Myjava začala s petíciou za zachovanie Záchrannej zdravotnej služby v správe Nemocnice s poliklinikou Myjava. Otázne je, či snahu bude korunovať úspech.
MYJAVA. Po tridsiatich troch rokoch má Záchranná zdravotná služba v správe Nemocnice s poliklinikou v Myjave prejsť do rúk súkromného prevádzkovateľa. O prácu by podľa slov Mareka Hrina, hovorcu mesta Myjava, malo prísť zhruba desať ľudí. Samotné mesto vidí tento krok ako veľmi nelogický, navyše sa podľa nich zhorší aj finančná situácia samotnej nemocnice.
Preto začali s petíciou na jej záchranu.
„Záchranka“ je ziskovou zložkou nemocnice
Samotný problém, prečo mesto nesúhlasí so zmenou správy, je najmä v tom, že záchranka je ziskovou zložkou nemocnice.
Z jej výnosov sa financujú aj iné oddelenia, ktoré zisk nevykazujú. Podľa hovorcu Mareka Hrina by tak nemocnica prišla zrejme o jedinú ziskovú zložku, čo bude mať vplyv na finančnú situáciu a poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
„Navyše, záchranka je v rukách domácich pracovníkov, ktorí poznajú tento kraj. Vedia pružne reagovať na problémy, vedia rýchlo zasiahnuť bez toho, aby skúmali, kde sa aká kopanica nachádza a prácne hľadali človeka, ktorý ich pomoc práve potrebuje,“ vysvetlil Hrin postoj mesta k danej situácii.
Riaditeľ myjavskej nemocnice Jozef Markovič vníma situáciu podobne: „Ako občan, žijúci v kopaničiarskom regióne so špecifickými klimatickými a geografickými podmienkami, stotožňujem sa s občianskou aktivitou na vrátenie ambulancie do organizačnej pôsobnosti Nemocnice s poliklinikou Myjava.“
Taktiež podotýka, že primátor Myjavy Pavel Halabrín už všetko povedal na zastupiteľstve Trenčianskeho samosprávneho kraja. „Je to silný vplyv lobistických skupín na predstaviteľov, ktorí môžu takéto rozhodnutia robiť. Na jednej strane chceme zrušiť ostatné poisťovne, aby sa nebralo z verejných zdrojov, a na druhej strane sa dávajú obrovské peniaze záchraniek súkromným spoločnostiam. Je to z môjho pohľadu chrapúnstvo,“ zdôraznil Halabrín.
Petícia prekvapila
Záchranný systém ešte odštátnil minister Rudolf Zajac a jeho nastavenie je ziskové. Ministerstvo zdravotníctva podľa slov hovorkyne Zuzany Čižmárikovej iba rešpektuje legislatívu. Aj preto reagovali na iniciatívu značne prekvapene. Ministerstvo totiž podľa slov Čižmárikovej vyhlásilo výberové konanie na prevádzkovanie 76 ambulancií záchrannej služby.
„Na základe kritérií hodnotenia žiadostí uspela spoločnosť LSE Limbach ako najlepšia na prevádzkovanie ambulancie v Myjave,“ objasnila Čižmáriková.
Iná situácia je v Trenčíne. Podľa hovorcu fakultnej nemocnice Eugena Finkeia prevádzkuje nemocnica dve ambulancie záchrannej služby na základe povolenia ministerstva. „Máme zájem prevádzkovať ich aj v budúcnosti,“ dodáva Finkei.
Napriek tomu, že Myjava i samotná nemocnica so zmenou správy nesúhlasia, bude otázne, ako celá petícia nakoniec dopadne.
Ministerstvo totiž pozitívnu reakciu nemá. „Rozhodnutie výberovej komisie Ministerstva zdravotníctva SR je konečné a nemenné,“ stroho dodala hovorkyňa Čižmáriková.