TRENČÍN. Mierové námestie v Trenčíne sa v sobotu stalo dejiskom prezentácie návrhov architektov a študentov, ktoré sú vyvrcholením akcie Mestské zásahy. Hlavným úsilím autora projektu Richarda Ščepka bolo niečo meniť. Veľmi si pochvaľoval rôznorodosť a reálny základ návrhov.
„Obával som sa, aby neboli odovzdané návrhy, ktoré zostanú skôr v ideovej rovine. To sa našťastie nestalo. Mnohéz nich sa dajú uskutočniť do niekoľkých týždňov a nevyžadujú extrémne finančné prostriedky,“ povedal Ščepko. Ako príklad poukázal na návrh značenia v parku či zámer na betónový múr pri synagóge.
Rôznorodé a praktické nápady
Veľmi zaujímavý je aj návrh visutých záhrad pri hradnom opevnení. „Presahuje svojou veľkosťou tento projekt. Ale to, že nemusí ísť len o utópiu, dokazuje vyžiadanie majiteľov pozemkov o stretnutie s autorom. Projekt ich veľmi zaujal.“ Podľa Richarda Ščepka je veľmi dôležitý aj projekt zmeny Ulice 1. mája. Autori tohto návrhu sú trenčianski architekti Ivan Chudý a Matej Škriečka.
„Chodievam tadiaľ každé ráno do roboty a je to veľmi monotónna ulica. Keďže tu chodí veľa študentov, stvárnili sme ju tak, aby vznikla akási študentská promenáda,“ vysvetli Chudý. Tento trenčiansky architekt je s spolu s Miroslavom Mlynčekom aj autorom návrhu na vytvorenie námestia alebo parku pred obchodným centrom Úspech v Zámostí.
Skrášlenie mesta
Architekt Michal Kolár sa zúčastnil Mestských zásahov, pretože to považuje za vhodný spôsob, ako prezentovať svoje nápady. „Ja som riešil podchod na sídlisko Noviny popod hlavnú cestu. A keďže tým miestom prechádzam dosť často a nepôsobí na mňa veľmi príjemne, tak som ho v mojom návrhu vizuálne upravil,“ vysvetlil Kolár. Autor za jeden z problémov tohto úseku považuje aj križovanie dopravy cyklistov a chodcov. „Preto som v návrhu zvýraznil jednotlivé druhy premávky,“ dodal Kolár.
V kreatívnych nápadoch na zmeny mesta nezaostávali ani študenti z fakulty architektúry v Bratislave, Trenčan Martin Rariga a rodák z Považskej Bystrice Juraj Hariš. „Jeden z našich návrhov sa týkal mestského parku.
Chceli sme ho viac oživiť, aby tam mali ľudia prečo prísť. Vymysleli sme tam takzvaný wifispot, teda miesto na bezdrôtové pripojenie k internetu, pri ktorom bude priestor na sedenie a ľudia po ceste na stanicu alebo zo stanice tam môžu oddychovať počas surfovania na webstránkach,“ povedal spoluautor projektu Martin Rariga. Študenti návrh prezentovali vo forme snímok, do ktorých umiestnili fotomontáže.
Rozhodovanie o návrhoch na zmeny
Podľa autora projektu Mestských zásahov Richarda Ščepka ponúknuté návrhy sa dajú uskutočniť za niekoľko desiatok či stoviek eur. „Iné sa dajú rozdeliť na etapy, aby nezaťažili mestský rozpočet. Sám som zvedavý, ako sa k projektu postaví mestské zastupiteľstvo.
Nechce sa mi veriť, že by snaha autorov, ktorú do svojich prác vložili, skončila na nezáujme členov zastupiteľstva. Bol by to podľa môjho názoru zlý signál k obyvateľom, ktorí ešte nerezignovali na dianie v meste,“ povedal Ščepko a zároveň vyslovil túžbu, aby tento projekt zjednotil rozhádanú politickú scénu v meste. Výstava prezentácie projektu Mestské zásahy na Mierovom námestí potrvá do 19. septembra.