Príspevok rezortu vnútra na kamerové systémy ako prevenciu kriminality využívajú aj obce v našom kraji.
TRENČÍN. Niektoré obce v Trenčianskom kraji dostali na požiadanie od ministerstva vnútra dotácie na udržanie a obnovenie bezpečnosti. Celkový balík financií v oblasti sociálnej, situačnej prevencie, ktorý Rada vlády pre prevenciu kriminality schválila na tento rok, predstavuje 2 099 996 eur. V tomto prípade ide aj o viktimizačnú prevenciu, teda aby sa občan nestal obeťou trestného činu.
Podpora miest a obcí
„Na 328 projektov, týkajúcich sa budovania kamerových monitorovacích systémov, rezort poskytne finančné prostriedky v celkovej sume 1 826 240 eur,“ povedala Alena Koyšová z kancelárie ministra vnútra.
Na obmedzenie trestnej činnosti sa ministerstvo sústreďuje najmä na podporu kamerových systémov. „V záujme ich efektívneho budovania Rada vlády SR pre prevenciu kriminality podporuje vybudovanie kamerových systémov v obciach a mestách v súčinnosti s miestne príslušnými útvarmi Policajného zboru,“ dodala Koyšová.
Ako ďalej uviedla, kontrolu jednotlivých subjektov, ktorým ministerstvo poskytlo dotáciu na vybudovanie kamerových systémov, vykonávajú obvodné úrady v sídlach krajov.
Úspešná prevencia
V Trenčianskych Tepliciach mesto kamerový systém používa od roku 2007 a postupne ho rozširuje. Tento rok Teplice dostali dotáciu od ministerstva vo výške 3000 eur, ktorú využilo na nákup kamery a príslušenstva.
Kamery sústreďujú v meste hlavne v dvoch oblastiach.
„Jedna z oblastí je kúpeľná zóna na námestí, kde sa zdržiavajú kúpeľní hostia a návštevníci mesta a druhá lokalita je sídlisko SNP, kde je najväčšia koncentrácia občanov, ktorí bývajú v meste Trenčianske Teplice,“ povedal primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty. Dôvod, prečo sa mesto rozhodlo pre kamerový systém, primátor odôvodnil obmedzenými kapacitami mestskej polície.
„Tento systém polícii veľmi pomáha nielen pri odhaľovaní niektorej priestupkovej a trestnej činnosti, ale pôsobí aj preventívne,“ povedal Škultéty. Mestu kamery pomáhajú aj s problematikou nelegálnych skládok či vandalizmu.
„Kamery pomáhajú v tom, že identifikujú priamo toho človeka, mali sme aj prípad, keď občana pokutovala mestská polícia a musel následne skládku odstrániť. Napríklad na pešej zóne sme odhalili takto vandala, ktorý tam rozbil celý svetelný reklamný pútač,“ dodal Škultéty.
Dôležitý systém
Kamerový systém si nevedia vynachváliť aj v Trenčíne, kde mesto využíva 34 kamier. „Kamerovým monitorovacím systémom je pokryté historické centrum mesta, sčasti Sihoť a sídlisko Juh,“ povedala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová. V tomto roku mesto o dotáciu nežiadalo, ale podľa slov hovorkyne sa to zmení na budúci rok.
„Uvažujeme totiž o rozšírení kamerového monitorovacieho systému smerom k ZOC Max, ale aj smerom k Soblahovskej ulici a aj priamo do tejto mestskej časti. V ďalšej budúcnosti plánujeme umiestniť podľa technických možností kamery aj do Zámostia,“ povedala Ságová.
Kamerový systém podľa jej slov pomáha hlavne pri sledovaní verejného poriadku, čistoty, výtržnostiach, poškodzovaní, ale tiež vo vyhľadávaní stratených detí či starých ľudí. „Kamerové záznamy žiadajú pravidelne orgány činné v trestnom konaní a využívajú ich vo vyšetrovaní a pri pátraní po páchateľoch lúpežných prepadnutí, krádeží, bitkách, výtržnostiach, často pri krádežiach motorových vozidiel,“ dodala Ságová.
Niektoré obce v Trenčianskom kraji dostali dotácie od ministerstva vnútra, ktoré nevyužili na kamerový systém. „Dostali sme príspevok vo výške 5000 eur na mantinely pre viacúčelové detské ihrisko, na zvýšenie bezpečnosti,“ povedala Jarmila Hrúzová, starostka obce Brezolupy.