Bohunice ležia na severozápad od Ilavy v blízkosti Váhu. Klenotom obce je priestranný kaštieľ zo 17. storočia. Neogotická stavba sa spája aj s menom známej slovenskej spisovateľky Ľudmily Podjavorinskej.
BOHUNICE. Kaštieľ na návrší sprístupnili pre verejnosť minulý rok v lete. Otvoreniu predchádzala rozsiahla rekonštrukcia schátranej stavby. V prízemnej dvojkrídlovej budove bývala v minulosti aj šľachtická rodina Mednyanských. Práve oni dali v priľahlom parku vybudovať kaplnku s rodinnou hrobkou. Začiatkom minulého storočia vlastnila kaštieľ rodina Riznerovcov.
Známa spisovateľka
Majiteľom bol aj brat Ľudmily Riznerovej - Podjavorinskej. Spisovateľka v okolí kaštieľa nachádzala inšpiráciu pre svoju tvorbu. Podľa ústnej tradície tam napísala aj známu rozprávku Čin-čin. Podjavorinskej brat mal jedinú dcéru, herečku Boženu Obrovú, ktorá zomrela bezdetná. Kaštieľ je dnes majetkom obce Bohunice.
„Po rodine Riznerovcov až do reštitúcií ho vlastnil štát. Potom ho získal Stanislav Zach, manžel Boženy Obrovej a následne jeho dcéra z druhého manželstva, od ktorej obec kaštieľ odkúpila v roku 2006,“ povedal starosta Bohuníc Peter Hajdúch.
Zaujímavé podujatia
Stavba s bohatou a slávnou minulosťou pustla až do rekonštrukcie a slávnostného otvorenia v júli minulého roku. V súčasnosti v kaštieli sídli Múzeum regiónu Bielych Karpát. Návštevníci si môžu pozrieť viaceré expozície - sklársku, ľudových tradícií či Ľudmily Podjavorinskej.
Galéria obsahuje diela akademického maliara Jána Matejku, významného rodáka z Bohuníc. Do konca roka čaká návštevníkov kaštieľa aj niekoľko podujatí. „Na september pripravujeme Výstavu tvorivých duší – recyklované umenie, v novembri prednášku Na pravej strane Váhu boli Bosoráky o stredovekých čarodejníckych procesoch v Trenčianskej stolici a v zime týždenný adventný program na každý deň,“ priblížila niektoré plány Dana Vlčková, riaditeľka Múzea regiónu Bielych Karpát.
Autor: Daniela Bučková