TRENČÍN. Prváci nastupujú do škôl s dostatkom učebníc slovenského jazyka. Podľa medializovaných informácií mali mať školy na začiatku tohto školského roku problém s dostatkom šlabikárov pre prvý ročník. Ministerstvo však ubezpečuje, že všetky školy môžu na začiatku roka rátať so sadami učebníc.
Knihy majú byť k dispozícii
Problematickou knihou mal byť práve šlabikár Lipka, ktorého distribúcia nemala pokryť nároky škôl. Podľa Michala Kaliňáka, hovorcu ministerstva školstva, však distribúcia Hupsovho šlabikára Lipka má byť dokončená začiatkom budúceho týždňa.
„Zabezpečili sme náklad 30 000 kusov tejto učebnice slovenského jazyka a počíta sa aj s rezervou pre školy. Prváci budú mať k dispozícií aj súbory predpisových zošitov v častiach jeden až šesť k uvedenému šlabikáru Lipka, i cvičný zošit C,“ objasnil Kaliňák. Podľa jeho slov predpisové zošity, ktoré si kupujú rodičia prváčikov, sú plne kompatibilné so šlabikármi, ktoré dodáva ministerstvo.
Všetkých 57 297 prváčikov tak bude mať na začiatku školského roka potrebné pomôcky na výučbu. Ďalšou pozitívnou informáciou je, že počet škôl sa oproti minulému roku výrazne nemení. V sieti škôl bude teda 2400 základných škôl.
Koľko je prváčikov v regióne?
„V pôsobnosti mesta Trenčín je 9 základných škôl, z ktorých jedna je málotriedna,“ zareagovala hovorkyňa mesta Erika Ságová. V minulom roku bolo v trenčianských základných školách 463 prvákov. V tomto školskom roku je zapísaných 443 prvákov.
Myjava má v zriaďovateľskej pôsobnosti tri základné školy – na Viestovej ulici a na Štúrovej ulici a jednu základnú školu s materskou školou v miestnej časti Turá Lúka. „Podľa údajov zo zápisu žiakov do prvých ročníkov základných škôl v Myjave by malo v septembri nastúpiť 134 prvákov. 61 prvákov na ZŠ Štúrova, 57 prvákov na ZŠ Viestova a 16 prvákov do ZŠ s MŠ Turá Lúka. Ak naozaj nastúpia všetci zapísaní, bude mať Myjava oproti predošlému školskému roku o 11 prvákov viac, pretože v septembri 2012 zasadlo do školských lavíc 123 prváčikov,“ informoval hovorca mesta Marek Hrin.
V Starej Turej je mesto zriaďovateľom jednej základnej školy. Na zápise sa zapísalo 90 detí a 15 rodičov požiadalo o odklad povinnej školskej dochádzky. „V minulom školskom roku mala Základná škola v Starej Turej 76 prváčikov v 4 triedach a jednu nultú triedu s 12 žiakmi,“ informovala hovorkyňa mesta Lívia Boorová. Počet žiakov sa teda ani tu oproti minulému roku výrazne nezmenil. V Bánovciach nad Bebravou je podľa informácií hovoryne Ingrid Mozolovej 50 prvákov v ZŠ Duklianska, 36 v ZŠ Školská 46 v ZŠ Partizánska. Na sídlisku Dubnička v ZŠ Komenského bude chodiť 37 prvákov a v ZŠ Gorazdova bude 52 prvákov. „Pre budúcich prváčikov mesto prichystalo prekvapenie. Dostanú, svoju prvú žiacku knižku," dodala hovorkyňa.
Pribúdajú problémy so zlou výslovnosťou
Niektoré deti dostali odklad povinnej školskej dochádzky, u niektorých o odklad požiadali samotní rodičia. V čom je problém a na čo všetko musí prváčik vyzrieť pri vstupe do školy sme sa opýtali psychologičky Lucii Čopíkovej z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie. Podľa jej slov samotné testovanie školskej spôsobilosti prebieha v dvoch fázach. V prvej fáze ide o orientačné skupinové vyšetrenie priamo v škôlkach (skríning) v novembri až v decembri. „Druhou fázou je individuálne vyšetrenie v centre v mesiacoch marec až apríl. Sem prichádzajú deti, ktoré na skríningu zlyhali vo viacerých oblastiach. Ďalej deti, ktoré odporučili učiteľky materských škôl, základná škola na zápise alebo si podali žiadosť samotní rodičia, ktorí váhajú s nástupom do školy,“ objasnila Čopíková.
Počas oboch vyšetrení sa zisťuje úroveň jazykových a pamäťových schopností, zrakového a sluchového vnímania, jemnej motoriky, orientácie v rade a priestore, poznanie farieb a geometrických tvarov, číselných predstáv a správnej výslovnosti.
Podľa slov psychologičky úroveň školskej spôsobilosti súčasných detí a detí testovaných v minulosti ostáva približne rovnaká. „V posledných rokoch sa skôr stretávame s deťmi so zanedbanou správnou výslovnosťou. Deti nesprávne vyslovujú, alebo nevedia vysloviť rôzne hlásky, najmä sykavky, hlásky r a l, čím sa výrazne znižuje úroveň pripravenosti dieťaťa do školy. Ak má dieťa ťažkosti s výslovnosťou, malo by v predstihu navštevovať logopedickú ambulanciu,“ doplnila Čopíková.
Autor: Magdaléna Švančarková