ročnej spolupráce so samosprávami a z oblasti informatizácie verejnej správy sme prvýkrát pretavili v projekte Digitálne mesto. Na základe tejto spolupráce bol vytvorený portál civitas.sk,“ vysvetlil Terpák s tým, že veľkou výhodou elektronizácie je aj šanca pre samosprávy „upratať“ si vlastné interné procesy spojené s poskytovaním služieb verejnosti. Verejnosť ich však doteraz zrejme „neobjavila.“
Rozširovanie služieb
Trenčín do projektu Civitas zapojený nie je. Zareagoval však na výzvu ministerstva financií v rámci elektronizácie „eMestá“ pre mestá s počtom obyvateľov nad 20 000. Samotná elektronizácia zahrnie oblasť miestnych daní, poplatkových povinností, ale podľa informácií z výzvy občania budú môcť dokonca pripomienkovať návrhy nariadení či investičných zámerov miest.
Mestá si tiež môžu vybrať zo širokého množstva služieb, ktoré projekt ponúka. „Mesto Trenčín vybralo 75 elektronických služieb z maximálneho počtu 121, pričom má nárok na finančný príspevok vo výške 1 314 504 eur po schválení žiadosti,“ objasnila Erika Ságová, hovorkyňa mesta. Podľa jej slov v prípade, že ministerstvo financií žiadosť schváli, povinné päťpercentné spolufinancovanie zaťaží mestskú pokladňu sumou vo výške 65 725 eur.
Nové Mesto nad Váhom takisto podalo žiadosť o nenávratný finančný príspevok ako Trenčín, v prípade schválenia je podľa slov prednostu Dušana Današa otázne, ako bude elektronizácia v praxi fungovať. „Mám napríklad 8000 poplatníkov na smeti, ale či si všetci budú riešiť poplatky práve takýmto spôsobom, sa ešte len uvidí,“ rozmýšľa o budúcnosti prednosta.