Symbol rosy a tŕnia preniká životom a dielom Vladimíra Roya

Trenčín i jeho okolie je bohaté na osobnosti, ktoré sa podieľali na rozvoji národnej kultúry. Jedným z tých, ktorý presahovali rámec nášho regiónu, bol i Vladimír Roy.

Vladimír Roy so svojou rodinou.Vladimír Roy so svojou rodinou. (Zdroj: ZBIERKY TRENČIANSKEHO MÚZEA)

TRENČÍN. Vladimír Roy sa narodil 17. apríla 1885 v neďalekých Kochanovciach, kde od roku 1874 pôsobil plných tridsať rokov jeho otec, evanjelický farár Peter Pavol Roy.

Jeho matka bola dcérou Jozefa Miloslava Hurbana. Keď Hurban v roku 1871 vydával svoju najstaršiu dcéru Boženu do Púchova tamojšiemu farárovi, mal na jednej strane radosť, že sa hurbanovská rodina spojí s rodinou Royovcov, ktorú významným spôsobom prezentoval Pavlov starší brat Augustín Roy, horlivý národovec, ale i samotný zať Pavol, činný v národno-výchovnej práci. Na druhej strane však mal obavu, či príliš pedantné spôsoby v správaní jeho zaťa nebudú prekážať pri výchove detí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Detstvo a štúdiá

Z manželstva vzišiel napokon iba jediný syn, Vladimír, aj to až po 14 rokoch po sobáši rodičov. Vtedy už jeho otec nepôsobil v Púchove, ale bol váženým a všeobecne obľúbeným evanjelickým kňazom v Kochanovciach, (dnes Adamovské Kochanovce). Mal už 46 rokov, a tak, ako sa dalo očakávať, bol na svojho jediného syna prísny.

O to láskavejšia a citlivejšia pri výchove bola jeho matka Božena. Tento kontrast dvoch autorít pri výchove nezostal bez vplyvu na formovanie povahy Vladimíra, vnuka Jozefa Miloslava Hurbana.

Ľudové školy začal navštevovať v Kochanovciach, pokračoval v Modre. V roku 1900 odišiel do Skalice na tamojšie nižšie gymnázium. Bol veľmi nadaným a usilovným žiakom. Roztržky mával iba s profesorom maďarčiny pre svoje slovenské presvedčenie.

SkryťVypnúť reklamu

Vzťah k literatúre a mnoho záujmov

Hrával divadlo, veľa čítal domácu a svetovú literatúru, sám sa pokúšal o vlastnú literárnu tvorbu, mal všestranné záujmy - maľbu, hudbu, svetové jazyky. V Skalici sa dostáva do styku s hlasistami. Vyššie triedy gymnázia navštevoval v Bratislave, kde sa začal učiť nemecky, rusky, anglicky aj francúzsky.

Mladého Roya lákali prírodné vedy, chcel sa stať lekárom, no rodinná výchova a tradícia ho predurčovali na štúdium teológie. No ešte viac ako teológia ho zaujímala literatúra, už ako vysokoškolák sa stal spoluzakladateľom a redaktorom časopisu Prúdy a Dennica. Píše pod vlastným menom i pod viacerými pseudonymami do Slovenských pohľadov, Národných novín a Cirkevných listov.

Cez prázdniny pravidelne chodieval k bratovi svojej matky, strýkovi Svetozárovi Hurbanovi Vajanskému do Martina, čo zanechalo veľký vplyv na jeho literárne ambície a literárny vývin.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé kaplánske pôsobenia

Po štúdiách bol krátko kaplánom v Liptovskom Mikuláši. Na novom pôsobisku sa mu cnelo za študentským i spolkovým životom, prežíval chvíle plné nespokojnosti, ktoré sa prejavili aj v jeho veršoch, plných melanchólie.
Z Mikuláša odišiel na Starú Turú, istý čas potom pôsobil aj v Pešti. V roku 1910-1911 pokračoval v štúdiách v Anglicku, žil v Edinburgu, Glasgowe a v Londýne.

Pobyt v slobodnejšom Anglicku na neho vplýval doslova obrodne, vzniklo tu niekoľko jeho veršov. Pred prvou svetovou vojnou stihol navštíviť Francúzsko, Holandsko, Nemecko i škandinávske štáty. V roku 1912 sa stal farárom v Púchove, tu si v lete vzal za manželku Vieru Švehlovú.

Po vypuknutí prvej svetovej vojny sa stal jej priamym účastníkom, bojoval na ruskom i talianskom fronte, čo sa v neskoršom veku podpísalo i na jeho chatrnom zdraví.

V roku 1915 pôsobil krátko v Krajnom ako kaplán u Michala Bodického. Po skončení vojny organizuje v Juhoslávii československé vojsko, s ktorým prichádza v roku 1919 ako veliteľ do Prahy.

Obľúbený púchovský farár

Od roku 1919 pôsobil opäť ako farár v Púchove, získal si tu prirodzenú autoritu a medzi ľudom bol veľmi obľúbený. Venoval sa intenzívne literatúre, bol agilným osvetovým a telovýchovným pracovníkom, písal články, prednášal, zapájal sa do spoločensko-politického života 1. republiky, bol redaktorom Slovenského týždenníka. Sklamaný z praxe vtedajších politických strán však túžil po pokojnom, tvorivom živote, preto prechodne zanechal svoj farský úrad, aby sa mohol venovať iba literárnej a lepšie platenej prekladateľskej práci.

Z existenčných dôvodov sa však onedlho vrátil opäť ku svojmu kňazskému úradu, v roku 1927 dostal miesto farára v Bukovci, ktorý bol jeho posledným pôsobiskom. Unavujúca práca, chudobné pomery i celkové sklamanie podlomili jeho zdravie natoľko, že bol napokon predčasne penzionovaný.

V roku 1934 sa s manželkou a deťmi, 14-ročnou Zorkou a o dva roky mladším Ivanom, presťahoval do Martina, aby bol bližšie liečebni vo Vysokých Tatrách. Veľmi zle na jeho psychiku i zdravotný stav vplývali zhoršujúce sa hospodárske i politické pomery i hroziaci fašizmus.

Zomiera predčasne, iba 51-ročný, 6. februára 1936 v Novom Smokovci, nezmierený so sebou a svetom, skôr, ako by mohol vo svojej básnickej zrelosti účinnejšie bojovať proti fašizmu, ktorý z hĺbky duše nenávidel. Pochovaný je na Národnom cintoríne v Martine.

Mnohostranná tvorba

Jeho básnická tvorba má tri vývinové obdobia, kryjúce sa zhruba rokmi 1907 - 1918, 1918 - 1927, 1927 - 1936. Všetky sú viac-menej poznačené prvkami symbolizmu a impresionizmu, ktoré charakterizujú i ostatných básnikov slovenskej moderny.

Spočiatku ho silne ovplyvňovala tvorba Pavla Országha Hviezdoslava, Svetozára Hurbana Vajanského, neskôr Janka Jesenského a Ivana Kraska. Najznámejšie sú jeho básnické zbierky z roku 1921 Rosou a tŕním či Peruťou sudba máva, vydaná v roku 1927.

V neskoršej tvorbe sa venoval najmä národnej lyrike, typické sú motívy vzbury a odboja, zamerané proti spoločnosti i sociálnym pomerom. Keďže ovládal šesť cudzích jazykov, venoval sa i prekladom poézie, prózy, drámy svetových autorov: Georga Byrona, Edgara Allan Poea (báseň Havran), W. Shakespeara, Oscara Wilda, Waltera Scotta, Charlesa Dickensa, z francúzštiny Alexandra Dumasa staršieho, Rainera Maria Rilkeho, z nemčiny prekladal Heinrich Heineho, Johanna Wolfganga Goetheho i Mora Jokaiho. Je autorom libreta k prvej slovenskej opere Jána Levoslava Bellu Kováč Wieland.

O Vladimírovi Royovi vznikol v roku 1993 i dokumentárny film s príznačným názvom Raz príde čas, od autora a režiséra Fedora Bartku. Royove básnické dielo je torzovité a rozporné, no hlboko ľudské, vo svojom celku významné a na svoju dobu progresívne. Pri vytrvalom úsilí po zmene spoločenských pomerov malo v rokoch pred národným oslobodením i v období medzi dvoma vojnami významnú spoločenskú i estetickú funkciu.

Pramene: Dokumentačný materiál Podjavorinského múzea v Novom Meste nad Váhom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 057
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 210
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 8 594
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 292
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 711
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 991
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 188
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 057
  1. Martin Škopec Antal: Slovenská opozícia sa drží hesla: Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa
  2. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  3. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  4. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  5. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  6. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  7. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  8. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 459
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 040
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 66 011
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 201
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 533
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 683
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 189
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 743
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Kam vyraziť počas najbližšieho týždňa v Trenčíne, Bánovciach nad Bebravou, Brezovej pod Bradlom, Dubnici, Hornom Srní, Myjave, Nemšovej, Novom Meste nad Váhom, Starej Turej, Trenčianskej Teplej a Tepliciach?


Dielo Reflexe na Signál festivale v Prahe

Prvý ročník Light Art Festivalu premení mesto na veľkú svetelnú galériu.


Myjava (v žltom) remizovala v Martine.

Prehľad výsledkov, komentárov, hráčov zápasu a tabuliek od III. po IX. ligu.


Otec a dvaja synovia Bredschneiderovci.

Dvaja synovia s otcom pripravili výstavu Hračkovo, ktorá fascinovala všetky generácie nadšených návštevníkov.


  1. Martin Škopec Antal: Slovenská opozícia sa drží hesla: Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa
  2. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  3. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  4. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  5. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  6. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  7. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  8. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 459
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 040
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 66 011
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 201
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 533
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 683
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 189
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 743
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu