TRENČÍN. Pred dvomi týždňami pribudli v jedinej chovateľskej stanici polície na Slovensku ďalšie šteniatka nemeckého ovčiaka. Táto stanica odchovala i štvornohých strážcov zákona v radoch trenčianskej polície. Pomohli pri viacerých prípadoch v našom regióne, ale o ich zásluhách sa veľmi nevie.
Zatiaľ jediná chovateľská stanica
V radoch trenčianskej polície je momentálne 46 psíkov, ktoré pochádzajú aj z chovateľskej stanice v Moravskom Svätom Jáne, kde pred dvoma týždňami pribudlo ďalších osem šteniatok.
S ich výcvikom začínajú veľmi skoro. „Cvičiť ich začíname v podstate už keď otvoria očká a postupne pridávame na náročnosti,“ objasňuje Patrik Vincúr, vedúci strediska chovu služobných psov. Táto stanica odchovala i trenčianskych policajných psov.
Úspešné zásahy
Úspešných prípadov, keď trenčianski policajní psi pomohli pri zásahoch, je veľa. Niektoré z nich opisuje aj Elena Antalová, hovorkyňa trenčianskej polície.
Xeno, špecialista na drogy, na nedávnej akcii v zdravotnej škole našiel vrecúška so sušenou marihuanou.
Bak, klasikár, zase pomohol pri lúpežnom prepadnutí záložne Breva. „Pes sledoval stopu páchateľa a v kríkoch označil masku a červeno-čiernu parochňu, ktorú mal neznámy páchateľ pri lúpežnom prepadnutí na sebe,“ objasňuje Antalová.
Ďalší prípad lúpežného prepadnutia v podchode na ulici Hollého objasnil pes Astor -klasikár. Ten sledoval pachovú stopu páchateľa. Následne zamieril k dverám reštaurácie. Stopu ukončil pri stole, za ktorým sedel muž a žena. U osôb sa našli veci, ktoré pochádzali z lúpežného prepadnutia.
Ďalším klasikárom je i Jasgo, ktorí pomohol zadržať páchateľa, ktorý napadol majiteľa domu na Rastislavovej ulici. Pes sledoval jeho stopu k domu na Bratislavskej ulici. Obyvateľka domu vpustila policajtov dnu, ktorí následne zadržali páchateľa.
Náročný výcvik
Trenčianskych psovodov zastrešuje Peter Fandro, špecialista na služobných psov a kynológiu Krajského riaditeľstva policajného zboru v Trenčíne, ktorý sa venuje i výcviku. Služobných psov rozdeľuje na všestranných psov - klasikárov a špecialistov. Ich výcvik podlieha aj tomuto zaradeniu.
„Aby mohol byť pes zaradený do výkonu služby ako klasikár, musí absolvovať odborné preskúšanie, na ktorom sa preverí jeho schopnosť pracovať v obranných prácach, schopnosť vyhľadať páchateľa v objekte a teréne, zadržanie páchateľa, ktorý iba uteká, alebo vykonáva aktívny protiútok, takisto sa cvičí pes v obranných prácach s použitím ochranného náhubku, ktorým udiera do páchateľa,“ vysvetľuje Fandro základy zaradenia služobných psov.
Po zaradení pes podlieha výcviku v pachových prácach a výcviku poslušnosti. Služobný pes - špecialista (drogár, výbušninár, zbraniar, záchranár, pes na vyhľadávanie akcelerátorov horenia) musí podľa jeho slov absolvovať odborné preskúšanie, ako dokáže v zmenenom prostredí označiť hľadanú látku (auto, objekt, terén, osobu), či ako poslúcha a prekonáva prekážky. „Z pohľadu udržania výkonnosti a pachovej kondície musí minimálne jedenkrát do týždňa vyhľadať látku, na ktorú sa pri svojej špecializácii cvičí,“ vysvetľuje Fandro.
Dôvera
Fandro poukazuje však aj na druhú stranu výcviku, a to je vzťah k zvieratám. Policajt, ktorý chce robiť psovoda, musí podľa jeho slov zvieratám venovať kus svojho srdca, pretože pes vycíti, ak nie je ich vzťah v rovine vzájomnej dôvery.
„Psovod sa o svojho psa stará aj mimo pracovnej doby, berie si ho domov a je súčasťou jeho rodiny. V podstate si ani neuvedomuje, že je majetkom ministerstva vnútra, ale vníma ho ako vlastného psa,“ dodáva.