TRENČÍN. Vybudovanú kanalizáciu nevyužíva takmer polovica obyvateľov už viac ako rok. V obciach Kočovce, Nová Ves nad Váhom a Hôrka nad Váhom majú už od marca minulého roka kanalizáciu v skúšobnej prevádzke. Podľa údajov, ktoré nám poskytol čitateľ, sa na kanalizáciu pripojila iba o niečo viac ako poloviaca dotknutých domácností. Ostatné si svoju povinnosť zatiaľ nesplnili.
Kanalizáciu majú, nie všetci sa pripojili
„Štát v záujme ochrany životného prostredia vytvoril vybudovaním kanalizácie podmienky na jeho ochranu. Splnil si povinnosť, samozrejme, len jednu z mnohých, zachovať zdravé životné prostredie, na ktoré majú občania právo. Teraz je povinnosť na občanoch, aby si splnili zákonné povinnosti a pripojili sa na kanalizáciu,“ vysvetľuje svoje pochopenie práv a povinností Ondrej Žiška.
Podľa jeho slov je situácia v obci taká, že k 1. júlu bolo podľa prevádzkovateľa stavby na kanalizáciu pripojených z uvedených obcí iba 57 percent domácností.
Povinnosť je jasne daná aj zákonom. Ako vysvetľuje Maroš Stano, hovorca ministerstva životného prostredia, majitelia domov majú povinnosť pripojiť sa na verejnú kanalizáciu: „V prípadoch, ak je v obci verejná kanalizácia a vlastník nemá domovú čistiareň odpadových vôd, neakumuluje odpadovú vodu vo vodotesnej žumpe a navyše nevie preukázať legálny vývoz obsahu žumpy, má povinnosť sa pripojiť.“
Pokiaľ tak neurobí, dopustí sa priestupku. Dohľad nad kanalizáciami vykonávajú obvodné úrady životného prostredia v súčinnosti s príslušnými obcami. Obvodný úrad životného prostredia sa však bráni. Podľa slov Ľudmily Ďurčovej, pracovníčky Obvodného úradu životného prostredia v Novom Meste nad Váhom, však úrad povoľuje iba hlavnú kanalizačnú vetvu. „Prípojky si povoľujú obce sami a je na nich, ako budú pripojenie kontrolovať,“ dodáva Ďurčová.
Podľa Stana sú to práve obce, ktoré majú zabezpečiť a kontrolovať u vlastníkov stavieb, či im vzniká povinnosť pripojiť svoju nehnuteľnosť na verejnú kanalizáciu.
Neplnia si povinnosti
Podľa slov Žišku si však obec neplní povinnosti, protože chýba informovanosť občanov, čo ich v súvislosti s prevádzkou kanalizácie čaká, či akým spôsobom možno odpad zo žúmp zlikvidovať. „Je nutné, aby orgány verejnej správy spolu s prevádzkovateľom dôraznejšie riešili napojenie občanov.“
Ako dodáva Žiška: „V prípade, že bude pretrvávať súčasná situácia, možno povedať, že výstavba kanalizácie v našich obciach je zbytočná.“
Starosta nesúhlasí
Podľa slov starostu Kočoviec Jána Tupého je situácia úplne iná. Čísla zavádzajú, lebo prípojky zrealizovali na základe projektu aj k nehnuteľnostiam, v ktorých v súčasnosti nikto nebýva, ale aj k tým, kde do jednej prípojky splachuje až 19 bytových jednotiek. Ide o združené prípojky, ako je napríklad bytovka v Kočovciach. V Kočovciach je v súčasnosti aktívnych 74 percent prípojok.
„Máme zmonitorované, prečo sa niektorí obyvatelia nepripojili. Vo väčšine prípadov ide o starších, osamelých občanov, kde bola odjakživa žumpa, ktorá sa „stratila“ na roli. Máme tu aj takých, ktorí potichučky vypúšťajú do potoka. Škoda, že nám čitateľ Žiška nezverejní, o koho ide. A sú aj také prípady, keď sa žumpa prečerpáva v noci do kanalizácie,“ objasňuje monitoring obce starosta.
Pozitívne výsledky sú podľa starostu aj v znížení nákladov na likvidáciu splaškov v nájomných bytoch, kde klesli na jednu pätinu. Podľa jeho slov vlastníci nehnuteľností si aj v súčasnosti podávajú ohlásenia drobnej stavby, lebo je vhodné počasie na vybudovanie prípojok. „Potom budú obce robiť kontroly, ktorých sa nespokojný čitateľ nevie dočkať. K pokutám budeme pristupovať postupne. Výzvami, osvetou a vzorom, myslím, že dokážeme viac,“ dodáva starosta.